Magiczne biurowce z Łodzi

W chaotycznej przestrzeni śródmieścia Łodzi powstał w 2011 roku zespół budynków biurowych University Business Park. Główny projektant, A. Owczarek z pracowni NOW określił ich stylistykę jako realizm magiczny.

Centrum Łodzi jest przestrzenią specyficzną, stawiającą trudne warunki architektom próbującym ją okiełznać, wypełnić nową treścią. Muszą wkomponować ją w zróżnicowany kontekst, gdzie puste tereny sąsiadują z zabudową o zróżnicowanych gabarytach powstałą w kolejnych epokach- od dziewiętnastowiecznego eklektyzmu, poprzez secesję, przedwojenny modernizm, aż po gierkowskie bloki z wielkiej płyty.

Gdy Andrzej Owczarek i projektanci z łódzkiej pracowni NOW tworzyli koncepcję zespołu biurowego University Business Park musieli zmierzyć się z problemem zróżnicowanej skali i historycznego kontekstu. Teren, na którym stanęły budynki od strony wschodniej przylega do południowego odcinka dwupasmowej alei Kościuszki, przy której znajdują się m.in. zaprojektowane przez Bolesława Kardaszewskiego punktowce w pierwszej połowy lat 60. o charakterystycznym „rozbitym” rysunku elewacji. Od zachodu natomiast znajdują się realizacje o znacznie mniejszych gabarytach- powojenne zabudowania kampusu Politechniki Łódzkiej oraz eklektyczne czynszówki.

University Business Park w Łodzi, projekt NOW Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., architekt Andrzej Owczarek

fot. Wojciech Kryński

A. Owczarek zaprojektował dwa bliźniacze obiekty na rzucie zbliżonym do litery H kierując się, jak sam podkreślił, trzema czynnikami kształtującymi zabudowę: Kontekstem, Otwartością, Optymalizacją. Budynki o znacznych gabarytach (wysokość 7 kondygnacji, łączna powierzchnia użytkowa - 60 500m2) stanowią wypełnienie pierzei, które poprzez umiejętne operowanie przestrzenią wpisuję się w złożony kontekst otoczenia. Wyeksponowane od strony wschodniej elewacje konweniują ze wspomnianymi wysokościowcami. Z kolei po przeciwnej stronie wycofanie zabudowy w głąb działki oraz zachowanie parawanowej fasady secesyjnej hali fabrycznej pozwoliło na harmonijne wpisanie nowoczesnej architektury w historyczne otoczenie. Równocześnie wewnątrz kwartału stworzony został wewnętrzny dziedziniec integrujący przestrzeń biurowego kampusu. Architektura całego kompleksu została pozostawiona jako forma otwarta, umożliwiająca dowolną interpretację i adaptację przez przyszłych użytkowników. Poszczególne rozwiązania projektowe podporządkowane zostały zasadzie, którą A. Owczarek określił jako „uzyskanie maksymalnego efektu przy minimalizacji kosztów”.

Warstwę estetyczną biurowców określono przy pomocy prostych, niemalże ascetycznych, kształtów i materiałów. Proste bryły pokryte zostały grafitowym tynkiem oraz panelami aluminiowymi o ciemno szarym odcieniu. W ich gładkiej, błyszczącej powierzchni odbija się obraz sąsiednich skrzydeł budynków, ulegając zwielokrotnieniu i zacierając granicę pomiędzy złudzeniem optycznym a rzeczywistością. Duże płaszczyzny okien zostały częściowo przesłonięte pół-transparentnymi osłonami. Całość urozmaica lekko falujący rytm srebrnych perforowanych stalowych żyletek, które powodują, że oglądane z różnej perspektywy biurowce zmieniają swój wygląd. Zatarcie granic, eksperymenty z wieloznacznością i głębią pozornie prostej kompozycji, dały efekt, który A. Owczarek określił jako architekturę oscylującą pomiędzy realizmem, a realizmem magicznym.

