Warsztaty KOTY(dż). Uczestnicy zaprojektują i wykonają domki dla kotów wolno żyjących na 3 poznańskich osiedlach
Funkcjonalne, bezpieczne dla zwierząt i estetyczne - takie będą domki dla wolno żyjących kotów, zaprojektowane przez uczestników warsztatów KOTY(dż). Nas wszystkim czuwać będą doświadczeni tutorzy!



KOTY(dż) to projekt warsztatów skierowanych do studentów kierunków projektowych z dwóch poznańskich uczelni - Uniwersytetu Artystycznego oraz Politechniki Poznańskiej. 24 studentów od 14 do 23 października pracować będzie w trzech grupach roboczych kierowanych przez uznane poznańskie pracownie projektowe - GAB studio, Atelier Starzak Strebicki oraz JEJU studio. Projekt angażował też będzie lokalne społeczności.
Domki dla kotów wolno żyjących
Koty wolno żyjące są stałym i znajdującym się pod ochroną prawną (art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt -Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. Zm) elementem miejskiego ekosystemu. Według powyższej ustawy stanowią one dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.
Obecnie na wybranych do projektu Osiedlach rolę domków dla kotów wolno żyjących pełnią stare regały lub owinięte taśmą kartony – ze względu na ich nieestetyczny wygląd część mieszkańców postuluje bądź ich wymianę lub usunięcie. Administracje osiedli zgodnie z prawem nie mają możliwości usunięcia tych domków, ani wyłapania kotów, co prowadzi do wielu napięć społecznych wśród sąsiadów i na linii spółdzielnia/ rada osiedla - mieszkańcy. Duża część mieszkańców jest świadoma ich istnienia i stara się pomagać zwierzętom zimą,dokarmiając je lub pozostawiając w ich posłaniach kołdry, koce, stare ręczniki.Część spółdzielni wychodząc naprzeciw tym problemom wyposaża się w domki fabrycznie budowane proponowane przez prywatne firmy- te domki jednak nie spełniają podstawowych wymogów dot. bezpieczeństwa dla tych zwierząt.
Stąd silna potrzeba realizacji warsztatów, w wyniku których powstaną projekty konstrukcji funkcjonalnych i bezpiecznych dla tych zwierząt, które jednocześnie w estetyczny sposób wpiszą się w krajobraz wybranych do projektu osiedli.

Tutorzy:
- GAB
- Atelier Starzak Strebicki
- Iwo Borkowicz z JEJU studio
Rekrutacja uczestników:
Interesuje Cię faktyczna realizacja twoich projektów? Nie boisz się ciężkiej pracy? Te warsztaty są dla Ciebie! Zapraszamy wszystkich studentów kierunków projektowych z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Rekrutacja uczestników trwa do 6.10 do godziny 18.00 i prowadzona jest przez formularz zgłoszeniowy na stronie projektu www.kotydz.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Strona internetowa projektu:
Organizatorzy:
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Fundacja na Dużą Skalę,Uniwersytet Artystyczny
Koordynator:
Magda Wypusz
Partnerzy projektu:
Fundacja Głosem Zwierząt, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Orlen,PISOP, Caritas Polska, Aquanet, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów,Spółdzielnia Osiedle Młodych
Kontakt:
warsztatysarp@gmail.com

- Więcej o:
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Architekci po raz trzeci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytuj projekt przebudowy domu lub rearanżacji mieszkania
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021
Mistrzowie Architektury: Jürgen Mayer H. Zapraszamy na wykład i dyskusję on-line!