Audiomural w Elblągu "przemówił"

Projekt artystyczny Adrianny Ronżewskiej-Kotyńskiej nie powstałby bez zaangażowania mieszkańców Elbląga. Mural tworzą wykresy widma dźwięku - wycinki nagranych rozmów o mieście [posłuchaj]

"Dźwiękowy" mural powstał na ścianie kamienicy przy ul. Rzeźnickiej na Starym Mieście. Okolica przez długie dekady czekała na rewitalizację. Dopiero w ostatnich latach puste przestrzenie zaczęły zajmować nowe budynki. Ścianę jednego z takich budynków ozdobił Audiomural. Autorka chciała w ten sposób zachęcić mieszkańców do udziału w otwartej debacie na temat estetyki przestrzeni publicznej w mieście.

Mural tworzą naniesione spektrogramy, czyli wykresy widma dźwięku. Nie są one przypadkowe. Zapis dźwiękowy powstał przy udziale samych elblążan, którzy komentowali odbudowywaną dzielnicę Starego Miasta

Audiomural w Elblągufot. Łukasz Kotyński / audiomurale.blogspot.com

Autorka, Adrianna Ronżewska-Kotyńska zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu odbiorców Audiomural może być niezrozumiały: - Powstała praca, do której potrzebny jest klucz. Ten klucz zaistnieje w postaci tablicy informacyjnej z kodem QR, dzięki któremu będzie można odsłuchać nagrania na telefonie komórkowym. Mural jest monochromatyczny, syntetyczny, nieobojętny dla otoczenia. Mam nadzieję, że sprowokuje do zatrzymania się i wsłuchania w głos Starego Miasta, nawet tych przechodniów, którym niekoniecznie odpowiada jego estetyczna forma - dodała artystka.

Projekt "Audiomurale", zrealizowany przez Centrum Sztuki Galeria EL wchodzi w skład większego - "Przebudzenie - przed końcem świata" i został zrealizowany na przełomie października i listopada tego roku.


A jak brzmi elbląskie Stare Miasto? Nagrania można odsłuchać tutaj:

audiomurale by Adakot

więcej na audiomurale.blogspot.com

 

ZOBACZ TAKŻE:

RETROWERSJA W ELBLĄGU>>


Więcej o:
Komentarze (3)
Audiomural w Elblągu "przemówił"
Zaloguj się
 • Gość: mb

  Oceniono 2 razy 2

  Super!

 • Gość: klawo

  Oceniono 2 razy 2

  Elbląg - wielki postmodernistyczny eksperyment. Gdyby zadbać o jego promocję w branży byłby ikoną stylu i obiektem wycieczek archi-fanatyków z całego Świata.

 • Gość: 123

  0

  to nie jest spektogram najwyzej jest to widmo. spektogram jest w 3d, wiec musialby byc cieniowany lub w kolorze....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX