Zakolovers: z miłości do Podhala. Jak przekuć własną pasję w biznes?
Pomysły na biznes przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Potwierdza to historia Adama Michańków i Jacka Wielopolskiego, którzy po obejrzeniu urokliwej, ale zapomnianej działki leśnej w najwyżej położonej części Zakopanego - Toporowej Cyrhli - postanowili połączyć siły i jako koncept Zakolovers wybudować luksusową, rodzinną osadę w duchu podhalańskiej kultury z domieszką nowoczesnych rozwiązań eco-thinking.
Połączyła ich miłość do gór, Podhala i ekologiczny tryb życia. Dwaj biznesmeni z Poznania, Adam Michańków – właściciel agencji interaktywnej i strateg biznesu oraz Jacek Wielopolski – radca prawny, po latach doświadczenia w prowadzeniu własnych firm, podjęli decyzję o stworzeniu unikalnego miejsca na mapie polskich inwestycji turystycznych. Miejsca zaprojektowanego przy użyciu nowoczesnych rozwiązań budowlano-architektonicznych, ale wybudowanego w zgodzie z lokalnym ekosystemem, podhalańską kulturą, tradycją i sztuką oraz ludowym designem. Miejsca, które nie będzie traktowane przez potencjalnych inwestorów jako kolejne źródło pasywnego dochodu, ale stanie się dla nich rodzinnym azylem i wymarzonym kierunkiem na kameralny wypoczynek.
W ten sposób powstało Zakolovers, czyli koncept budowy designerskich osad willi stworzonych z myślą o rodzinnym wypoczynku, wkomponowanych w najwyższą, usytuowaną na 992 m n.p.m. malowniczą część Zakopanego – Toporową Cyrhlę. W ramach pierwszej inwestycji - Cyrhla Villas - powstaną 54 apartamenty zlokalizowane w 12 willach zbudowanych zgodnie z ideą eco-thinking.
Budują, ale nie są deweloperami
Mimo, że twórcy Zakolovers weszli w rynek nieruchomości z realizacją ambitnej inwestycji, nie chcą być określani jako deweloperzy.
Deweloperzy realizują kolejne zyskowne inwestycji traktując całe przedsięwzięcie czysto biznesowo, co jest zrozumiałe. W naszym przypadku realizujemy tak naprawdę “projekt życia” oparty na naszych marzeniach i miłości do Podhala. Do Cyrhla Villas podchodzimy jak do budowy własnego, wymarzonego domu. Tworzymy miejsce, w którym będziemy sami przebywać i gdzie będziemy spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny.
Nasz pomysł na stworzenie Zakolovers poparty jest dużą znajomością rynku budowlanego. Wiele lat pracowałem w agencji rządowej odpowiedzialnej za prywatyzację i restrukturyzację nieruchomości Skarbu Państwa i mam doświadczenie w doradztwie prawnym związanym z regulacją stanów prawnych nieruchomości. Adam natomiast, przez 4 lata prowadził przebudowę 33 marketów dla sieci Minimal, a jego agencje marketingowe były odpowiedzialne za działania dla znanych poznańskich deweloperów m.in. UWI Inwestycje S.A. czy Agrobex. Dodatkowo zadbaliśmy o to, by Zakolovers tworzył zespół ekspertów z długoletnim doświadczeniem w zarządzaniu 5-gwiazdkowymi hotelami.
Kluczem do realizacji wspomnianych, budowniczych marzeń Zakolovers było znalezienie, w przepełnionym inwestycjami Zakopanem, idealnej lokalizacji, z dala od miejskiego, turystycznego zgiełku, ale w optymalnej odległości od górskich szlaków i atrakcji. Jednym z kluczowych problemów, z którymi spotkali się inwestorzy, był skup działek, na których obecnie powstają trzy etapy inwestycji Cyrhla Villas, posiadające łącznie 54 apartamenty. Do osady przynależy ponad 10 000 m kw. działek budowlanych i prawie. 16 000 m kw. terenów zielonych (łąk, lasu, w tym 250 m kw. przepływającego przez teren potoku, graniczącego z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
Góralski sznyt w ekologicznym wydaniu
Źródłem inspiracji dla Zakolovers stały się zakopiańskie wille witkiewiczowskie, bogate w detale i charakterystyczne elementy ozdobne. Aby osiągnąć efekt, jak najbardziej zbliżony do oryginału, a jednocześnie nowoczesny i przyjazny środowisku, twórcy konceptu nawiązali współpracę z lokalnymi wykonawcami i rzemieślnikami, z pełnym poszanowaniem dla podhalańskiej kultury.
Do naszego projektu zaprosiliśmy nagradzaną na światowych konkursach Pracownię Architektoniczną Modelina oraz pochodzącego z Toporowej Cyrhli architekta Stanisława Topora, który dba o to, by wkomponować osadę w dobrze znany mu, wyjątkowy krajobraz. Naszym celem jest nadanie osadzie uroku małej podhalańskiej wioski, jaką niegdyś było Zakopane. Dlatego podjęliśmy się współpracy z lokalnymi artystami, a także wspieramy Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wierzymy, że dzięki temu Cyrhla Villas będzie miejscem obcowania nie tylko z górską przyrodą, ale też z lokalną sztuką, np. dzięki wystawom prac artystów realizowanym w naszej przestrzeni.
Inwestycja w symbiozie z Podhalem
Ideą twórców jest to, by Cyrhla Villas stały się ukłonem dla podhalańskiej kultury, sztuki i natury. Wszystkie atrakcje i udogodnienia zostały zaplanowane tak, by pielęgnować lokalne tradycje i uwrażliwiać na piękno otaczającej przyrody. Z poszanowania do ekosystemu Podhala, założyciele Zakolovers dbają o to, by jak najmniej ingerować w otaczający osadę las i wdrażają rozwiązania w duchu eco-thinking. Ich celem jest zminimalizowanie zużycia energii i marnotrawstwa, co przełoży się również na późniejsze zmniejszenie kosztów użytkowania budynków i terenu zielonego, a także symbiozę z otoczeniem.
Celem Zakolovers jest także stworzenie klimatycznego miejsca dla rodzin z dziećmi, które zapewni zarówno rodzicom, jak i ich pociechom szereg aktywności o każdej porze roku.
Chcemy edukować najmłodszych o pięknie kultury Podhala poprzez zabawę, jak również rozwijać wrażliwość dzieci na górskie piękno natury i dobro zwierząt. W naszej osadzie dzieci będą miały mnóstwo okazji do wartościowego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Będą mogły hasać po domkach na drzewach, spędzać czas na ekofarmie czy w alpakarni oraz w miniarboretum z roślinnością charakterystyczną dla Podhala, gdzie chcemy zasadzić gatunki drzew, krzewów i bylin typowych dla tatrzańskiego ekosystemu. Na terenie osady będą również realizowane warsztaty i animacje, które pozwolą dzieciom na odkrywanie skarbów podhalańskiego dziedzictwa.
Budowa pierwszego etapu inwestycji Cyrhla Villas I zakończy się w 3. kwartale 2023 roku.
- Więcej o:
Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?