Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warsaw Spire

Redakcja

Wieżowiec Warsaw Spire to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Jak prezentuje się ten obiekt, znajdujący się w nowym biznesowym centrum Warszawy?

Warsaw Spire
Warsaw Spire
materiały prasowe

Warsaw Spire - jedna z najważniejszych inwestycji w stolicy

Warsaw Spire to jeden z tych wieżowców, które rozpoczęły prawdziwy inwestycyjny boom w okolicach Ronda Daszyńskiego. Niegdyś przemysłowa dzielnica zmienia się - dziś to biurowe centrum Warszawy pełne eleganckich biurowców konkurujących między sobą nie tylko wysokością, ale także architekturą czy zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynków.

Warsaw Spire to 180 metrów do dachu i 220 metrów wysokości wraz z iglicami. Poza częścią wieżową kompleks składa się także z dwóch 11-piętrowych biurowców, które kształtem przypominają rogaliki, otaczające Plac Europejski, w którego centrum stoi główna wieża budynku. A co z pozostałymi wyróżnikami?

Plac Europejski, bliskość drugiej linii metra - co jeszcze?

Do plusów inwestycji niewątpliwie można zaliczyć stworzenie dużej przestrzeni publicznej z zespołem fontann, naturalną zielenią i zewnętrzną galerią sztuki. Ale nie sposób nie wspomnieć tutaj o kontrowersjach, które pojawiają się już przy sposobie zagospodarowania działki. Rozmieszczenie budynków zdaje się nie do końca fortunne, nie tworzą one pierzei przy głównych ciągach komunikacyjnych - powstaje mnogość kierunków, otwarć i wrażenie niewielkiego chaosu, gdzie wszystko konkuruje ze wszystkim o palmę pierwszeństwa.

Sama architektura również budzi różne emocje - dla jednych to wyczekiwane odejście od "pudełkowych" wieżowców i nareszcie ciekawa i oryginalna forma, dla drugich efekciarstwo, którego największym symbolem jest chromowany dach nad wejściem, który - choć potrzebny ze względów użytkowych i który podkreśla strefę wejściową - to zdaniem niektórych jego forma w połączeniu z krzykliwym materiałem jest niezbyt udanym zestawieniem.

Inwestycja posiada parking podziemny z ponad 1000 miejsc parkingowych, a położone tuż obok Rondo Daszyńskiego stację drugiej linii metra oraz przystanki tramwajowe i autobusowe, które zapewniają dobre skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami miasta.

Niewątpliwie budynek wprowadza do nieco sennej okolicy nową dawkę energii. Przestrzeń jest publiczna - pytanie tylko, czy oferta na placu jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie?

Projekt polsko-belgijski Warsaw Spire w Warszawie

Nad projektem Warsaw Spire czuwał zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Pierwszym właścicielem była firma Ghelamco Poland. Do stworzenia projektu Placu Europejskiego Ghelamco zaprosiło pracownię Wirtz International Landscape Architects.

Warsaw Spire, materiały inwestora
Warsaw Spire, materiały inwestora
Warsaw Spire, materiały inwestora

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Warsaw Spire