Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany. Unia Eurpoejska dofinansuje inwestycję

WG

27 lutego 2024 roku została podpisana umowa na dofinansowanie przebudowy i rozbudowy zespołu obiektów wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Dotacja z UE ma wynieść 66,2 mln zł. Projekt jest wart blisko 100 mln zł. Koncepcja zmian została wyłoniona w międzynarodowym konkursie w 2019 roku. Zwyciężył wówczas projekt eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

Z lewej: wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej; z prawej: Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna rewitalizacji i adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne. Proj. eM4 Pracownia Architektury Brataniec
Z lewej: wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej; z prawej: Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna rewitalizacji i adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne. Proj. eM4 Pracownia Architektury Brataniec
Z lewej: domena publiczna Wikimedia Commons; Z prawej: Wiz. eM4 Pracownia Architektury Brataniec

Wielki piec Huty Pokój: pracował 37 lat

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej została założona w 1840 roku przez Davida Loewenfelda, Moritza Friedlandera oraz Simona Loewiego. W dwudziestoleciu międzywojennym była największym tego rodzaju zakładem w Polsce. Wielki Piec został wzniesiony w 1968 roku (wybudowano w rekordowym czasie 105 dni, przy zakładanym terminie wynoszącym 1,5 roku). Wygaszenie pieca nastąpiło w 2005 roku - powodem była wysoka awaryjność i negatywny wpływ na środowisko. W 2012 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków. Sześć lat później wielki piec Huty Pokój stał się własnością miasta, które chciało zaadaptować go do funkcji turystyczno-kulturalnych.

Wielki piec Huty Pokój: ekspozycja i taras

W 2019 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji i adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne. Zwyciężył projekt eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Koncepcja zakłada zabezpieczenie potężnego obiektu i odnowienie istniejącej infrastruktury. W miejscu rozebranej jednej hali powstanie nowy budynek o prostej bryle, sprawiającej wrażenie zawieszonej na wysokości 8,3 m nad ziemią. Prowadzić do niego mają schody ruchome, które nawiązują do zasady transportu technologicznego wielkiego pieca. W centralnej części znajdzie się hall z informacją, kasami, kawiarnią i szatnią. Zaprojektowano tu również salę konferencyjną. Z hallu można będzie przejść do części ekspozycyjnej i dalej do ekspozycji struktury wielkiego pieca.

Więcej o zwycięskiej koncepcji przeczytacie tu>>

Według koncepcji ścieżka zwiedzania będzie poprowadzona przez podesty i zabezpieczona przez balustrady. Konstrukcja ma zostać udostępniona jako wieża widokowa z platformą widokową. Ekspozycja będzie znajdować się także w zabytkowym budynku sterowni i maszynowni. Istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt o funkcji biurowej. Ponadto zaplanowano również powstanie placu zabaw nawiązującego do tradycji hutniczej i ogrodu edukacyjnego.

Wielki piec Huty Pokój: dofinansowanie z UE

27 lutego przedstawiciele miasta i województwa śląskiego podpisali umowę na dotację ze środków UE. Sam projekt rewitalizacji obiektu i udostępnienia go zwiedzającym wart jest prawie 100 mln zł. Unia Europejska ma częściowo sfinansować inwestycję, przekazując na ten cel 66,2 mln złotych.

Prace potrwają do 2026 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany. Unia Eurpoejska dofinansuje inwestycję