Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warsztaty KOTY(dż). Uczestnicy zaprojektują i wykonają domki dla kotów wolno żyjących na 3 poznańskich osiedlach

Mat. prasowe/red. WG

Funkcjonalne, bezpieczne dla zwierząt i estetyczne - takie będą domki dla wolno żyjących kotów, zaprojektowane przez uczestników warsztatów KOTY(dż). Nas wszystkim czuwać będą doświadczeni tutorzy!

Domek wykonany podczas 1 edycji warsztatów KOTY(dż) w 2018 roku.
Domek wykonany podczas 1 edycji warsztatów KOTY(dż) w 2018 roku.
Fot. mat. organizatorów

KOTY(dż) to projekt warsztatów skierowanych do studentów kierunków projektowych z dwóch poznańskich uczelni - Uniwersytetu Artystycznego oraz Politechniki Poznańskiej.  24 studentów od 14 do 23 października pracować będzie w trzech grupach roboczych kierowanych przez uznane poznańskie pracownie projektowe - GAB studio, Atelier Starzak Strebicki oraz JEJU studio. Projekt angażował też będzie lokalne społeczności.

Domki dla kotów wolno żyjących

Koty wolno żyjące są stałym i znajdującym się pod ochroną prawną (art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt -Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. Zm) elementem miejskiego ekosystemu. Według powyższej ustawy stanowią one dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.

Obecnie na wybranych do projektu Osiedlach rolę domków dla kotów wolno żyjących pełnią stare regały lub owinięte taśmą kartony – ze względu na ich nieestetyczny wygląd część mieszkańców postuluje bądź ich wymianę lub usunięcie. Administracje osiedli zgodnie z prawem nie mają możliwości usunięcia tych domków, ani wyłapania kotów, co prowadzi do wielu napięć społecznych wśród sąsiadów i na linii spółdzielnia/ rada osiedla - mieszkańcy. Duża część mieszkańców jest świadoma ich istnienia i stara się pomagać zwierzętom zimą,dokarmiając je lub pozostawiając w ich posłaniach kołdry, koce, stare ręczniki.Część spółdzielni wychodząc naprzeciw tym problemom wyposaża się w domki fabrycznie budowane proponowane przez prywatne firmy- te domki jednak nie spełniają podstawowych wymogów dot. bezpieczeństwa dla tych zwierząt.

Stąd silna potrzeba realizacji warsztatów, w wyniku których powstaną projekty konstrukcji funkcjonalnych i bezpiecznych dla tych zwierząt, które jednocześnie w estetyczny sposób wpiszą się w krajobraz wybranych do projektu osiedli.

Jak zbudować domek dla kota
Jak zbudować domek dla kota?
Mat. organizatorów

Tutorzy:

  • GAB
  • Atelier Starzak Strebicki
  • Iwo Borkowicz z JEJU studio

Rekrutacja uczestników:

Interesuje Cię faktyczna realizacja twoich projektów? Nie boisz się ciężkiej pracy? Te warsztaty są dla Ciebie! Zapraszamy wszystkich studentów kierunków projektowych z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Rekrutacja uczestników trwa do 6.10 do godziny 18.00 i prowadzona jest przez formularz zgłoszeniowy na stronie projektu ​www.kotydz.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Strona internetowa projektu:

Organizatorzy:

SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Fundacja na Dużą Skalę,Uniwersytet Artystyczny

Koordynator:

Magda Wypusz

Partnerzy projektu:

Fundacja Głosem Zwierząt, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Orlen,PISOP, Caritas Polska, Aquanet, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów,Spółdzielnia Osiedle Młodych

Kontakt:

warsztatysarp@gmail.com

Warsztaty KOTY(dż)
Warsztaty KOTY(dż)
Mat. organizatorów
    Więcej o:

Skomentuj:

Warsztaty KOTY(dż). Uczestnicy zaprojektują i wykonają domki dla kotów wolno żyjących na 3 poznańskich osiedlach