Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Wiedeń ma cztery spalarnie śmieci, ale ta w dzielnicy Spittelau jest najbardziej rozpoznawalna i uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Nic dziwnego - obecny kształt zabudowań dzieło Friedensreicha Hundertwassera.
Spalarnia w Spittelau powstała w 1971 roku. Kiedy w maju 1987 roku duża część obiektu została zniszczona przez pożar, Wien Energie, firma zarządzająca ciepłownią, ogłosiła konkurs architektoniczny na jego odrestaurowanie. Wygrał go Austriak Friedensreich Hundertwasser. Nie od razu zdecydował się na udział w konkursie. Przekonała go ponoć wizyta w zakładzie i demonstracja nowoczesnych, bardziej korzystnych dla środowiska technologii.
Przeczytaj także: Hundertwasserhaus w Wiedniu. Najsłynniejszy budynek Hundertwassera [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Hundertwasser - nie dla linii prostej!
Friedensreich Hundertwasser, właściwie Friedrich Stowasser (1928-2000) był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, performerem i aktywistą ochrony środowiska. Znany jest przede wszystkim z realizacji budowlanych. Jego styl charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii oraz kątów. Fascynowała go forma spirali. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami, złotymi kulistymi wieżyczkami oraz mozaikami z płytek ceramicznych. Wszystkie jego dzieła są przesycone silnym indywidualizmem artysty.
Spalarnia w Spittelau przebudowana została w latach 1988-1992. Hundertwasser zastosował w niej w typowe dla siebie rozwiązania. Ekscentryczna i bardzo kolorowa budowla stała się nową ikoną Wiednia. Co ciekawe, artysta projekt wykonał za darmo, bo spalarnia śmieci wpisywała się idealnie w jego ekologiczne przekonania.
Spalarnia w Spittelau - dojazd
Spalarnia znajduje się w pobliżu węzła komunikacyjnego, w tym stacji metra. Widać ją z okien pociągu, a wieża góruje nad miastem. Hundertwasser nadał budynkowi spalarni w Spittelau bajecznie kolorową, falowaną elewację pokrytą tysiącami płytek ceramicznych, a 135-metrowy komin ozdobił złoconymi kulami, upodabniając go do minaretu. Większa kula o wadzie 113 ton zawisła na wysokości 126 metrów w lipcu 1991 roku. Na dachu spalarni rosną drzewa.
Całość przypomina baśniowy pałac, a budynek równie atrakcyjnie wygląda nocą, iluminowany różnokolorowymi światłami. W latach 2012-2015 przeprowadzono generalny remont spalarni, czyszcząc przy okazji barwną elewację.
Spalarnia w Spittelau to mieszanka techniki, natury i sztuki. Na całym świecie podobny konglomerat jest tylko w Osace w Japonii, gdzie spalarnię również zaprojektował Hundertwasser. Obie są przekładem harmonii człowieka, natury i nauki.
Skomentuj:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera