Białe rękawy Stevena Holla

W tym miesiącu odbyła się inauguracja Centrum Sztuk w duńskim Herning. To kolejna odsłona budynku Stevena Holla w tak krótkim czasie. Słynący z oryginalnych pomysłów amerykański architekt, tym razem inspirował się rękawami męskich koszul...

 

Nic dziwnego, że architekt sięgnął po takie nawiązanie, skoro budynek leży tuż obok "kołnierzyka". Słynna fabryka koszul Angli, której budynek wygląda jak kołnierzyk, mieści część kolekcji sztuki współczesnej wchodzącej w skład Centrum Sztuk Herning. W takim sąsiedztwie nietrudno o krawieckie nawiązania. Nowa propozycja Stevena Holla to budynek skrojony na miarę potrzeb, łagodnie wkomponowujący się w krajobraz. Z góry wygląda niczym poprzeplatane ze sobą białe rękawy męskich koszul. Ale to nie koniec tekstylnych inspiracji. Faktura betonu, z którego w głównej mierze powstał budynek, ma imitować tkaninę. Jest chropowata, obfituje w zagniecenia i załamania niczym kawałek zmiętego materiału.

 

 

 

Steven Holl "szyje" światłem i formą. Wnętrze budynku bogate jest w naturalne światło, które dostaje się do środka poprze świetliki przecinające wzdłuż dach każdej z części budowli. Wnętrza są surowe i proste. Nagie, betonowe ściany mają być tłem dla przedstawianej w centrum sztuki. Wnętrza projektowane były tak, by ich układ mógł być elastyczny i dostosowywany do potrzeb wystawienniczych. Dzięki mobilnym ścianom sale mogą zmieniać wielkość i formę. Ich linearny układ kontrastuje z wygiętym w łuk sufitem.

 

 

 

 

Centrum Sztuk Herning pomieści trzy ważne instytucje: Muzeum Sztuki, MidtVest Ensemble (zespół muzyki kameralnej) oraz Socle du Monde (fundacja organizująca biennale sztuki). Budynek ma umożliwić połączenie różnych dziedzin sztuk w jednym miejscu, w szczególności sztuk wizualnych i muzyki. Oprócz przestrzeni, która oddana zostanie sztuce, w budynku znajdować się będą sala konferencyjna na 150 osób, restauracja, biblioteka, sale prób oraz biura.

 

 

 

buma

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Siostrzane Centre Pompidou

 

Artfarm - współpraca artysty i architekta

 

Muzeum z pudełek

 

 

Więcej o: