Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Znamy wyniki konkursu

Mat. prasowe / red. WG

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt wrocławskiej pracowni architektonicznej P2PA.

Zwycięski projekt nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, autorstwa pracowni P2PA
Zwycięski projekt nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, autorstwa pracowni P2PA
Wiz. mat. architektów

27 maja poznaliśmy wyniki konkursu ogłoszonego przez Miasto Bielsko-Biała Biuro Rozwoju Miasta oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej.

Nowa siedziba teatru ma powstać na obrzeżach centrum, w pobliżu stacji kolejowej Bielsko-Biała Lipnik, po wschodniej stronie rzeki Białej. Obecnie teren ten pełni głównie funkcję targową.

Miejsce, w którym ma powstać nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Miejsce, w którym ma powstać nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Fot. SARP

Na konkurs wpłynęło 30 prac. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem Piotra Thena, przyznał Pierwsza Nagrodę, Drugą Nagrodę oraz Trzecia Nagrodę, a także cztery równorzędne Wyróżnienia Honorowe. Pierwszą nagrodę w wysokości pięćdziesiąt tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, dotyczących wykonania zamówienia publicznego na wykonanie usługi, przyznano wrocławskiej pracowni architektonicznej P2P.

Architekci zdecydowali się na projekt dwóch budynków - teatru i biblioteki. Pozwoli to zachować niezależność organizacyjną i tożsamości odrębnych placówek kultury.

Za szczególnie wartościowe uznano: profesjonalne podejście zespołu projektowego oraz trafne decyzje funkcjonalno-przestrzenne w skali urbanistycznej w odniesieniu do zadanego programu, istniejących uwarunkowań i kontekstu otoczenia. Doceniono również ukształtowanie przestrzeni publicznej - placu, właściwe powiązanie go z przystankiem kolejowym, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości zachowania istniejącej funkcji targowej w dotychczasowej lokalizacji, dobre powiązanie komunikacji na linii parking podziemny-hall główny, zapewniające wysoki komfort użytkowania, właściwe rozwiązanie obsługi i powiązań komunikacji. Sąd konkursowy zauważył rozwiązania architektoniczne o ponadczasowym charakterze, na które składają się kompozycja, kształtowanie brył i elewacji oraz czytelna hierarchia wejść. Jurorzy podkreślili również właściwe rozwiązanie funkcji, polegające w szczególności na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania technologii teatru oraz czytelny układ komunikacyjny zarówno zaplecza jak i części przeznaczonej dla widza, w tym multifunkcjonalne foyer, które stwarza szansę na
wykreowanie przestrzeni o unikalnym, rozpoznawalnym charakterze.

- Cieszymy się, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie. Przeszło 30 prac nadesłanych z kraju i zagranicy, cechował wysoki poziom i profesjonalne podejście zespołów projektowych. Liczymy, że nowy gmach, ze swoją współczesną architekturą, stanie się ważną wizytówką miasta. To między innymi dzięki wyjątkowej architekturze Bielsko-Biała jest obecnie jednym z czterech miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Był to też kolejny, z sukcesem przeprowadzony przez nasz oddział SARP konkurs dla Miasta Bielska-Biała, które dostrzega, że właśnie konkursy architektoniczne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla zamawiającego pod względem jakości otrzymanych rozwiązań niż przetargi -mówi Maciej Zuber, Prezes Oddziału SARP w Bielsku-Białej:

 

Drugą nagrodę otrzymała pracownia HEINLE, WISCHER UND PARTNER ARCHITEKCI z Wrocławia.

Trzecia nagroda trafiła do warszawskiej pracowni PLUS3-ARCHITEKCI.

Przyznano również 4 równorzędne wyróżnienia:

- dla pracy, której autorami byli Joanna Migut, Rzeszów, Adam Derlatka, Bielsko-Biała i Dariusz Florczak, Warszawa.

- dla pracy autorstwa: 7S GROUP z Wrocławia.

- dla pracy autorstwa: NM architekci Tomasz Marciniewicz z Warszawy, Zuzanna Szpocińska, Warszawa, Jerzy Grochulski, Warszawa.

- dla pracy autorstwa: Piotr Smiechowicz Architecture, Wielka Brytania.

Zwycięzcom, wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Otwarcie nowej siedziby Teatru Lalek w Białym-Stoku planowane jest na 2029 rok.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Znamy wyniki konkursu