Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Budynek, który ma łączyć pokolenia

WG
TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu - Fot. mat. Baumit

Na modelowym osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu jeden z budynków należy do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ten nowoczesny budynek z założenia ma łączyć pokolenia.

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu - Fot. mat. Baumit

W lutym 2020 roku Spółka TBS Wrocław przekazała miastu budynek na wrocławskich Nowych Żernikach. Miał on łączyć trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. Projekt powstał w pracowni Major Architekci. Niedawno budynek TBS Nowe Żerniki otrzymał wyróżnienie w konkursie "Fasada Roku 2020" w kategorii "Budynek wielorodzinny nowy".

W budynku TBS przy ul. Tadeusza Brzozy jest 117 mieszkań. 57 z nich przeznaczono dla najstarszych wrocławian. Mieszkania dla seniorów są 1- i 2-pokojowe, mają powierzchnię od 38,78 m kw. do 60,35 m kw. Wszystkie są dostosowane do potrzeb
osób starszych, zamontowano w nich np. przyciski alarmowe połączone z systemem ochrony budynku i poręcze w łazienkach. W
budynku nie ma barier architektonicznych. Wszystkie wejścia znajdują się na parterze, a na każdą kondygnację wwożą lokatorów windy. Na każdym piętrze znajduje się sala spotkań.

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu - Fot. mat. Baumit

Architektura obiektu jest prosta i nowoczesna. Bryłę tworzą połączone cztery skrzydła. Z zewnątrz mają kanciastą formę, od
wewnętrznej strony są łukowate, co daje okrągłe patio. Elewacja tej części budynku wykonana jest z drewnianych desek, które otaczając dziedziniec, czynią go bardzo przyjaznym. W jego centralnej części zbudowano siłownię „pod chmurką”, plac zabaw dla dzieci oraz wytyczono miejsce, gdzie można usiąść i spokojnie porozmawiać. Lokale na parterze są przeznaczone na punkty opieki dziennej i rekreacji, stołówkę, placówkę medyczną oraz na punkty usługowe.

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu - Fot. mat. Baumit

Budynek Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław przy ul. Tadeusza Brzozy 21-25 na Nowych Żernikach jest częścią projektu WUWA 2, czyli osiedla modelowego, służącego za wzór zrównoważonego budownictwa. Inspiracją dla przedsięwzięcia była wystawa – Wohnung und Werkraum (WuWA), zorganizowana w 1929 roku przez śląski oddział Werkbundu. Wzniesione wówczas w rejonie ulicy Zielonego Dębu we Wrocławiu modelowe osiedle, okazało się jednym z bardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie. W projektowaniu osiedla brali udział najwybitniejsi architekci związani ze środowiskiem wrocławskiej awangardy – inicjatorem przedsięwzięcia był Heinrich Lauterbach, towarzyszyli mu m.in. Adolf Rading, Hans Scharoun, Theo Effenberger, Moritz Hadda, Ludwig Moshamer, Albert Heim i Paul Kempter, Emil Lange a także Paul Häusler i Gustaw Wolf.

Zobacz także: Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]>>

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu - Fot. mat. Baumit

Nowe Żerniki mają być alternatywą do ujednoliconej oferty rynku nieruchomości. Oprócz mieszkań dla seniorów z serwisem opiekuńczym, są mieszkania pod wynajem oraz przedszkole. Aby wynająć mieszkanie przeznaczone dla seniora, należy m.in. mieć ukończone 60 lat i być najemcą innego lokalu mieszalnego, który należy do gminy Wrocław, zrezygnować z niego i zwrócić go w stanie wolnym. Większość umów najmu zawarto na 10 lat.

Poszczególne budynki osiedla projektują różne zespoły architektów. W sumie w realizację zaangażowanych było ponad 40 pracowni architektonicznych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?

Polecane

Mieszkańcy o modernizmie. Jak mieszka się na osiedlu WUWA i w "Sedesowcach" [WYSTAWA]
WUWA Wrocławska Wystawa Werkbundu 1929 - 2019. Świętujemy 90-lecie!
Znani architekci: Max Berg - nie tylko Hala Stulecia. Zrealizowane projekty i śmiałe wizje

Skomentuj:

TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Budynek, który ma łączyć pokolenia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej