Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniana chata "high tech" pod Poznaniem

bec

We wsi Graby nieopodal Gniezna powstał nietypowy obiekt nawiązujący do chaty biskupińskiej, lecz wygenerowany w nowoczesny programie komputerowym. Obiekt ma przypominać przejezdnym o Szlaku Piastowskim na terenie którego leży gmina Czerniejewo

We wsi Graby leżącej w gminie Czerniejewo pomiędzy Poznaniem, a Gnieznem powstała nietypowa chata. Prosta drewniana konstrukcja w interesujący sposób nawiązuje do historyczno - kulturowych walorów regionu, który uważany jest za kolebkę Państwa Polskiego, a jednocześnie wprowadza w lokalny krajobraz element tak popularnego dziś połączenie tradycji z nowoczesnością.

Idea realizacji Biskupińskiej Chaty - miejsca wypoczynku i rekreacji w Grabach była inicjatywą oddolną, pomysłem samych mieszkańców wsi, którzy zapragnęli w ten sposób zwiększyć atrakcyjność swojej miejscowości. Obiekt, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 02 lipca 2011 roku, ma przypominać przejezdnym o Szlaku Piastowskim na terenie którego leży gmina Czerniejewo. Wybudowany został w pobliżu istniejącej świetlicy wiejskiej i stanowi jej uzupełnienie, pełniąc rolę sali biesiadnej, miejsca spotkań i imprez okolicznościowych.

Projekt chaty został opracowany przez poznańską pracownię KOKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA. Stanowi interesujący przykład mariażu elementów tradycyjnych i nowoczesnych. Tradycyjne jest samo źródło inspiracji, które stanowią zrekonstruowane w Biskupinie chaty. Zachowany został dwuspadowy dach oraz identyczny jak w pierwowzorze kierunek kalenicy. Całość wykonano w konstrukcji drewnianej, krokwiowo - płatwiowej. Podłogę wewnątrz Chaty stanowi klepisko. Jednocześnie jednak we wzniesionym w Grabach budynku odnaleźć można znamiona nowoczesności. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim sposób wygenerowania formy przez projektantów z pracowni KOKA. Koncepcja zakładała "wycięcie" z biskupińskiej osady fragmentu o podstawie kwadratu zorientowanego zgodnie z kierunkami świata. Dzięki temu cała bryła zyskała asymetryczną formę oraz dynamiczny charakter.

Oczywiście trudno w przypadku Biskupińskiej Chaty mówić o realizacji spektakularnej. Stanowi ona jednak dowód na to, że nawet przy ograniczonym budżecie można stworzyć obiekt interesujący, który jest, co najważniejsze, zakorzeniony w lokalnej tradycji. Być może zamiast kopiować styl pseudo-zakopiański czy wznosić kolejne „dworki” inwestorzy i projektanci powinni pójść śladami społeczności wsi Graby i projektantów z KOKA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drewniana chata "high tech" pod Poznaniem