Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak zmienią się okolica Dworca Centralnego i al. Jana Pawła II - nowe przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i szpalery drzew

Redakcja Pressland/WG/mat.UM Warszawa

Warszawę czeka w tym roku sporo zmian. Już niedługo w okolicach ronda Czterdziestolatka pojawią się nowe naziemne przejścia dla pieszych. Zmodernizowana ma również zostać aleja Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul Nowogrodzką - będą tu ścieżki rowerowe i szpalery drzew.

Przebudowa ronda Czterdziestolatka w Warszawie
Przebudowa ronda Czterdziestolatka w Warszawie
Mat. UM Warszawa

W grudniu 2019 roku Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, przedstawił projekt Nowe Centrum Warszawy, który ma na celu przede wszystkim powiązanie oderwanych od siebie fragmentów miasta w spójną całość. Projekt ma być realizowany w kilku etapach. Jednym z zadań na 2020 rok jest przebudowa ronda Czterdziestolatka i kompleksowa modernizacja alei Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką. Prace już się rozpoczęły. Miasto ogłosiło przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II (oferty można składać do 2 marca).

Plac Pięciu Rogów w Warszawie. Proj. WXCA

Rondo Czterdziestolatka - naziemne przejścia dla pieszych

Duże zmiany czekają rondo Czterdziestolatka (u zbiegu al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich). Do tej pory na drugą stronę ulicy (w tym na Dworzec Centralny) można było przedostać się tylko korzystając z przejścia podziemnego. Miasto zapowiada wyznaczenie nowych naziemnych przejść dla pieszych po północnej stronie ronda (przy przystankach tramwajowych) oraz po stronie zachodniej (wraz z przejazdem rowerowym). Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy mają powstać także w osi ul. Nowogrodzkiej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne - krawężniki będą obniżone a przystanki dostosowane będą do osób z niepełnosprawnością. Pojawią się również specjalne oznaczenia dla osób niewidomych i niedowidzących.

Modernizacja al. Jana Pawła II

Priorytetem jest ujednolicenie szerokości jezdni al. Jana Pawła II (w pobliżu Dworca Centralnego jezdnia rozszerza się do pięciu pasów ruchu, podczas gdy na dalszym odcinku są już znów trzy pasy). Taki zabieg pozwoli na stworzenie po obu stronach ulicy drogi chodników i dróg dla rowerów. Mają zostać wybudowane zatoki postojowe oraz posadzone szpalery drzew.

Przebudowa ronda Czterdziestolatka w Warszawie
Przebudowa ronda Czterdziestolatka w Warszawie
Mat. UM Warszawa

Szpalery drzew wzdłuż al. Jana Pawła II

Obecnie wzdłuż al. Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką, rosną 42 drzewa. Miasto chce posadzić ich dwa razy więcej. Wzdłuż całego odcinka pojawią się szpalery drzew, nowe krzewy, żywopłoty i byliny. Będą nowe trawniki i ławki. Po wschodniej stronie alei przy skrzyżowaniu z ul. Złotą powstanie skwer.

Nowe ścieżki rowerowe

Miasto obiecuje również nowe drogi rowerowe - dwukierunkowe asfaltowe ścieżki, które w ramach możliwości odseparowane będą od chodników pasem zieleni. Ścieżka rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, kończy się dziś przy rondzie ONZ. Ma zostać przedłużona w kierunku Mokotowa - po zachodniej stronie, ścieżka będzie prowadzić przez rondo Czterdziestolatka do ul. Nowogrodzkiej. Wykonane zostaną łączniki rowerowe do ślepo zakończonych ulic Siennej i Śliskiej.

Co ważne, popularna ścieżka rowerowa i przejazd po południowej stronie ronda ONZ, zostaną poszerzone do 3 metrów (obecnie są 2 metry).

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak zmienią się okolica Dworca Centralnego i al. Jana Pawła II - nowe przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i szpalery drzew