Ścieżka w ogrodzie. Jak ją przygotować?
Trawnik nie jest tylko po to, aby po nich chodzić, a pełni także funkcję dekoracyjną. Warto wobec tego zrobić ścieżkę w ogrodzie, aby komfortowo się poruszać i nie zaburzać aranżacji. Możesz zająć się tym samodzielnie. Jest wiele sposobów na zrobienie estetycznych alejek ogrodowych. Jak ją wykonać? Jakich materiałów można użyć?
W przypadku ścieżki ogrodowej znaczenie ma zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. Przygotowana ścieżka wpływa na wygląd całego ogrodu, dlatego warto zadbać o odpowiednią aranżację.
Sprzęt i urządzenia do pracy przy ścieżce ogrodowej
Podczas prac przy tworzeniu ścieżki, przydadzą się rozmaite urządzenia i sprzęt, któreułatwią pracę przy glebie, a także pozwolą na oczyszczenie np. kostki brukowej z zanieczyszczeń. STIGA - producent sprzętu ogrodniczego ma w swojej ofercie:
- glebogryzarki,
- wertykulatory,
- myjki wysokociśnieniowe,
- zamiatarki.
Nie można również zapomnieć o pozostałych akcesoriach, jak:
- taśma,
- lina,
- grabki,
- rękawice ochronne,
- miarka,
- łopata,
- folia.
Budowa ścieżki ogrodowej krok po kroku
Jak zacząć budowę ścieżki w ogrodzie? To pytanie zadaje niejeden ogrodnik lub właściciel działki. Oto kilka sprawdzonych kroków, które pozwolą na zbudowanie ścieżki ogrodowej:
- Wybór trasy – pierwszym krokiem jest wybór trasy dla ścieżki ogrodowej. Warto zastanowić się, gdzie będzie najbardziej przydatna i praktyczna.
- Oznaczenie drogi – po wyborze trasy, należy oznaczyć ją, używając sznurka, farby lub kijów, aby uzyskać klarowny zarys. To o czym warto pamiętać, to uwzględnienie krzywizn, zakrętów i ewentualnych elementów, takich jak kwiaty czy drzewa.
- Wykopanie – można przejść do wykopania rowu, który będzie podłożem dla ścieżki. Głębokość powinna wynosić ok. 10-15 centymetrów, aby zapewnić stabilność i równość nawierzchni.
- Podkład – po wykopaniu rowu, należy przygotować podkład, na którym będzie leżała nawierzchnia. Można użyć do tego piasku, kruszywa lub kamieni, które należy równomiernie rozłożyć.
- Ułożenie materiału – gdy podkład jest gotowy, można przystąpić do ułożenia materiału na ścieżce. Może to być kostka brukowa, kamienie naturalne, drewno lub inny materiał, który pasuje do stylu ogrodu.
- Wypełnienie szczelin – po ułożeniu materiału, szczeliny należy wypełnić między poszczególnymi elementami.
Po zakończeniu budowy ścieżki ogrodniczej trzeba dokładnie oczyścić teren wokół niej, usuwając wszelkie pozostałości. Warto dodać elementy, które zwiększą atrakcyjność miejsca. Mogą to być lampy oświetleniowe lub rośliny ozdobne.
Pomysły na ścieżkę do ogrodu
Do wykonania ścieżki ogrodowej można posłużyć się piaskiem, który jest tani i łatwo dostępny. Będzie to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli aranżacja ma być zbliżona do plaży. Musimy jednak liczyć się z tym, że piasek ma tendencję do roznoszenia się, dlatego konieczne jest jego regularne dosypywanie. To, o czym jeszcze warto pamiętać, to odpowiednio wymierzone obrzeża. Można wykorzystać do tego otoczaki, ale równie dobrze sprawdzą się kawałki drewna.
Podobnie jest w przypadku ścieżki wykonanej ze żwiru. To rozwiązanie również jest stosunkowo łatwe i niedrogie do zrobienia. Dodatkowo można mówić o uniwersalności, ponieważ ścieżka żwirowa pasuje niemal do każdego stylu aranżacyjnego.
Kolejnym pomysłem na ścieżkę do ogrodu jest wysypanie kory drzew. Można ją kupić gotową. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Oczywiście kora drzewna jest naturalnym surowcem, który podlega procesowi rozkładu. Oznacza to, że po pewnym czasie należy ponownie uzupełnić ścieżkę.
Kora ma też tendencję do roznoszenia się, zwłaszcza przez podmuchy wiatru. Zrobienie ścieżki z niej jest jednak proste, bo wystarczy zrobić wykop, wsypać do niego piasku na kilkanaście centymetrów grubości, po czym wypełnić pozostałą przestrzeń korą. Optymalna będzie warstwa mająca dziesięć centymetrów.
- Więcej o:
Cegła klinkierowa w budownictwie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
HIT dekoracji wnętrz – panele ryflowane
Czar elewacji z blachy
Czy wełna skalna nadaje się na elewację? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie okna PCV wybrać do sypialni?