Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Znamy wyniki konkursu
Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt wrocławskiej pracowni architektonicznej P2PA.
27 maja poznaliśmy wyniki konkursu ogłoszonego przez Miasto Bielsko-Biała Biuro Rozwoju Miasta oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej.
Nowa siedziba teatru ma powstać na obrzeżach centrum, w pobliżu stacji kolejowej Bielsko-Biała Lipnik, po wschodniej stronie rzeki Białej. Obecnie teren ten pełni głównie funkcję targową.
Na konkurs wpłynęło 30 prac. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem Piotra Thena, przyznał Pierwsza Nagrodę, Drugą Nagrodę oraz Trzecia Nagrodę, a także cztery równorzędne Wyróżnienia Honorowe. Pierwszą nagrodę w wysokości pięćdziesiąt tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, dotyczących wykonania zamówienia publicznego na wykonanie usługi, przyznano wrocławskiej pracowni architektonicznej P2P.
Architekci zdecydowali się na projekt dwóch budynków - teatru i biblioteki. Pozwoli to zachować niezależność organizacyjną i tożsamości odrębnych placówek kultury.
Za szczególnie wartościowe uznano: profesjonalne podejście zespołu projektowego oraz trafne decyzje funkcjonalno-przestrzenne w skali urbanistycznej w odniesieniu do zadanego programu, istniejących uwarunkowań i kontekstu otoczenia. Doceniono również ukształtowanie przestrzeni publicznej - placu, właściwe powiązanie go z przystankiem kolejowym, przy jednoczesnym pozostawieniu możliwości zachowania istniejącej funkcji targowej w dotychczasowej lokalizacji, dobre powiązanie komunikacji na linii parking podziemny-hall główny, zapewniające wysoki komfort użytkowania, właściwe rozwiązanie obsługi i powiązań komunikacji. Sąd konkursowy zauważył rozwiązania architektoniczne o ponadczasowym charakterze, na które składają się kompozycja, kształtowanie brył i elewacji oraz czytelna hierarchia wejść. Jurorzy podkreślili również właściwe rozwiązanie funkcji, polegające w szczególności na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania technologii teatru oraz czytelny układ komunikacyjny zarówno zaplecza jak i części przeznaczonej dla widza, w tym multifunkcjonalne foyer, które stwarza szansę na
wykreowanie przestrzeni o unikalnym, rozpoznawalnym charakterze.
- Cieszymy się, że konkurs wzbudził tak duże zainteresowanie. Przeszło 30 prac nadesłanych z kraju i zagranicy, cechował wysoki poziom i profesjonalne podejście zespołów projektowych. Liczymy, że nowy gmach, ze swoją współczesną architekturą, stanie się ważną wizytówką miasta. To między innymi dzięki wyjątkowej architekturze Bielsko-Biała jest obecnie jednym z czterech miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Był to też kolejny, z sukcesem przeprowadzony przez nasz oddział SARP konkurs dla Miasta Bielska-Biała, które dostrzega, że właśnie konkursy architektoniczne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla zamawiającego pod względem jakości otrzymanych rozwiązań niż przetargi -mówi Maciej Zuber, Prezes Oddziału SARP w Bielsku-Białej:
Drugą nagrodę otrzymała pracownia HEINLE, WISCHER UND PARTNER ARCHITEKCI z Wrocławia.
Trzecia nagroda trafiła do warszawskiej pracowni PLUS3-ARCHITEKCI.
Przyznano również 4 równorzędne wyróżnienia:
- dla pracy, której autorami byli Joanna Migut, Rzeszów, Adam Derlatka, Bielsko-Biała i Dariusz Florczak, Warszawa.
- dla pracy autorstwa: 7S GROUP z Wrocławia.
- dla pracy autorstwa: NM architekci Tomasz Marciniewicz z Warszawy, Zuzanna Szpocińska, Warszawa, Jerzy Grochulski, Warszawa.
- dla pracy autorstwa: Piotr Smiechowicz Architecture, Wielka Brytania.
Zwycięzcom, wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Otwarcie nowej siedziby Teatru Lalek w Białym-Stoku planowane jest na 2029 rok.
- Więcej o:
"Potrzebujemy ujednoliconych cenników prac projektowych". Rozmowa z Maciejem Zuberem, prezesem oddziału SARP w Bielsku-Białej
Dom w Bielsku-Białej inspirowany architekturą krajów Beneluxu
Tak będzie wyglądać nowe osiedle TBS w Bielsku-Białej. Konkurs zwyciężyła pracownia Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz
Cavatina Hall - sala koncertowa w Bielsku-Białej
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu