Kolorowy akademik w Poznaniu

Architekci z pracowni Front Architects twierdzą, że prosta i oszczędna architektura nie musi być nudna i nijaka. Potwierdza to zaprojektowany przez nich dom studencki w Poznaniu. Zobacz najładniejszy akademik w Polsce.

Projektanci z poznańskiej pracowni Front Architects podkreślają potrzebę kreowania architektury wpisującej się w zastany kontekst, bezpretensjonalnej i tworzonej z pokorą wobec uwarunkowań. Zrealizowany w 2010 r. według ich projektu Dom Studencki "Karolek" stanowi przykład realizacji o prostych, wyważonych, bezpretensjonalnych formach podporządkowanych funkcji obiektu i stanowiących dowód świadomości projektowej autorów.

Założenia projektowe domu studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przewidywały realizację dużego obiektu mieszkalnego oraz studium wychowania fizycznego połączonych w obrębie jednego kompleksu przylegającego do istniejącej hali sportowej. Złożony program oraz wyraźne wyodrębnienie dwóch różnych i niezależnych od siebie stref funkcjonalnych skłoniły projektantów do rozbicia budynku na dwie bryły- parterową strefę kompleksu sportowego oraz wyrastającą ponad nią masywny, siedmiopiętrowy prostopadłościan akademika. Pierwsza pomieściła m.in. sale gimnastyczne oraz powierzchnie obsługujące, a także została połączona z istniejącą halą sportową i zadaszonymi kortami tenisowymi. W drugiej zlokalizowano pokoje dla ponad 150 osób, pomieszczenia do nauki i wypoczynku.

Pomimo odmiennego charakteru i funkcji architektom udało się połączyć obie części w spójną całość. Wrażenie jedności zostało utrzymane przede wszystkim dzięki umiejętnemu operowaniu barwą w kompozycji elewacji i wnętrz. Ściany zewnętrzne studium wykończone zostały płytami włókno-cementowymi w ciepłych barwach (czerwień, żółcień, oranż), które stworzyły geometryczną mozaikę. Białe elewacje części mieszkalnej zostały urozmaicone barwnymi prostokątami w pasach międzyokiennych. Powodują one, że budynek staje się optycznie lżejszy, nabiera bardziej "swobodnego" charakteru. Ciepłe, żywe barwy kreują nie tylko wygląd elewacji, ale także charakter wnętrz, gdzie stanowią ważny element aranżacji i organizacji przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Akademik jak luksusowy apartamentowiec

Paryski szyk z drewnianych palet - HIT czy KIT?

Biblioteka pod chmurką

Więcej o:
Komentarze (21)
Kolorowy akademik w Poznaniu
Zaloguj się
 • ktosmadrzejszy

  Oceniono 1 raz 1

  przepraszam - myslalem ze to termomodernizacja 'Zbyszka' i juz sie rozrzewnilem...

 • Gość: dddd

  0

  ciut lepsze niż typowo polskie żółto-różowe styropianizacje ale to i tak gniot.

 • radus.madzia

  0

  smetne, ze elewacja jest w typowo polskich, a wiec splowialych, nudnych i kiczowatych kolorach.

 • Gość: U2

  0

  Projekt wygląda jak termomodernizacja. Idealnie wpisuje się w blokowisko. Nie licząc budynku stomatologii to inwestycje uczelni na tym terenie trzymają poziom. I szkoda, że autorzy skopiowali układ okien z "Juranda". Docieplona kopia pomysłu z przed 30 lat. Szkoda bo akademików w Poznaniu nie buduje się dużo i nie trzeba kopiować.

 • Gość: gość

  0

  Układ otworów "przesunięcia" prawie identyczny do akademików uniwersytetu przyrodniczego. Wstyd kopiować. Chyba ktoś powinien się tym zająć!

 • indus2222

  0

  z tego co pamiętam to tam stał jakiś czarny klocek i to chyba jest tylko renowacja

 • Gość: kitka

  0

  ja myślałem, że też renowacja. Wtedy powiedziałbym, że trzyma poziom ale bez żadnych rewelacji. Jeśli to nowy obiekt to słabo trochę ale jest to zrozumiałe. Gdyby w Polsce architekt zarabiał tyle ile powinien miałby więcej czasu i środków na dopracowywanie projektów. Ale tak nie jest więc zostaje albo wpędzać się w grób dla "dobrej" architektury albo pójść na kompromis - czego porządna architektura nienawidzi...

  Ogólne wrażenie, a zarazem zdanie co do Frontów - jak dla mnie - praca odtwórcza, mocno inspirowana.

 • Gość: gość

  0

  To nie renowacja bloczydła z lat 60-tych? TO JEST NAPRAWDĘ NOWY PROJEKT? W takim razie...

  ...luuuudzie, uciekać, socjalizm wraca! Gomułka z grobu wstaje, patrzy na "Karolka" (Świerczewskiego?) i dusza mu się raduje. Będzie miał w czyścu (albo piekle czy gdzie tam go pognało) towarzystwo - pogada sobie po przyjacielsku z projektantami tego czegoś i decydentami, którzy dopuścili to-to do realizacji. Cóż za innowacyjna forma! Nieszczęśni studenci będą masowo wyskakiwać z okien, a zdesperowani przechodnie nerwowo szukać półlitrówki, przypominając sobie czasy "Trybuny Ludu"...

  Dlaczego Redakcja nie poddała tego projektu głosowaniu? Ja i tak zagłosuję: KIT! KIT! KIT!

 • Gość: TePe

  0

  Przebywałem kiedyś w brytyjskim akademiku na University of Nottingham. Zapamiętałem cztery ważne
  dla studenta sale, które zajmowały całe przyziemie - stołówka, sala wspólna (jak duży pokój dzienny),
  biblioteka i pub. Tego mi jeszcze tutaj trochę brakuje. Poza tym całkiem fajne rozwiązanie funkcjonalne
  fitness + sala gimnastyczna. Bryła faktycznie może trochę zbyt pokorna. Ciekawa kolorystyka, ale monotonne podziały okienne - budynek może stracić kiedy tynki się nieco zestarzeją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX