Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wystawa pokonkursowa Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024 w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Mat. prasowe
Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke Lemmart - Fot. Leonhard Clemens_MvdR

Już od 20 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pokonkursową najnowszej edycji Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024. Wrocławskie muzeum będzie jedynym miejscem w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najlepsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w ostatnim czasie w Europie.

Wystawa prezentuje najważniejsze realizacje architektoniczne, jakie powstały w Europie na przestrzeni 2022 i 2023 roku. Czterdzieści pokazanych na niej obiektów to obiekty nagrodzone i wyróżnione w najnowszej edycji prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Award (Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe) – laureaci nagrody głównej, nagrody specjalnej dla młodych architektów oraz realizacje wpisane na tak zwaną „krótką listę”, kwalifikującą do finału.

Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke - Fot. Iwan Baan

Zwycięzcą Mies van der Rohe Award 2024 został pawilon studencki Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku – projekt pracowni prowadzonej przez architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke. Usytuowany tuż przy rzece, lekki i przeszklony z każdej strony budynek, stanął na głównej osi kampusu. Wnętrze pawilonu to innowacyjna i otwarta przestrzeń edukacyjna, płynnie łącząca strefy komunikacyjne i użytkowe, którą łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb studentów. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz, a zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować. Modułowa, stalowo-drewniana struktura budynku może być w pełni zdemontowana i jest zgodna z zasadą re-use.

Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura - Fot. Jesús Granada

Biblioteka Garcíi Márqueza w Barcelonie – obiekt wyróżniony nagrodą specjalną dla młodych talentów (Emerging Architecture Winner), zaprojektowany przez hiszpańskie biuro SUMA Arquitectura – to budynek usytuowany w zróżnicowanej społecznie i przez wiele lat zaniedbanej dzielnicy miasta. Pracy nad projektem architektonicznym towarzyszył projekt badawczy, mający na celu przedefiniowanie współczesnego modelu biblioteki. Drewniana bryła 6-piętrowego gmachu przypomina stos książek i znajduje się na podwyższonym, dostępnym dla wszystkich i otoczonym drzewami placu, będącym przedłużeniem pieszej osi dzielnicy.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Proj. KWK Promes - Fot. Juliusz Sokołowski

W gronie pięciu finalistów Mies van der Rohe Award 2024 znalazły się ponadto: Galeria Sztuki Współczesnej Plato w czeskiej Ostrawie (projekt pracowni KWK Promes), Szkoła Reggio w Madrycie (projekt pracowni Andres Jaque/Office for Political Innovation), rozbudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (projekt biura Amelia Tavella Architectes), plac i biuro informacji turystycznej w portugalskim mieście Piódão (projekt architekta Branco del Rio) oraz przestrzeń publiczna Häge w szwedzkim Lund, którego twórcami są projektanci z Brendeland & Kristoffersen architects.

O Mies van der Rohe Award

Mies van der Rohe Award to najważniejsze wyróżnienie Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawane od 1988 roku przez Fundację im. Ludwiga Miesa van der Rohe w Barcelonie. W tym konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji – wszystkie dotychczasowe edycje konkursu uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych.

Do 18. edycji konkursu, obejmującej realizacje z lat 2022-2023, nominowano 362 projekty z 38 krajów. Spośród nich członkowie i członkinie jury wybrali 40 obiektów, które ich zdaniem najlepiej promują mądrą, zaangażowaną społecznie i zrównoważoną architekturę. Wszystkie te realizacje, przedstawione w formie modeli oraz wielkoformatowych zdjęć, szkiców i planów, zobaczymy w Polsce tylko raz – na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

-----

Europejska Nagroda Architektoniczna – Mies van der Rohe Award 2024

20.03 – 25.05.2025

Wernisaż: 20 marca 2025 r., godzina 18.00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7

Udostępnij

Przeczytaj także

Wohnpark Alterlaa w Wiedniu - eksperyment społeczny z lat 70. Osiedle komunalne z basenami na dachach
Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!

Polecane

Oscar Konserwatorski Republiki Czeskiej dla Galerii PLATO
Znamy wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Oto zwycięzcy!
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur

Skomentuj:

Wystawa pokonkursowa Europejskiej Nagrody Architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2024 w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej