Wieżowiec-widmo straszy w centrum miasta

Sathorn Unique w Bangkoku to wielka deweloperska porażka. Nigdy nie używany, opuszczony przed końcem budowy wieżowiec stał się olbrzymią ruiną.

Gdy przed zaledwie piętnastoma laty w Bangkoku budowano wieżowiec Sathorn Unique chyba nikt nie przypuszczał, iż wkrótce stanie się jedną z najbardziej spektakularnych nowoczesnych ruin. Dziś mógłby służyć jako scenografia do filmów o końcu świata.

Zlokalizowany w ścisłym centrum, miał stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych i luksusowych apartamentowców w stolicy Tajlandii. Przygotowane przez inwestora materiały promocyjne mówiły o 49-pietrowym wieżowcu mieszczącym 659 komfortowych mieszkań oraz 54 lokale handlowe i usługowe. Zachwalano usytuowanie w pobliżu starego miasta Charernkrung i nowej dzielnicy biznesowej Silom-Sathorn. Podkreślano wspaniałość widoków, jakie rozciągały się z okien wyższych pięter, skąd widoczna była panorama Bangkoku i rzeki Chao Praya.

Opuszczony wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku - jedna z najbardziej niezwykłych współczesnych ruin.

Fot: sharon.schneider(Flickr)

Sytuacja uległa diametralnej zmianie w 1997 roku, kiedy to kryzys finansowy na azjatyckich rynkach zmusił wielu przedsiębiorców do wstrzymania już rozpoczętych inwestycji. W przypadku Sathorn Unique prace były już bardzo zaawansowane. Ukończona została żelbetowa konstrukcja gmachu, zamontowano detale o historyzujących formach, takie jak tralkowe balustrady czy profilowane łuki arkad. Rozpoczęto nawet montaż wyposażenia wnętrz! W części apartamentów pojawiły się drewniane podłogi i część umeblowania, a w łazienkach podłączono armaturę. O tym, jak nagle opuszczano plac budowy świadczy najdobitniej fakt, iż na parterze zamontowano dwie pary ruchomych schodów, których nikt jednak nie zdążył użyć i na których wciąż znajdują się plastikowe elementy fabrycznych opakowań.

To wszystko sprawia, że dziś Sathorn Unique jest alternatywną atrakcją dla przebywających w Bankoku turystów. Zapewnia dreszczyk emocji nie tylko dlatego, że wygląda jak żywcem wyjęty z hollywoodzkiego filmu o nuklearnej apokalipsie. Poruszanie się po ruinie wymaga od zwiedzających odpowiedniej dozy ostrożności. W innym przypadku wycieczka może zakończyć się tragicznie - upadkiem z dużej wysokości, bowiem część balkonów i szybów instalacyjnych nie została zabezpieczona.

Opuszczony wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku - jedna z najbardziej niezwykłych współczesnych ruin.

Fot: Hank Snaffler Jr. (abandonedjourney.com)

Bangkok jest miastem o prawdopodobnie największym natężeniu występowania współczesnych ruin. Wprawdzie gospodarka Tajlandii podniosła się po kryzysie z 1997 roku, a stolica zapełnia się nowymi wieżowcami, ale nadal pozostaje w niej wiele budynków - widm, takich jak Sathorn Unique. Ich jednocześnie groźne i malownicze sylwetki zdają się przypominać, że we współczesnym świecie niewiele rzeczy jest stałych i koniunktura gospodarcza z pewnością nie jest jedną z nich.

ZOBACZ ZDJĘCIA RUINY>>>

Opuszczony wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku - jedna z najbardziej niezwykłych współczesnych ruin Opuszczony wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku - jedna z najbardziej niezwykłych współczesnych ruin Opuszczony wieżowiec Sathorn Unique w Bangkoku - jedna z najbardziej niezwykłych współczesnych ruin.

Więcej o:
Komentarze (19)
Wieżowiec-widmo straszy w centrum miasta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ...

  Oceniono 49 razy 45

  W Polsce też (nie) mamy się czego wstydzić, wystarczy wspomnieć krakowski szkieletor.

 • macu3

  Oceniono 48 razy 30

  Opis ściągnięty: www.abandonedjourney.com/abandoned-skyscraper-sathorn-unique-fifty-levels-of-awesome. Nie ma to jak pogwałcić prawo autorskie.

 • ado43

  Oceniono 30 razy 24

  Piękny! Ładniejszy nawet od krakowskiego Szkieletora!

 • neroving1984

  Oceniono 43 razy 23

  budynek architektonicznie jak dla mnie wymiata, gdy na niego patrze, aż nie mogę się nadziwć, że do tego czasu nie znalazł się ktoś, kto mógłby tego szkieletora odratowac przed rozbiórką.... powstaje obecnie tyle chłamu na który są pieniadze i jest aprobata pseudo - znawców architektury. Gdyby ten wieżowiec został ukonczony, prawdopodobnie dodałbym go do listy moich ulubionych wysokościowców

 • jorge_76

  Oceniono 20 razy 18

  Kto był w Bangkoku ten wie że to miasto nie ma centrum, więc tytuł jest bardzo nieprecyzyjny

 • Gość: Magda

  Oceniono 8 razy 6

  Trochę wstyd mieć ortografa w zajawce na głównej.
  "nieużywany" pisze się łącznie!
  Powinno być: "nigdy nieużywany". Ehh, kiedyś dziennikarze nawet nudne teksty musieli przynajmniej pisać poprawnie.

 • Gość: myszka

  Oceniono 3 razy 3

  Barierki balkonowe niczym niegdysiejsza balustrada przed ołtarzem. Dla mnie cudo!

 • greg.waw

  Oceniono 2 razy 2

  Myślałem, że to o apartamentowcu Orco przy Złotej ;)

 • Gość: aaa

  0

  co za kretyn...znasz, atorzyno zakichany definicję ruiny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX