Sklep IKEA w Wiedniu ma szansę na nagrodę im. Miesa van der Rohe. Nie ma tu parkingu, a bryła przypomina... regał
W Wiedniu przy dworcu Westbahnhof, w 2021 roku powstał nietypowy sklep IKEA. Nie ma parkingu dla samochodów, a w otwartych kubikach w fasadzie rośnie mnóstwo drzew. Sześciopiętrową bryłę, nazywaną "Hus", zaprojektowała pracownia Querkraft Architekten.
Wydawać by się mogło, że wszystkie sklepy IKEA na całym świecie wyglądają podobnie - żółto-niebieskie blaszaki. Otwarty w sierpniu 2021 roku sklep w Wiedniu jest jednak zupełnie inny. Ba! Docenili go znawcy architektury, nominując tę realizację do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.
IKEA Westbahnhof w Wiedniu: odpowiedź na megatrendy
Sześciopiętrową bryłę zaprojektowała pracownia Querkraft Architekten. Zajęła miejsce po wyburzonym budynku z XIX wieku.
Architekci uwzględnili w projekcie nowy megatrend, czyli mobilność bez samochodu oraz zmiany w zachowaniach zakupowych.
Budynek "Hus", w którym znajduje się IKEA, powstał z myślą o klientach bez samochodów oraz tych, którzy nie chcą marnować czasu, stojąc w korkach. Nowy wiedeński sklep, jest przeznaczony głównie dla pieszych, rowerzystów i poruszających się komunikacją miejską. Klienci coraz częściej też wolą, aby dostarczać im meble do domu – większe zakupy mogą zostać przywiezione do domu maksymalnie w 24 godziny.
IKEA Westbahnhof w Wiedniu: zieleń w roli głównej
Budynek o powierzchni 30 tys. m kw. przypomina... dobrze znany regał Billy, od lat będący hitem sprzedażowym IKEA. Stalowa
konstrukcja jest wykonana w całości w systemie fasady słupowo-ryglowej z naprzemiennie ułożonymi modułami o głębokości 4,5
metra, które nawiązują do mebli IKEA. Części kubików jest zaślepionych, a ale większość otwartych - stanęło na nich 160 stalowych donic o wysokości 1,9 m z zasadzonymi drzewami. Każda donica została wyposażona w sterowany automatycznie system podlewania. Wybrano drzewa, które dobrze sprawdzą się w klimacie Wiednia lub są popularne na południu Szwecji.
Zieleń znalazła się także na otwartym tarasie na dachu (można na niego dotrzeć zewnętrznymi klatkami schodowymi lub windami).
Roślinność jest jednym ze sposobów walki z ociepleniem w mieście - symulacje komputerowe wskazują, że w gorący dzień na poziomie pasażu pieszego wokół budynku temperatura będzie niższa o 1,5 st.C. Nie jest to bez znaczenia, bo budynek stoi w jednej z najbardziej ruchliwych części Wiednia.
Na tarasie na dachu (z którego roztacza się piękny widok na miasto) znajdują się panele fotowoltaiczne o powierzchni 490,5 m kw., z generatorem o mocy do 87 kWp.
Budynek jest też miejscem spotkań dla mieszkańców z pobliskiej okolicy. Znajują się w nim lokale gastronomiczne i strefy wypoczynkowe. IKEA zajmuje dolne piętra, na dwóch najwyższych ulokował się hostel Jo&Joe Hostel z 345 łóżkami.
Dzięki temu "Hus" żyje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Na kilka naszych pytań odpowiedział Alpaslan Deliloglu, dyrektor generalny i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Austria.
Dlaczego IKEA wybrała tak oryginalny projekt budynku? To jest coś zupełnie innego niż „klasyczny” sklep IKEA...
Alpaslan Deliloglu: Celem IKEA Wien Westbahnhof jest umożliwienie naszym klientom pełnego doświadczenia IKEA w nowy sposób, w samym sercu Wiednia. Sklep jest na najwyższym światowym poziomie. To wyjątkowy, innowacyjny i zachęcający sklep meblowy, który oferuje wiele powierzchni naszym klientom.
Budynek przypomina... biały regał Billy! Pomijając aspekt architektoniczny, po wszystkich czterech stronach obiektu rośnie 160 drzew. Pojawiające się zarówno na elewacji, jak i na dachu rośliny pozytywnie wpływają na mikroklimat wokół budynku. Dzięki zieleni nasz „Hus” chłodzi tą część miasta (Westbahnhof) nawet o 1,5°C w upalne dni.
Ponieważ w nowej lokalizacji nie ma parkingu, IKEA wnosi również pozytywny wkład w redukcję emisji CO2. Najważniejszy jest – bez wątpliwości – nasz taras na dachu ze wspaniałym widokiem na Wiedeń.
Czy koncepcja takiego sklepu (w centrum miasta, bez parkingu) sprawdziła się?
Alpaslan Deliloglu: Sklep IKEA Wien Westbahnhof umożliwia wielu osobom całościowe poznanie IKEA nowy sposób i obserwujemy, że nasi klienci odwiedzają i korzystają ze sklepu dokładnie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Wiele osób nie chce już mieć samochodu w mieście. A IKEA "zmierza" dokładnie tam, gdzie są ludzie.
Koncepcja została bardzo dobrze przyjęta. Sklep wpasowuje się w aktualne megatrendy i uwzględnia radykalną zmianę zachowań zakupowych - w stronę zakupów online i nowej formy poruszania się po mieście bez samochodu. Obliczyliśmy, że taka forma sklepu meblowego (w porównaniu z konwencyjnymi sklepami) pozwala "zaoszczędzić" 350 000 podróży samochodowych rocznie, co przekłada się na ograniczenie emisji 1000 ton CO2.
Sklep IKEA Wien Westbahnhof posiada kasy samoobsługowe na każdym piętrze. W samym sklepie jest prawie 4000 artykułów. Można jednak kupić i zamówić dowolny produkt z naszej oferty (a więc ponad 12 500 produktów), z dostawą bezpośrednio do domu. Sklep i to, co oferujemy w Westbahnhof, spełnia wymagania oczekiwania i życzenia klientów w mieście – a oni naprawdę doceniają fakt, że Hus to miejsce, w którym możesz spotkać się z przyjaciółmi, zrobić zakupy lub coś przekąsić.
Czy planujecie więc budowę kolejnych sklepów tego typu?
Alpaslan Deliloglu: W tej chwili skupiamy się na rozwijaniu naszych formatów takich jak studia planowania, aby być bliżej naszych klientów w obszarach miejskich. Naszym celem jest stale się doskonalić, rozwijać i przede wszystkim docierać do większej liczby klientów na nowe sposoby. To także sprawia, że IKEA jest bardziej dostępna dla ludzi i bardziej zrównoważona dla środowiska. Klienci mogą zamówić swoje ulubione produkty z całej oferty IKEA wygodnie z dostawą do domu lub odbierać je w najbliższym sklepie IKEA lub w punkcie, korzystając z opcji Click & Collect.
- Więcej o:
EU Mies van der Rohe Award 2024: poznaliśmy shortlistę! Polskie targowisko wśród 40 najlepszych obiektów. W finale znalazła się tez realizacja polskiego zespołu w Czechach
Inwestycja w centrum Gdyni - zwycięski projekt pracowni JEMS Architekci
Galeria handlowa w Gwanggyo od OMA już otwarta. Kamień i szkło
Miejska laguna - publiczny plac z basenami zamiast centrum handlowego. Tainan Spring od MVRDV
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design