Varso Tower - to będzie najwyższy budynek w Polsce i w całej Unii Europejskiej
Warszawa znajduje się na szóstym miejscu pod względem liczby wieżowców wśród europejskich metropolii, których wysokość przekracza 150 metrów. Już niebawem ukończony zostanie wieżowiec Varso Tower - będzie to najwyższy budynek w Polsce i w Unii Europejskiej.

Jaki jest najwyższy budynek w Polsce?
Najwyższym budynkiem w Polsce jest wciąż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Ale niebawem wyprzedzi go Varso Tower. Mierząca 310 metrów wieża pokona też wieżowiec The Shard w Londynie. Tym samym Varso Tower będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
Zobacz także: Najwyższe budynki w Polsce. Gdzie się znajdują?>>
Gdzie jest najwyższy budynek w Polsce?
Varso Tower znajduje się przy Chmielnej 69, w ścisłym centrum Warszawy, niedaleko Dworca Centralnego. Wieżowiec wchodzi w skład kompleksu Varso, składającego się z trzech budynków: Varso Tower, Varso 1 i Varso 2.
Projekt Varso Tower, 310-metrowego wieżoweca, stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera.
Varso 1, o wysokości 80 m, i i Varso 2 – 90 m, zaprojektowała pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. Stworzyły one nową pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Opadają kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji.

Varso - prace budowlane
Prace budowlane przy wznoszeniu kompleksu Varso rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. W niższych budynkach pojawili się już pierwsi najemcy: Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Cambridge Innovation Center.
Po kilkumiesięcznym opóźnieniu spowodowanym pandemią, w 2021 r w Varso 1 (środkowy budynek kompleksu) zostanie otwarty 4-gwiazdkowy hotel NYX, należy do sieci Leonardo. Zajmie 15 pięter. Będzie dysponował 331 pokojami o powierzchni od 25m² mieszczących około 660 gości. W hotelu znajdzie się także pięć sal konferencyjnych mieszczących od 90 do 150 osób. Cztery modułowe sale z możliwością łączenia, mogące pomieścić 300 osób.
Ile pięter ma najwyższy budynek w Polsce?
Wieża Varso osiągnęła już docelową wysokość 230 metrów. Trwają prace nad montażem 80-metrowej iglicy, która podwyższy całość do 310 metrów. Jej pierwsza część zostanie zamontowana na wysokości 190 metrów nad ziemią. Znajdzie się w niej winda do ruchu między niższym i wyższym tarasem. Montaż iglicy powyżej obrysu wieży rozpocznie się prawdopodobnie na początku grudnia - termin prac zależy od warunków pogodowych. Sam 53-piętrowy budynek będzie gotowy pod koniec 2021 roku, ale pierwsi goście pojawią się w 2022 roku.
Zobacz także: Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?>>


Najwyższy budynek w Polsce: taras widokowy
Całkowita powierzchnia zabudowy sięgnie 140 tys. metrów kwadratowych. Największą część zajmie powierzchnia biurowa - niemal 64 tys. metrów kwadratowych. Biura będą rozlokowane na 45 piętrach. Ponad 10 tys. metrów kwadratowych zajmą lokale usługowe. Na trzech poziomach (46-48) powstaną restauracje.
Szczególną atrakcją będą dwa ogólnodostępne tarasy widokowe. Pierwszy, częściowo odkryty, będzie położony na wysokości 205 metrów (49 poziom). Zajmie powierzchnię ponad 1,5 tys. m kw. Będą na nim stały ławki i 16 posadzonych w wielkich donicach głogów, o wysokości ok. 5–6 m każdy. Drugi taras, sporo mniejszy będzie na 53. kondygnacji. Położony wewnątrz budynku będzie zamknięty.
Obok wieży powstanie zielony plac z kawiarnią - tzw. strefa spotkań i odpoczynku. Z niej będą ruszać dwie panoramiczne windy, wiozące gości na taras (ogółem w Varso jest zamontowanych 4 wind). Pod kompleksem jest czteropoziomowy parking na 17 samochodów.
W przyszłości do kompleksu Varso będzie można wejść prosto z podziemia Dworca Centralnego.
Jak nazywa się najwyższy budynek w Polsce?
Nazwa najwyższego budynku w Unii Europejskiej – Varso, stanowi nawiązanie do łacińskiej nazwy Warszawy: Varsovia. Już teraz wieża jest nową ikoną stolicy.
Zobacz także: Najwyższe wieżowce w Warszawie. Gdzie jest ich najwięcej? Które są w budowie?>>

Warszawa: 140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower oddana do użytku
Warszawa: Skyliner coraz bliżej finiszu. Na wysokości 165 metrów powstaje dwupoziomowy Skybar [WIEŚCI Z BUDOWY]
Warszawa: Fabryka Norblina z wiechą [WIEŚCI Z BUDOWY]
Warszawa: Biurowce w kampusie Forest pokrywają się energooszczędnym szkłem [WIEŚCI Z BUDOWY]
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Kolejna miastotwórcza inwestycja powstanie tuż przy stacji metra na Kabatach? To projekt WWAA i MOFO Architekci
Rewitalizacja zabytkowej kamienicy Branickich przy Smolnej 40 w Warszawie
Bohema - Strefa Praga. Rewitalizacja historycznych budynków przy ul. Szwedzkiej w Warszawie