Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe życie kopalni "Julia"

red

Jedna z najstarszych kopalni węgla kamiennego na świecie, ma szansę stać się nowoczesnym centrum kultury. Rewitalizację wałbrzyskiej "Julii" powierzono pracowni Nizio Design International, która znana jest min. z projektu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu

Początki kopalni sięgają XVIII wieku. Działała przez ponad 200 lat, aż do 1996 r. Jedną z głównych atrakcji przebudowanej kopalni ma być długa na 2,5 km podziemna trasa turystyczna, umiejscowiona w „Lisiej sztolni”, którą kiedyś transportowano węgiel. W Starej Kopalni wyeksponowane zostaną ogromne maszyny górnicze, a goście będą mogli przebyć multimedialną ścieżkę edukacyjną.

Oprócz części historycznej w „Julii” ma znaleźć się przestrzeń dla rozrywek i rekreacji. Obiekt ma pełnić funkcję Parku Wielokulturowego, który ma składać się z centrum edukacyjnego, Ośrodka Pieśni i Tańca i Centrum Kultury Wałbrzych. Goście będą mieli do dyspozycji kilka punktów widokowych oraz będą mogli uczestniczyć w wystawach, koncertach i spektaklach.

„Julia” ma być też miejscem dla Europejskiego Centrum Ceramiki Unikatowej. Ma ono przypominać o historii Wałbrzycha, jako miasta z tradycjami w tej dziedzinie. Kolekcja zbioru zostanie wzbogacona o wyroby ceramiczne z Japonii, Chin oraz Stanów Zjednoczonych.

Założeniem rewitalizacji „Julii” jest aktywizacja lokalnej społeczności, by ta chętniej uczestniczyła w kulturalnym życiu Wałbrzycha. Zaś dla samego miasta, odnowiona kopalnia ma stać się ważną architektoniczną ikoną na kulturalnej mapie kraju.

Wizualizacje rewitalizacji według projektu pracowni Nizio Design zostaną zaprezentowane w grudniu tego roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe życie kopalni "Julia"