Z wizytą w pracowni: JEMS Architekci

Tak pracują architekci jednej z najbardziej znanych pracowni w kraju

Projektowanie pracowni czy domu mieszkalnego dla siebie to ciężkie zadanie. Są architekci, którzy twierdzą, że najczęściej kończy się ono porażką - tak Maciej Miłobędzki z JEMS Architekci rozpoczyna opis budynku będącego siedzibą pracowni.

Czy ma rację? Z pewnością w jego dość pesymistycznych słowach jest wiele prawdy, bowiem możliwość stworzenia budynku - manifestu dla wielu architektów może okazać się pokusą nie do oparcia.

Jednym z głównych założeń projektowych było stworzenie przestrzeni integrującej zespół wokół wspólnych zadań projektowych. Sprzyja temu otwartość wnętrz zorganizowanych według prostych i czytelnych reguł. Ich warsztatowy charakter pomaga skupieniu i koncentracji, stanowi tło dla codziennej pracy projektantów. Stanowiska pracy zostały oddzielone od pomieszczeń obsługujących jedynie poprzez biegnące przez całą długość budynku żelbetowe podciągi. Poprzecznie do nich ustawiona została ażurowa klatka schodowa o stalowej konstrukcji.

Nowoczesna i charakterystyczna, a jednocześnie harmonijnie wkomponowana w otoczenia bryła siedziby pracowni JEMS Architekci w Warszawie.

Siedziba firmy JEMS mieści się w Warszawie przy ulicy Gagarina

Główne cechy rozplanowania wnętrz, a także surowy charakter użytych materiałów- betonu, stali i szkła „ocieplonych” naturalnymi drewnianymi posadzkami, przywodzą na myśl inną realizację pracowni JEMS - siedzibę Agory. Nic dziwnego, bowiem oba biurowce powstawały w tym samym czasie i są efektem tych samych poszukiwań formalnych. Podobnie jak w przypadku gmachu przy ul. Czerskiej, uliczna fasada siedziby JEMS-ów odzwierciedla zasadę budowy przekroju poprzecznego budynku. Neutralna, podwójnie szklona elewacja doskonale wkomponowuje się w otoczenie budynków Dolnego Mokotowa, ale nie powiela form sąsiednich obiektów. Twórcy starali się aby odrębny i oszczędny w swej estetyce budynek nie stanowił kuriozum w otoczeniu, ale jednocześnie zewnętrzna transparentna powłoka wyróżnia go i sugeruje wyjątkowość funkcji.

Swoistym podsumowaniem tej realizacji niech będzie kolejna niezwykle trafna diagnoza autorstwa Miłobędzkiego. Stwierdził on, że zadaniem równie trudnym jak projektowanie było zdobycie się na odpowiedni dystans w opisywaniu założeń projektu zwłaszcza, że powstał on długo i ma wielu ojców (matek), przyznających się oczywiście wyłącznie do tego, co się w realizacji sprawdziło.

źródła: JEMS Architekci, M. Miłobędzki Założenia autorskie, "A-m" 02/2005

ZOBACZ JAK PRACUJĄ ARCHITEKCI>>>

Siedziba pracowni JEMS Architekci

Autorzy: JEMS Architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski oraz Izabela Leple

Współpraca: Marta Świątek-Piziorska, Kasper Mączeński

Projekt: 1999-2002

Realizacja: 2002-2004

ZOBACZ TAKŻE:

Tak pracowali architekci w PRL-u

Architekci przy pracy, lata 70.

Więcej o:
Komentarze (18)
Z wizytą w pracowni: JEMS Architekci
Zaloguj się
 • argentyna4

  Oceniono 20 razy 14

  Szacun, robią dobre projekty, prestiżowa lokalizacja i ciekawa siedziba firmy.
  Zamiast psioczyć po prostu doceńmy innych.

 • Gość: efendi

  Oceniono 10 razy 6

  Niestety wszystkie założenia wnętrz sprzyjających kreatywnej pracy schodzą na drugi plan w momencie gdy naprzeciw mnie pracuje pani projektant w moim typie w morde jeża..... jak tu nie bajerzyć

 • darek12345

  Oceniono 1 raz 1

  Budynek skrajnie nieprzyjazny dla niepełnosprawnych. Już przy wejściu jest próg, który skutecznie zatrzyma osoby niepełnosprawne.

 • Gość: op

  Oceniono 3 razy 1

  co raz slabsze te artykuly zamieszczane na BRYLA.PL. Ludzie zerknijcie na zagraniczne serwisy, przecietne rzeczy wiadomo mozna robic ale po co?

 • Gość: mati

  Oceniono 22 razy 0

  kurde nie słyszałem o nich wcześniej

 • Gość: Małgorzata

  Oceniono 7 razy -1

  Z zewnątrz OK, wewnątrz porażka.

 • 140464ww

  Oceniono 7 razy -1

  przydałby się jakiś facelifting, swiat idzie do przodu.

 • Gość: architekt_londyn

  Oceniono 23 razy -5

  Jak dla mnie za zimne te wnetrza. Czulbym sie jak w wiezieniu gdyby przyszlo mi tam kiedys pracowac...

 • Gość: juje

  Oceniono 17 razy -7

  Zabrakło na tynki ??? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX