Budują pierwszy budynek, który wyprodukuje energię

Masdar Headquarters będzie pierwszym na świecie budynkiem o dodatnim bilansie energetycznym. Znaczy to, iż będzie wytwarzał więcej energii niż jej zużywał.

Ten przełomowy budynek, zlokalizowany w pobliżu Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stanowi część o wiele większego projektu Masdar City - inwestycji o zerowym poziomie odpadów i emisji dwutlenku węgla, która będzie pokazem zaawansowanych technologii energetycznych i gospodarki odpadami. Masdar City zapewni Abu Zabi pozycję światowego lidera w dziedzinie badań i rozwoju technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Nad projektem Masdar Headquarters pracuje zespół składający się z projektantów Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS+GG), konstruktorów z Thornton Tomasetti oraz inżynierów z zakresu konstrukcji mechanicznych, instalacji elektrycznych i instalacji wodno-kanalizacyjnych (MEP) z Environmental Systems Design (ESD).

Budowa już się rozpoczęła. Gotowy budynek będzie zintegrowany z Masdar City i będzie stanowić dodatni czynnik energetyczny ze względu na około 103-procentowy bilans energii.

W ośmiokondygnacyjnym budynku powstaną lokale biurowe i handlowe, sala modlitw, bezpośrednie przejścia do systemów komunikacji miejskiej, a nawet ogrody. Obiekt będzie zużywać o 70 procent mniej wody niż porównywalne budynki. Wśród licznych proekologicznych elementów konstrukcyjnych, znajdzie się 7 akrowe zadaszenie, które zapewni cień, a jednocześnie będzie stanowić armaturę jednego z największych na świecie zestawów paneli słonecznych.

Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku jest zestaw 11 stożków wspierających potężną kratownicę dachu. Umożliwią one także naturalną wentylację i chłodzenie, kierując ciepłe powietrze na poziom dachu, gdzie rozwieje je wiatr. Stożki umożliwią także oświetlanie budynku światłem naturalnym oraz stworzą atrakcyjne, wewnętrzne dziedzińce przypominające oazy.

Obiekt, do którego realizacji wykorzystano specjalistyczne rozwiązania Autodesk (min. BIM), przewyższy wymagania certyfikatu projektowania zrównoważonego LEED Platinum™.

 

 

Zobacz także:

Masdar - samowystarczalne miasto przyszłości

Przewodnik architektoniczny DUBAJ TOP 10

Pływający Louvre w Abu Dhabi

Więcej o:
Komentarze (10)
Budują pierwszy budynek, który wyprodukuje energię
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: watcher

  0

  calkiem niedawno murator publikowal material o jednorodzinnym budownctwie w kanadie ; te budynki maja jak db pamietam klase a++ i sprzedaja nadprpodukcje do zintegrowanej sieci, wiec prosze niepie*

 • dpp.maketing

  0

  Czyżby wyglądem lekko nawiązywał do konstrukcji kielichowej? ;)

  ------------------------------------------------------------------
  ###_*.dpp - mezochroniczna dawka optymizmu
  ddpppp.blogspot.com/------------------------------------------------------------------

 • Gość: qwerty

  0

  Na świecie już od kilku lat spotyka się budynki o pozytywnym bilansie energii i nikt z tego powodu szumu nie robi.

 • spec24

  0

  Przedsięwzięcia tego typu bardzo nam się podobają. Jesteśmy fanami wszelkich nowinek technicznych, które mogą poprawić stan ekologii i naszego zdrowia. Jeśli w dalszym ciągu nie jest to przedsięwzięcie idealne, to zawsze krok w dobrą stronę.
  -----
  www.smooke.pl/

 • chudaryba

  0

  Z tą ekologią to "lekka" przesada. I co z tego, że budynek produkuje 103% energii której zużywa, skoro nie podano ILE energii potrzeba na wyprodukowanie i zbudowanie budynku. Gdyby te zaoszczędzone 3% energii pokryło (w czasie eksploatacji budynku) energetyczne koszty jego wybudowania, to byłoby to coś. A tak to KPINA.

 • maks

  0

  tak na poważnie, budynki Plus Energetyczne powstawały już dużo wcześniej

  a nie były projektowane przy użyciu specjalistycznych rozwiązań firmy autodesk ;)

  np. Rolf Disch i jego realizacje en.wikipedia.org/wiki/PlusEnergy
  "It is the first housing community in the world in which all the homes produce a positive energy balance and which is emissions-free and CO2 neutral"

 • maks

  0

  a elektrownie to nie produkują więcej energii niż zużywają?

  czyli powyższy budynek nie jest "pierwszym na świecie budynkiem o dodatnim bilansie energetycznym"

  ;)))

 • comandoo1

  0

  Idea szczytna, jednak poza zaletami funkcjonalnymi, jego ekologicznością, to pod względem architektury nie sprawia to pozytywnego wrażenia, poza tym nie wyobrażam sobie życia w takim mieście całkowicie pod dachem:(

 • gsb

  0

  Kombinacja kilku elementów stylistycznych odkrytych przez innych architektów - ale fajna kombinacj. Pokazuje, że naśladowanie dobrego stylu może przynieść na prawdę wysokiej jakości rezultat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX