Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

To będzie pierwszy woonerf w Warszawie. Zostanie nim pasaż Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich

Mat. prasowe/red. WG
Warszawa: woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich - Wiz. mat. prasowe

Pierwszym woonerfem w Warszawie zostanie wewnętrzny pasaż Browarów Warszawskich. Jego nazwa upamiętni słynnych wolskich browarników Haberbuscha i Schielego, dawnych właścicieli tych terenów.

O Browarach Warszawskich - flagowej, stołecznej inwestycji Echo Investment pisaliśmy już kilkukrotnie. Deweloper przywraca miastu 4,5 hektarowy kwartał między ulicami Grzybowską, Krochmalną, Wronią i Chłodną. Rewitalizowane są tu historyczne obiekty i budowane są nowe osiedla mieszkaniowe i biurowce. Wytyczane są nowe place miejskie i ulice. Powstanie tu pierwszy warszawski woonerf.

Woonerf - co to znaczy?

Słowo woonerf pochodzi z języka holenderskiego - oznacza ono „ulicę do mieszkania”. Woonerf to przestrzeń publiczna łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań okolicznych mieszkańców. To miejska alejka z zielenią, pozbawiona tranzytowego ruchu komunikacyjnego, z obsługą jedynie lokalną, o spowolnionym ruchu. Nie ma tu rygorystycznej separacji strefy dla pojazdów i pieszych, są za to udogodnienia dla ruchu pieszego i rowerowego. Idea woonerfów - "wolnych" od samochodów, przyjaznych mieszkańcom przestrzeni miejskich, powstała w latach 60. XX wieku. Przypomnijmy, pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku, w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia>>

Warszawa: woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich - Wiz. mat. prasowe

Woonerf - Warszawa wreszcie się doczekała!

Pierwszy woonerf w Warszawie będzie miał długość 135 metrów i 6 metrów szerokości. Ruch samochodowy będzie tylko jednokierunkowy i spowolniony. Pokryje go jednolita posadzka nawiązująca do postindustralnego charakteru tego miejsca. Prowadzić nas będą po niej poziome, malowane oznaczenia inspirowane również fabrycznym stylem organizacji przestrzeni. Między innymi w dawnych browarach, znaki namalowane na betonowych płytach rozgraniczały strefy załadunku, trasy przejazdu i transportu surowca. W nowych Browarach Warszawskich specjalna ikonografia będzie wyznaczać strefę restauracyjną, wypoczynku, ruchu pieszego i rowerowego czy drogi pożarowe.

Znaczną część woonerfu zajmą „wyspy” zarezerwowane dla restauratorów, którzy przy ulicy Haberbuscha i Schielego mają swoje lokale. Pojawią się na nich stoliki restauracji i kawiarni, gdzie można zjeść śniadanie, spotkać się na kawę czy businessowy lunch. Cały teren pozbawiony zostanie krawężników i słupków. Wzdłuż całej ulicy pojawi się zróżnicowana zieleń w postaci drzew, krzewów i bylin. Echo Investment posadzi tu 18 drzew – dęby błotne, wiśnie jedońskie, graby pospolite.

Echo Investment wspólnie z architektami z pracowni JEMS Architekciopracowali wyjątkowy mebel miejski. „Rurociąg”, bo tak potocznie nazywają tę miejską instalację, poprowadzi gości Browarów Warszawskich od Placu Brama Browarów aż na Rynek Warzelni.

Warszawa: woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich. Wyspa restauracyjna - Wiz. mat. prasowe

Nawiązujemy do rurociągów służących kiedyś do transportu surowca czy piwa, które charakteryzowały wiele fabryk, w tym Browary Warszawskie. Kortenowy, rdzaworudy rurociąg będzie przypominał o pięknej historii tego miejsca, jednocześnie spełniając zupełnie nowe, miejskie funkcje.

mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie
Warszawa: woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich. Galeria. - Wiz. mat. prasowe

Jedną z części tej konstrukcji będzie specjalne, ledowe oświetlenie, które wieczorami poprowadzi gości od Bramy Browarów, aż na Rynek Warzelni. W okresie świątecznym będzie można na nim powiesić dodatkową iluminację. Przy Rynku na rurociągu zawisną podwieszane ławki. Instalacja będzie także miejską galerią, stałą infrastrukturą do organizowania wystaw zdjęć, obrazów czy grafik.

Wewnętrzna ulica w Browarach Warszawskich od początku była ważnym elementem projektu. Deweloper w ręce mieszkańców Warszawy oddał wybór jej nazwy. Wybierając spośród trzech propozycji uczestnicy plebiscytu postanowili, że powinna ona upamiętniać słynnych wolskich browarników Błażeja Haberbuscha i Konstantego Schielego i to oni stali się patronami pierwszego stołecznego woonerfu.

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2020 roku.

Warszawa: woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich - Wiz. mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Browary Warszawskie: Biura przy Willi gotowe. To najwyższy komercyjny budynek na terenie inwestycji
Browary Warszawskie: w zabytkowych piwnicach dawnej Leżakowni powstaną restauracje i browar. Rośnie konkurencja…
Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]

Skomentuj:

To będzie pierwszy woonerf w Warszawie. Zostanie nim pasaż Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej