Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ścieżka rowerowa przez środek jeziora

Redakcja Pressland/WG

W prowincji Limburgia w Belgii, w centrum rekreacyjnym Bokrijk w Genk, w 2016 roku powstała ścieżka rowerowa biegnąca przez środek jeziora. Za projekt odpowiada belgijska pracownia architektoniczna BuroLandschap.

„Cycling throug Water - ścieżka rowerowa w Belgii biegnąca przez środek jeziora. Proj. BuroLandschap
„Cycling throug Water - ścieżka rowerowa w Belgii biegnąca przez środek jeziora. Proj. BuroLandschap
Mat. BuroLandschap

Prowincja Limburgia jest rowerowym rajem Flandrii, Belgii, a nawet Euroregionu. Znajduje się w niej ok. 2 tys. km tras rowerowych, z których każdego roku korzysta blisko 2 mln. rowerzystów. Na terenie Limburgii leży rezerwat De Wijers, a w nim Park Bokrijk. Na powierzchni 550 hektarów znajduje się XIX-wieczny zamek z własnym parkiem, skansen, arboretum, rezerwat przyrody i kompleks 19 stawów. Aby umożliwić zwiedzanie parku, stworzono sieć ścieżek rowerowych. Tworząc jedną z nich, architekci z BuroLandschap chcieli jak najmniej ingerować w naturę. Nie zdecydowali się więc na budowę mostu ani kładki nad jeziorem, ale zaproponowali
poprowadzenie ścieżki poniżej poziomu tafli wody. Tak powstała niezwykła trasa rowerowa - „Cycling through Water".

Ścieżka ma 212 metrów długości i 3 metry szerokości. Przypomina otwartą z jednej strony rynnę, ułożoną poniżej poziomu wody. Ściany mają wysokość ok. 160 centymetrów. Sama ścieżka jest wyłożona specjalnymi antypoślizgowymi płytkami. Konstrukcja jest osadzona na palach, dzięki czemu betonowy korytarz nie hamuje przepływu wody w jeziorze. Budowa szlaku rowerowego została połączona z projektami ochrony przyrody w okolicznych stawach. Spowodowało to poprawę jakości wody i znaczny wzrost siedlisk płazów

„Podwodna” trasa z miejsca zyskała ogromną popularność. Zaledwie rok po jej otwarciu skorzystało z niej ponad pół miliona rowerzystów. W 2017 r. ścieżka została uznana za najpopularniejszą trasę rowerową w Belgii, a w 2018 r. tygodnik „Time" w 2018 roku umieścił ją na liście stu wartych do odwiedzenia miejsc na świecie, rekomendując ją słowami: "Chodzenie po wodzie to umiejętność, na którą ludzie nie mogą sobie pozwolić, ale podróżując przez środek jeziora w Belgii, możemy odczuć równie boskie wrażenia".

Ścieżka ma ogromne walory edukacyjne – umożliwia obserwowanie zwierząt i ptactwa wodnego z poziomu wody, która znajduje się na wysokości oczu rowerzysty. Trasa przez jezioro gwarantuje maksymalną bliskość z przyrodą - do krawędzi budowli często podpływają łabędzie. Ze szlaku mogą korzystać także piesi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ścieżka rowerowa przez środek jeziora