University Business Park w Łodzi, projekt NOW Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., architekt Andrzej Owczarek

fot. Wojciech Kryński

Zespół biurowy University Business Park w Łodzi

Autorzy- NOW biuro Architektoniczne Sp. z o.o., architekt Andrzej Owczarek

Współpraca- Piotr Podsadny, Adam Niedośpiał, Remigiusz Strzelecki, Łukasz Kochanek, Agnieszka Podsadna, Marta Błaszczykiewicz

Projekt- 2007-2009

Realizacja- 2008-2011

 

ZOBACZ TAKŻE:


Zana House - milczący biurowiec


Modernizm w Łodzi, przewodnik architektoniczny


Gehry pączkujący w Bazylei


Więcej o:
Komentarze (13)
Magiczne biurowce z Łodzi
Zaloguj się
 • Gość: Łodziak

  Oceniono 6 razy 4

  Pięknie napisane. Jest jednak kilka 'ale'.

  - ładne słowa o kontekście, otwartości i optymalizacji nie trafiają do zwykłych łodzian, którzy nie muszą być znawcami architektury. Wystarczy, że we własnych słowach moi znajomi określają tę realizację jako ciężką, ponurą, toporną (zwłaszcza od strony ul. Kilińskiego) - trzeba przyznać, że zdjęcia są bardzo dobre.

  - "wypełnienie pierzei, które poprzez umiejętne operowanie przestrzenią wpisuję się w złożony kontekst otoczenia " - przelewanie z pustego w próżne. Osobiście - moja subiektywna opinia - ciężko uznać tę realizację za wpisującą się w otoczenie...

  - "dziedziniec integrujący przestrzeń biurowego kampusu" - dziedziniec może i integruje przestrzeń, ale na pewno nie ludzi, którzy będą się po nim poruszali - dziedziniec jest po prostu bez sensu, nieprzyjazny dla użytkowników.

  - Dodatkowo, Łódź to piękne, ale zaniedbane miasto, któremu wystarczy już nie tylko ascetycznych kształtów i materiałów, lecz przede wszystkim szarości. Nie chodzi o to, aby budynek był różowy, nie w tym rzecz, jednak założenie wskazane w tym artykule jest dla mnie niezasadne. Ja żadnych 'złudzeń optycznych' nie mam.

  To piękne miasto zwyczajnie zasługuje na więcej. Nie potrzeba magii - wystarczy przyjazna, dedykowana społeczeństwu architektura.

 • Gość: St

  Oceniono 4 razy 2

  A czymże one się różnią od szarych bloków z wielkiej płyty? Czy one także są magiczne?

 • klara551

  Oceniono 3 razy 1

  Zapomnieliście dodać,ze to magia prostopadłościenna. takie podniecanie się pasuje raczej do tabloidu a nie do pretendującej do znajomości architektury witryny.

 • Gość: Łodzianin

  Oceniono 1 raz 1

  No bardzo fajnie, ale po co taka nachalna reklama akurat TEJ pracowni z Łodzi?

 • Gość: jay

  Oceniono 5 razy 1

  ładna, powściągliwa architektura, bardzo fajna realizacja

 • Gość: esti

  0

  Może na wizkachi obrobionych graficznie zdjęciach ładnie się prezentuje (tym bardziej że nie widac wtedy kontekstu) ale w rzeczywistości kompleks jest monotonny i przytłaczający. Ale dobre i to. Jest chociaż w miare elegancki i nie nachalny.

 • Gość: BW

  Oceniono 3 razy -1

  Owszem ładne... ale jako mieszkaniec Łodzi przejeżdżam obok codziennie. I jak były puste tak są nada, a nadmienię, że w Łodzi budowane są kolejne biurowce. Pytanie tylko po co? Wg mnie bezsensowne inwestycje, a teren można było wykorzystać lepiej...

 • Gość: łodzianka

  Oceniono 3 razy -3

  bardzo piekny budynek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX