Nowe centrum Gdyni: zieleń, ławki i wieża widokowa z kontenerów

Tak będzie wyglądał skwer Żeromskiego w centrum Gdyni. Ma on szansę stać się czymś na wzór rynku, którego miasto nigdy nie miało

Obecnie w Gdyni realizowanych jest wiele inwestycji. Plan jest ambitny, zakłada on budowę nowego bulwaru, mariny czy gmachu Muzeum Żeglarstwa. W śródmieściu planowana jest także budowa Forum Kultury i trwa rozbudowa Teatru Muzycznego. Zaawansowane prace budowlane trwają też na skwerze Żeromskiego. Na dotąd zaniedbanym kawałku miasta pojawiło się kilkadziesiąt kontenerów.

Dzięki przebudowie skweru mieszkańcy mają zyskać atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku, na którą oprócz drzew, krzewów i małej architektury składać się będzie Panoramium - 22-metrowa wieża widokowa, która w całości jest wykonana z kontenerów. Będzie ona pełniła funkcję infoboxu, czyli miejsca, w którym zainteresowani znajdą informacje o trwających w mieście inwestycjach. Koncepcję przebudowy skweru opracował architekt Jacek Droszcz.

Gdynia Infobox Autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept

Wykorzystanie kontenerów ma nawiązywać do portowego charakteru miasta i świadczyć o tymczasowości projektu. Jeśli miasto sprzeda działkę to kontenery będzie można szybko zlikwidować i przygotować teren pod budowę nowego budynku.

Najbardziej charakterystycznym punktem inwestycji jest widokowa wieża. Na jej szczyt będzie można dostać się schodami lub wjechać panoramiczną windą. Nowy skwer ma być miejscem spotkań, dlatego w jednym z kontenerów pojawi się kawiarnia. Nie zapomniano również o stojącej tutaj rzeźbie Żeromskiego, ma ona zostać lepiej wyeksponowana.

Pomysł na budowę infoboxu przyszedł z Zachodu. Podobne, tymczasowe przestrzenie publiczne często pojawiały się w miejscach wielkich inwestycji. Przykładem jest berliński Potzdamer Platz, przy którego przebudowie powstały infobox odwiedziło blisko 2 mln osób. Budowa tego gdyńskiego rozpoczęła się 6 lipca 2012 r., a zakończy się pod koniec przyszłego miesiąca.

Więcej o:
Komentarze (11)
Nowe centrum Gdyni: zieleń, ławki i wieża widokowa z kontenerów
Zaloguj się
 • Gość: arti-art

  Oceniono 10 razy 6

  Jestem zafascynowany Gdynią i jej międzywojenną architektura i mam nadzieję, że ten koszmar z wizualizacji nigdy nie powstanie. Zwykłe zaśmiecanie przestrzeni; jak ktoś nie ma pomysłu to wrzuca coś naaaskos i myśli, że jest oryginalny

 • Gość: Michal

  Oceniono 5 razy 5

  To kto to w końcu zaprojektował? Piszecie że Pan Jacek a jego syn się wszędzie obnosi że to jego...nie rozumiem

 • Gość: samba

  Oceniono 3 razy 1

  Na wizualizacji wszystko da się przejść, ale w realu wyjdzie koszmar.

 • Gość: aslan

  Oceniono 3 razy 1

  W którym miejscu tam są kontenery? To przecież zwyczajna konstrukcja stalowa słupowo-ryglowa.

 • Gość: Alfred

  Oceniono 3 razy 1

  hm, kontenery? nie widziałem...

 • Gość: a

  0

  infobox działa i wygląda znacznie lepiej niż na wizce! wspaniałe miejsce

 • boxme

  0

  wyszło nieźle imho
  trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/10,88290,14054123,Zobacz_jak_wyglada_gdynski_Infobox.html

 • Gość: rozczarowany

  0

  Koszmar a wieża jest będzie tak niska że nic z niej nie będzie widać :-(

 • Gość: kamil

  Oceniono 3 razy -3

  @Gość: arti-art
  "Koszmar z wizualizacji" powstał, jest już prawie gotowy i wygląda zaskakująco dobrze:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX