Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Pozostałości grodu Piastów do tej pory oglądać mogli tylko archeolodzy. Teraz, w nowoczesnej formie dostępne są także dla wszystkich. Najnowsza realizacja TOYA Design

Konkurs na projekt Rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu miał miejsce w 2009 roku. Wygrała wtedy propozycja przygotowana przez architektów z biura TOYA DESIGN. Jury konkursu doceniło ich projekt za "interesujące rozwiązanie bryłowe budynku wpisujące się w krajobraz kulturowy Ostrowa Tumskiego" oraz za "intrygujące rozwiązania przestrzeni wystawienniczej i jej aranżacji". Obiekt został otwarty dla zwiedzających w połowie 2012 roku.

Ostrów Tumski w Poznaniu to wyspa otoczona z obu stron przez rzekę. Jest to jedna z najstarszych części miasta. W czasach piastowskich istniał tu gród, a Mieszko I przyjął chrzest. W państwie Polan, wraz z Gnieznem, poznański Ostrów Tumski był jednym z dwóch głównych ośrodków władzy świeckiej i kościelnej.

Projektując budynek architekci uwzględnili historyczną zabudowę Ostrowa Tumskiego, która jest wpisana do rejestru zabytków. Zdecydowali się na nowoczesną bryłę, która równocześnie jest skromna i nie dominuje nad otoczeniem. Mimo, że w Rezerwat powstał dla bardzo starych eksponatów to zaprezentowane są one w nowoczesnej formie.

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniuźródło: TOYA DESIGN

Budynek został zaprojektowany tak, że każdy z odwiedzających może poczuć się jak badacz, który stopniowo przechodząc przez kolejne pomieszczenia, warstwa po warstwie odkrywa pozostałości państwa Piastów. Rezerwat zaprojektowano niejako "od środka" opasując relikty wału i murów. Goście rozpoczynają wycieczkę od rozświetlonego szklaną elewacją słonecznego wejścia i przechodzą coraz głębiej ku ukrytemu w ziemi zabytkowi. Kierunek zwiedzania nadają ściany, które równocześnie stanowią kolejne przegrody-warstwy.

Oprócz historycznych eksponatów w Rezerwacie pojawiły się też bardziej nowoczesne. W obiekcie znajduje się sala kinowa, w której można zobaczyć specjalnie przygotowany film 3D, multimedialne kioski oraz plansze z obrazami holograficznymi.

Więcej o:
Komentarze (6)
Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
Zaloguj się
 • Gość: Crash

  Oceniono 5 razy 5

  realizacja jest chyba jedną z lepszych w Poznaniu w ostatnim czasie, proponuję się lepiej zapoznac z tym projektem, jego wielkim atutem jest to w jaki sposób zprojektowano ekspozycję. Naprawdę dobry projekt!

 • Gość: Niepoznanianka

  0

  Ojej, jak słabo sfotografowany... Nieumiejętnie dobrane kadry jednak potrafią kłamać. W rzeczywistości jest znacznie lepiej. Nie wierzysz? Sprawdź! :)

 • Gość: bnv

  0

  Budynek na zdjęciach wydaje się większy niż w rzeczywistości, ale jego kameralna skala jest bardzo fajna. Szkoda tylko że jest odseparowany od kompleksu katedry. Płot jest fatalny z daleka wygląda jak czyjaś posesja a nie budynek użyteczności publicznej. Cały budynek jest bardzo ładny.

 • Gość: T

  Oceniono 4 razy 0

  Nic ciekawego. Trochę szkoda.
  Można by temu miejscu nadać wręcz 'sakralny' wymiar, albo chociaż postarać się pokazać ze coś wyjątkowego i waznego w sobie kryje.
  A ten plot z castoramy to artystyczna prowokacja czy policzek w twarz architekta?

 • Gość: Szczekacz

  Oceniono 3 razy -3

  Gdyby nie wyjątkowo paskudna cegła było by ok. Miejmy nadzieję że szybko się zestarzeje

 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 3 razy -3

  Przecież to wygląda na banał. Czy tak jest? Zobaczym, jak zwizytujem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX