Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!

Mat. prasowe / red. WG

Niedawno mieliśmy okazję odwiedzić plac budowy kompleksu biurowego The Bridge na warszawskiej Woli. Powstaje tu 174-metrowy wieżowiec (najwyższy tego typu obiekt, jaki jest obecnie budowany w Polsce), a metamorfozę przechodzi zabytkowy, socrealistyczny gmach Bellony, który jest integralną częścią kompleksu.

Budowa The Bridge w Warszawie
Budowa The Bridge w Warszawie
Fot. WG

The Bridge to kolejny wieżowiec powstający w "biznesowym sercu" Warszawy - na Woli, niedaleko ronda Daszyńskiego. Oryginalna, rozrzeźbiona bryła coraz mocniej wyróżnia się w panoramie Warszawy. Wieżowiec z każdej strony wygląda inaczej, a każda jego kondygnacja jest niepowtarzalna – nie ma dwóch identycznych! Powoli dobiega końca montaż szklanej elewacji z charakterystycznymi „żyletkami" (trwają prace na wysokości 34 kondygnacji, a do września konstrukcja w całości znajdzie się pod fasadą). Toczą się również intensywne prace wykończeniowe. Na budowie pracuje 600 osób!

Za projektem The Bridge stoi holenderska pracownia architektoniczna o międzynarodowym uznaniu – UNStudio (we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt), mająca na swoim koncie spektakularne obiekty w Europie, Azji i Australii, w tym m.in. słynne Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie, campus Booking.com w Amsterdamie czy jeden z symboli Rotterdamu – ikoniczny Erasmus Bridge.

- The Bridge, dosłownie i w przenośni, stanowić będzie most między industrialną przeszłością Woli, a jej nowym, wielkomiejskim obliczem, które wyraża się w architekturze szklanych wieżowców. To wyjątkowy projekt z wielu względów, ale jednym z nich jest to, że odnajdą się w nim zarówno firmy szukające dla siebie nowoczesnego, dynamicznego środowiska pracy, jak i miłośnicy starych murów i kameralnej skali. W tej jednej inwestycji łączymy ze sobą dwa różne światy, które dzięki synergii stworzą niepowtarzalne miejsce na biurowej mapie Warszawy – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

The Bridge: lobby

Szczególne wrażenie robi niezwykle wysokie lobby z antresolą, w najwyższym miejscu sięgające aż 18 m., które łączy nowy wieżowiec z historycznym budynkiem Bellony. Jego charakterystycznym elementem są pochylone kolumny z betonu barwionego w masie, układające się w literę V, które pełnią funkcję konstrukcyjną i zarazem ozdobną, a także szerokie schody, na których będzie można siadać. W wystroju dominować będzie drewno (którego próbki można już "podejrzeć"w lobby) z elementami betonu i bujna roślinność.

Budynek Bellony

W tym samym czasie metamorfozę przechodzi socrealistyczny gmach Bellony, który jest integralną częścią biurowego kompleksu The Bridge. Trwa w nim montaż schodów i stalowej konstrukcji windy, prace wykończeniowe oraz renowacja zabytkowego holu z kolumnadą. Nad reprezentacyjną klatką schodową powstał obszerny świetlik, dzięki któremu do wnętrza obiektu wpada teraz dużo naturalnego światła – w środku, na piętrach, znajdą się bowiem nowoczesne powierzchnie biurowe, a na parterze usługowo-gastronomiczne. Przed wejściem do budynków znajdzie się z kolei park kieszonkowy, który zastąpi istniejący tu wcześniej parking. Tu również będą mieścić się powierzchnie biurowe.

The Bridge: rozwiązania przyjazne środowisku

The Bridge będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Oprócz certyfikatów SmartScore i WiredScore na najwyższym poziomie Platinium, które uzyskał jako pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej, będzie też certyfikowany w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.

Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych. Obiekt wykorzystywać będzie ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75%.

W The Bridge zastosowany zostanie również autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie wodą i energią oraz kontrolę obróbki powietrza wraz z jego monitoringiem. Elementem systemu jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W wieżowcu wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych.

Na 40 piętrze The Bridge znajdzie się podniebny taras do wyłącznego użytku najemcy. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych, a rowerzyści dostaną do swojego użytku ponad 160 miejsc na jednoślady, w tym 33 dla elektrycznych.

Planowany termin zakończenia budowy kompleksu The Bridge to I kwartał 2025 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!