Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Targowisko w Ghanie. Zaprojektowała je Magdalena Górecka we współpracy z lokalną społecznością

mat. architektów/red. WG
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Fot. Toms Kampars

W niewielkim, półpustynnym miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie powstało wyjątkowe targowisko. Nawiązujący do rodzimej architektury miejski targ powstał we współpracy z lokalnymi specjalistami

Targowisko w północnej Ghanie

Guabuliga, to niewielkie, półpustynne miasteczko na północy Ghany. W oparciu o analizy przestrzenne, społeczne i kulturowe miejsc wymiany towarów powstało tu targowisko, przyciągające tłumy handlujących i kupujących z całego rejonu. Głównym architektem nadzorującym (i jednym z trzech projektantów) była Magdalena Górecka.

Targowisko jest kolejnym etapem programu rozwoju Guabuligi, który jest systematycznie wdrażany w życie przez wodza i radę starszych od 2016 roku. Miejski targ uzupełnia istniejący wcześniej plan miejscowy, który wyznacza “Greenbelt”, czyli obszerny pas rozmaitej zieleni, wiodący przez wcześniej opustoszałe centrum miasteczka.

Targ zaprojektowano przy współpracy z lokalną społecznością. Projekt poprzedzony był licznymi spotkaniami z mieszkańcami, którzy narzekali na brak wody, miejsc zacienionych, publicznych sanitariatów i miejsc spotkań w dni nietargowe. Dla Magdaleny Góreckiej i zespołu [applied] Foreign Affairs, ważne było stworzenie miejsca, które oprócz zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego, zapewni zielone przestrzenie, które wraz z nowym źródłem wody, stworzą optymalną wilgotność powietrza, cień i "znośną" temperaturę dla dziesiątek handlarzy z całego kraju.

Targowisko w Ghanie - architektura

Targowisko składa się z trzech modułów. Każdy z nich pełni funkcję handlową, a dodatkowo w jednym znalazł się sklep, w drugim obszerne siedzisko a w trzecim kran z wodą. To właśnie woda była nieodzownym elementem tego projektu - w suchym sezonie nawilża ona szorstkie powietrzne płynące z Sahary, zapewniając lepsze warunki do pracy i niższą temperaturę powietrza.

Dni targowe w miejscowości Guabuliga odbywają się co trzeci dzień. Tłum sprzedawców i kupujących wypełnia wtedy targowisko w odseparowanym od zurbanizowanych terenów miasteczku. Na platformie pojawiają się różnorodne produkty od lokalnych dostawców. Targ trwa aż do zmierzchu.

Sama bryła targowiska jest nawiązaniem do rodzimej architektury Ghany - geometria bryły wchodzi w dialog z rodzimą architekturą. Swoją formą opowiada historię o szybkim i kontrowersyjnym rozwoju tej części kontynentu. W Sub-saharyjskiej Afryce większość budynków skonstruowana jest z ziemi i gliny, lecz pokryta blachą falistą, często drugiego użytku.Targ swoją geometrią przypomina lokalne altany tzw. "summer huts". Te efe­meryczne instalacje budowane są z drewnianych gałęzi. Tworzą wrażenie dynamicznego i przypadkowego systemu. Kolumny i belki marketu zostały zaprojektowane parametrycznie. Sztuczna inteligencja miała za zadanie obliczyć jak najmniejsza ilość przypadkowo rozstawionych kolumn i belek, o jak najmniejszym przekroju poprzecznym. Naśladowano w ten sposób miejscowy proces budowania przy użyciu nowoczesnego oprogramowania.

mówi Magdalena Górecka.
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie. - Mat. [applied] Foreign Affairs

Również lokalny sklep także nawiązuje swoją bryłą do regionalnych form. Jego konstrukcja rozszerza się ku górze, co pozwala na większy dopływ światła. Jednoczenie eksperymentuje z konstrukcyjnymi możliwościami stożka. Okrągły kształt form tworzy idealne, intymne sytuacje na wieczorne spotkania, gry w karty i plotkowanie.

Targowisko w Ghanie - współpraca z lokalnymi specjalistami

Co ważne, przy projektowaniu i budowie targowisko współpracowano z lokalnymi specjalistami - od architektów po lokalnych rzemieśl­ników. Dzięki warsztatom ślusarskim i murarskim dla zainteresowanych mieszkańców, stworzono nowe miejsca pracy. Budowa miała miejsce w sezonie nie rolniczym, dzięki czemu była dodatkowym źródłem dochodu dla uczestniczących w projekcie mieszkańców wioski.

Kto by przypuszczał, że tak mały obiekt, może tak bardzo zmienić życie społeczne mieszkańców miasteczka!

Magdalena Górecka, Toms Kampars i Chien Hua-Huang - projektanci targowiska w miejscowości Guabuliga - Mat. [applied] Foreign Affairs

---

Informacje o projekcie: Regionalny futuryzm targowiska w Ghanie

Lokalizacja: Guabuliga, Północna Ghana
Program: Targ miejski
Powierzchnia całkowita: 634 m2
Realizacja: 2018-2020
Klient/sponsor: NGO Braveaurora, Chief Salifu Mahama Tampurie, Ambasada Austryjacka w Abudży, University of Applied Arts w Wiedniu
Architekci: Magdalena Górecka, Toms Kampars, Chien Hua-Huang
Konsultanci: Juergen Strohmayer, Franz Sam, Karin Raith, Frank Kumah
W ramach projektu [applied] Foreign Affairs - Baerbel Mueller

---

Magdalena Górecka - ukończyła studia inżynierskie na Politechnice Warszawskiej. Obecnie przygot­owuje się do obrony swojego dyplomu magisterskiego na University of Applied Arts w Wiedniu, w studio Cristina Diaz Moreno & Efren Garcia Grinda. Pracuje na uczelni w laboratorium [applied] Foreign Affairs, współprowadząc interdyscy­plinarne badania w Afryce Subsaharyjskiej. [applied] Foreign Affairs działa od 2002 roku pod kierownictwem ass. prof. Baerbel Mueller.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Polscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy w Rwandzie
Targowisko modułowe we Władysławowie. Uporządkowana i estetyczna przestrzeń
Daniel Libeskind projektuje Muzeum Ludzkości w Kenii. Budynek jak wielki stalagmit

Skomentuj:

Targowisko w Ghanie. Zaprojektowała je Magdalena Górecka we współpracy z lokalną społecznością

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej