Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon Serpentine projektu Franka Gehry'ego

michalsikorski

Jak co roku londyńska galeria Serpentine wybuduje swój letni pawilon w samym sercu Londynu. Tym razem autorem projektu będzie Frank Owen Gehry.

Serpentine Gallerz Pavilion 2008 designed by Frank Gehry c Gehry Partners LLP 2008
W tym roku tymczasowy pawilon Serpentine Gallery zaprojektował Frank Ghery

Pawilony galerii Serpentine są jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie architektury. Od dziewięciu lat, kuratorzy galerii zapraszają do współpracy najsławniejszych architektów. Powstałe projekty są budowane i przez trzy letnie miesiące zdobią trawnik przed galerią. Pawilony służą promocji architekta i galerii. Przyciągają one około 250 000 zwiedzających. Za dnia można tam wypić herbatę a wieczorem posłuchać jakiegoś wykładu bądź obejrzeć spektakl.

Sama galeria jest pięknie usytuowana, gdyż mieści się w królewskich ogrodach Kensigton, wielkim parku w centrum Londynu. Na co dzień galeria wystawia sztukę współczesną. Gdy zapada decyzja o wyborze architekta, same pawilony powstają bardzo szybko. Od chwili przyjęcia zamówienia do realizacji budynku mija zaledwie sześć miesięcy. Przy koncepcji prawie wszystkich pawilonów współpracował sławny inżynier Cecil Balmond. Zapraszani architekci oprócz bycia światowej sławy muszą spełniać jeden warunek. Pawilon musi być ich pierwszym wybudowanym projektem w Wielkiej Brytanii. Dla Franka Gehry'ego będzie to podwójna premiera, jego pierwsza brytyjska realizacja i pierwsza współpraca ze swoim synem Samuelem.

Niedawno ujawniono zdjęcia makiety tegorocznego pawilonu. Z wyglądu, pokazany projekt jest podwójnym nawiązaniem do wczesnych prac Gehry'ego. Po pierwsze, użycie drewna oraz chmura latających belek przypominają estetykę jego pierwszych kalifornijskich willi. Po drugie, budynek wygląda jak pasaż handlowy. Gehry jako jeden z pierwszych zainteresował się centrami handlowymi. Wtedy większość architektów uważała je za niegodne ich uwagi.

Trzeba przyznać że projekt Gehry'ego jest czymś bardziej interesującym niż formalną zagrywką. W tym spektakularnym opakowaniu można się dopatrzeć interesującej treści. Oprócz bycia widowiskiem jako przedmiot, projekt stwarza warunki do powstawania ludzkich widowisk. Gehry zaprojektował przeróżne schodki, stopnie i platformy naokoło pasażu. Dla zwiedzających mają one być potencjalnymi widowniami i scenami. Ponieważ budynek przypomina wielką bramę, to skutecznie ma zachęcać do wejścia. Właśnie tą otwartością pawilon odbiega od poprzednich, które były bardziej zamknięte i mniej przystępne dla przypadkowych spacerowiczów.

Projektowanie przestrzeni publicznej nigdy nie było mocną stroną Gehryego. Tym razem, on sam opisuje swój projekt jako miejska ulicę. W historii architektury pawilony zawsze były okazją do manifestów. Wygląda na to że Gehry próbuje nam dowieść że fantazyjny formalizm i troska o przestrzeń miejską nie są przeciwstawne. Nawrócenie?
    Więcej o:

Skomentuj:

Pawilon Serpentine projektu Franka Gehry'ego