Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Remont secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Będzie sercem Fuzji

Redakcja Pressland/WG
Remont zabytkowej elektrowni na terenie dawnego imprerium Karola Scheiblera - Fot. mat. Echo Investment

Perła łódzkiej secesji, zabytkowa elektrownia znajdująca się na terenie dawnego imperium włókienniczego Karola Scheiblera, stanowi serce Fuzji - projektu realizowanego w Łodzi przez Echo Investment. Rozpoczęto właśnie renowację zniszczonej elewacji.

Budynek elektrowni powstał w 1910 roku według projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frischa, który postawił na nowoczesność oraz panujące ówcześnie style secesję i modernizm. Konstrukcja gmachu jest żelbetowa – to jeden z pierwszych budynków w Łodzi wybudowanych w taki sposób. Jednocześnie to najszerszy żelbetowy strop wybudowany bez żadnych podpór pośrednich.

Zabytkowa elektrownia to obiekt szczególny. Jest perłą nie tylko łódzkiej, ale również europejskiej architektury secesyjnej. Została zbudowana z rozmachem nietypowym dla obiektów przemysłowych. Do jej wykończenia wykorzystano najlepszej jakości materiały. Żeby zapobiec dalszemu niszczeniu obiektu o tak dużej wartości historycznej, rozpoczynamy renowację jej zewnętrza. Do końca roku zakończymy prace nad elewacją zachodnią, a w przyszłym roku zajmiemy się elewacją wschodnią, kominem oraz północną i południową ścianą. Do grudnia 2020 r. elektrownia odzyska dawną urodę. Co ważne, chcemy by to miejsce było dostępne dla ludzi, dlatego planujemy dla niej funkcję, która to umożliwia: wystawienniczą, rozrywkową lub gastronomiczną

– mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment.

Elewacja elektrowni wykończona została kontrastującymi materiałami – jasnym tynkiem i czerwoną klinkierową cegłą. Uwagę zwracają strzeliste okna z geometrycznymi witrażami. Również we wnętrzach zadbano o wszystkie detale. Klatkę schodową wyłożono kaflami firmy Villeroy&Boch w kolorze indygo oraz dekorem z białym secesyjnym motywem roślinnym. Schodom towarzyszy kuta, żeliwna balustrada. Ściany głównej hali zdobią secesyjne kafle w kolorze żółci indyjskiej a posadzkę monochromatyczne płytki z motywem ślimacznic. Budynek stanowił wizytówkę imperium Scheilblerów i nowej epoki elektryfikacji. Elektrownia działała nieprzerwanie do 2003r. Do dziś zachowało się w niej część wyposażenia technicznego, w tym najstarsza turbina niemieckiej firmy AEG z 1935 roku.

Rozpoczęto budowę Fuzji na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. To projekt medusa group

Nowa inwestycja Echo Investment, powstaje na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera, przy ul. Tymienieckiego w Łodzi. Fuzję tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Za projekt odpowiada medusa group.

Czytaj więcej >>

Wyzwaniem jest dla nas nieistniejąca ściana południowa. Wspólnie z konserwatorem i projektantami z Medusa Group ustaliliśmy, że nie będziemy jej odbudowywać w pierwotnym kształcie, ponieważ uzyskalibyśmy tylko współczesną imitację udającą historyczną tkankę. Zdecydowaliśmy, że zaprojektujemy ją od nowa we współczesnym charakterze, przy uwzględnieniu pierwotnych podziałów. W historycznej elewacji podkreślone są słupy, gzyms attyki i belka pośrednia. Układ całej fasady jest wertykalny. Głównym materiałem wykończeniowym nowej elewacji będzie blacha typu korten. Ten szlachetny materiał starzeje się w unikalny sposób - pokrywa się patyną. Powłoka taka jest początkowo pomarańczowo-brązowa, z czasem nabiera ciemniejszego odcienia gwarantując niepowtarzalny i trwały efekt bez potrzeby konserwacji

dodaje Waldemar Olbryk.

Fuzja, powstająca przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, będzie otwartym fragmentem miasta. Projekt będzie się składał z czterech budynków mieszkaniowych z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się również przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Chlebova - nowa inwestycja w Gdańsku od Roark Studio. Powstanie w miejscu dawnej "fabryki chleba"
Te wnętrza zobaczysz już tylko na zdjęciach. Fabryki jak pałace
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!

Skomentuj:

Remont secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Będzie sercem Fuzji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej