Zachęta symbolicznie inauguruje wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Zapraszamy na Trouble in Paradise - online meetings
W 2020 roku nie odbędzie się Biennale Architektury w Wenecji. Chociaż przełożono je na przyszły rok, organizator Pawilonu Polskiego - Zachęta - Narodowa galeria Sztuki - przygotował "Trouble in Paradise - online meetings", czyli cykl wirtualnych wydarzeń poświęconych architekturze

Gdyby nie pandemia COVID-19 pod koniec maja otwierało by się Biennale Architektury w Wenecji. Choć wydarzenie przełożono na przyszły rok, to organizator Pawilonu Polskiego – Zachęta – Narodowa galeria Sztuki – postanowił przygotować w przestrzeni wirtualnej wydarzenie poświęcone architekturze, do którego zaprosił międzynarodowe grono gości.
Zaproszenie od Zachęty przyjęli architekci, kuratorzy i historycy - w sumie ponad dwudziestu ekspertów z Polski i zagranicy. Uczestnicy debat poszukają odpowiedzi na pytanie: „Jak będziemy żyli razem?”, które jest hasłem przewodnim weneckiej imprezy.
Cykl „Trouble in Paradise – online meetings” zainicjuje spotkanie z kolektywem PROLOG +1, który odpowiada za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. O związki wsi i architektury w kontekście ich projektu zapytają dyrektorka Zachęty i komisarz wystawy Hanna Wróblewska oraz Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorzy „Trouble in Paradise” traktują wieś jako samodzielny obszar badań. Autorzy pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Kluczowa jest dla nich refleksja na temat skutków eksploatacji terytorium wiejskiego, klęsk klimatycznych czy globalnych kryzysów – także tych, których wpływ na los planety i obszarów wiejskich dopiero poznamy.
Zobaczcie dokładny program Trouble in Paradise – online meetings:
21 maja, czwartek, godz. 17, Facebook Zachęty - Trouble in Paradise (panel w języku polskim)
W dniu planowanej pierwotnie inauguracji Trouble in Paradise w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury zapraszamy na spotkanie z kuratorami wystawy: PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak). Prowadzenie: Hanna Wróblewska, komisarz Pawilonu Polskiego, i Michał Duda, Muzeum Architektury we Wrocławiu.
27 maja, środa, godz. 17, Facebook Zachęty - Czemu służą wystawy architektoniczne? Rozwój architektury a myśl krytyczna. Organizator panelu: „Architektura-murator” (panel w języku angielskim)
Każda ważna wystawa architektoniczna pozwala nie tylko zapoznać się z aktualnymi problemami współczesnej architektury, ale także spojrzeć w przyszłość. Jednak pandemia sprawiła, że wiele nawet najnowszych wizji w ciągu kilku tygodni się zdezaktualizowało. Paneliści będą rozmawiać o nowych wyzwaniach dla architektury, o Biennale Architektury w obliczu pandemii oraz o roli wystaw architektonicznych w kształtowaniu postaw architektów.
Prowadzenie: Ewa P. Porębska, redaktor naczelna pisma „Architektura-murator”, i Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury (Architecture Snob)
Goście panelu:
- Aaron Betsky, kurator, krytyk, rektor School of Architecture at Taliesin (Stany Zjednoczone);
- David Basulto, redaktor naczelny i założyciel ArchDaily – czołowej platformy architektonicznej na świecie (z siedzibą w Chile);
- Ole Bouman, kurator, publicysta, krytyk, obecnie Dyrektor Design Society Shenzhen (Chiny);
- Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była długoletnia dyrektorka Arkkitehtuurimuseo / Museum of Finnish Architecture, obecnie niezależna ekspertka.
28 maja, czwartek, godz. 17, Facebook Zachęty - Wieś w czasie katastrofy klimatu. Produkcja żywności, łańcuchy dostaw, rola państwa, relacja z ziemią, wieś jako miejsce zamieszkania. Organizator panelu: „Autoportret” (panel w języku polskim)
Jakie są najważniejsze tendencje kształtujące dzisiejszą wieś w skali globalnej i lokalnej? W XXI wieku wieś staje się miejscem produkcji przemysłowej na ogromną skalę. Jaki ma to wpływ na przemiany obszarów wiejskich? Jak te przemiany wpływają na przemiany społeczne? W dyskusji zajmiemy się skutkami uprzemysłowienia wsi w kontekście kryzysu klimatycznego. Zastanowimy się, jak współczesne funkcjonowanie wsi wpływa na emisję gazów cieplarnianych (produkcja żywności, globalny transport, zanik bioróżnorodności, masowa hodowla zwierząt w gigantycznych farmach itd.). W ramach problematyki produkcji żywności i pandemii przeprowadzimy analizę współczesnych łańcuchów dostaw żywności i możliwości ich skrócenia.
Prowadzenie: Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak, redaktorki pisma „Autoportret”
Goście panelu:
- dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi badania nad rozwojem obszarów wiejskich i polityki rolnej;
- Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie;
- Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, zajmuje się opracowywaniem regionalnych strategii;
- Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim, m.in. inicjator projektu Paczka od rolnika (www.paczkaodrolnika.pl), prowadzi gospodarstwo rolne.
29 maja, piątek, godz. 17, Facebook Zachęty - Wieszczanie, czyli o nowych mieszkańcach wsi. Organizator panelu: „RZUT”
(panel w języku polskim)
Punktem wyjścia do dyskusji będą napięcia pomiędzy przyjezdnymi a miejscowymi, które unaoczniły się w czasie trwającej pandemii, kiedy fala mieszkańców miast zalała tereny wiejskie, wzbudzając niepokój wśród lokalnych społeczności. Ucieczka miejskiej klasy średniej na wieś nie jest już zjawiskiem marginalnym, ale procesem zdefiniowanym i analizowanym przez socjologów. Uczestnicy dyskusji będą próbowali odpowiedzieć na pytania: czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś i w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość? Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość?
Prowadzenie: Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik, redaktorzy kwartalnika „RZUT”
Goście panelu:
- Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy pracy Wieśland nagrodzonej przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza;
- Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych;
- dr Ruta Śpiewak, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN;
- dr hab. Marcin Wójcik, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
- Więcej o:
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
Triglav od Zieta Studio. Świecznik inspirowany gotyckimi katedrami
Architekci po raz trzeci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wylicytuj projekt przebudowy domu lub rearanżacji mieszkania
Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021
Mistrzowie Architektury: Jürgen Mayer H. Zapraszamy na wykład i dyskusję on-line!