Wielka Krokiew pod dachem? Zobacz projekt [WIDEO]

Skoczkowie mogliby wylatywać z ogromnej rury, bez względu na warunki atmosferyczne

Grupa młodych architektów z niewielkiej miejscowości Białe Błota pod Bydgoszczą wpadła na pomysł jak sprawić, aby popularne skoki narciarskie stały się sportem, w którym każdy z uczestników będzie mógł rozpocząć skok w podobnych warunkach atmosferycznych. Liczą, że w ten sposób konkurs mógłby się odbywać niezależnie od warunków atmosferycznych.

Inspiracją do podjęcia tematu był tegoroczny zakopiański konkurs pucharu świata i problemy atmosferyczne z którymi musieli zmierzyć się organizatorzy - mówią projektanci.

Pomysł jest prosty - zadaszony rozbieg. Architekci z Pracowni Reżyserii Architektury ARCHIGEUM zaproponowali, aby na rozbiegu Wielkiej Krokwi w Zakopanem zainstalować ogromną rurę. Oprócz wyrównania szans zawodników, taka konstrukcja miałaby poprawić ich bezpieczeństwo.

Podjęliśmy już starania i konsultujemy koncepcję projektową z władzami PZN, a także zamierzamy skonsultować się z władzami FIS. Jesteśmy mile zaskoczeni, gdyż spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem i zostaliśmy poproszeni o zaprezentowanie koncepcji w szerszym spektrum - dodają architekci.

Jak myślicie, czy takie zadaszenie może sprawdzić się na skoczni?

Więcej o:
Komentarze (59)
Wielka Krokiew pod dachem? Zobacz projekt [WIDEO]
Zaloguj się
 • forrestgump123

  Oceniono 130 razy 104

  Jakie biuro, taki projekt. Ładna wizka, ale nic poza tym, bo pomysł jest bzdurny.

 • Gość: Tomek

  Oceniono 101 razy 75

  Kolejny dowód na to, że Bydgoszcz to stan umysłu.

 • Patryk Zaborowski

  Oceniono 76 razy 72

  Zamysl dobry ale oslona rozbiegu to za malo, zawodnicy najbardziej narazeni sa na podmuchy wiatru zaraz po wyjsciu z progu, druga kwestia to ograniczenie widocznosci, skoki to bardzo "telewizyjny" sport i sytuacja w ktorej przez 1/3 skoku nie widac zawodnika jest niedopuszczalna, nie wspominajac o tenerach ktorzy tez musza widziec jak zawodnik zachowuje sie na rozbiegu. Oczywiscie warto probowac i szukac inspiracji, czemu nikt nie probowal schowac zeskoku pod oslona z tworzywa, cos na ksztalt balonow ktorymi przykrywane sa korty tenisowe.

 • Gość: krk

  Oceniono 76 razy 44

  Bardzo niebezpieczny pomysł.

  Zamierzenie dobre, ale projekt już nie. Te pierścienie tworzące tunel mogą doprowadzić do ataku epileptycznego i śmierci zawodnika w wyniku upadku. Mózg nie będzie w stanie przy prawie 100 km/h przetworzyć tak szybko przemieszczających się pierścieni - nawet jeśli nie doszłoby to ataku- i spowoduje zawroty głowy lub inne możliwe konsekwencje. Powinni to przemyśleć, żeby nie mieć czyjegoś życia na sumieniu

 • Gość: gość

  Oceniono 45 razy 43

  Długa i wąska rura o wysokości ok. 90 m stworzy efekt komina - czyli ruch powietrza wewnatrz, przeciwny kierunkowi zjazdu skoczka. To chyba nie będzie korzystne, zmniejszać będzie predkość zjazdu. Zatem zadaszenie nie powinno być szczelne. Po drugie - skoczkowie dostaną potężne uderzenie bocznego wiatru przy wylocie z rury. To tak jak wyjazd samochodem po śliskiej jezdni z osłony leśnej na otwarte pole. Kiedy najazd jest otwarty, zawodnicy czują wiatr i podświadomie reagują. Wniosek : projekt powinien zostać zweryfikowany poważnymi badaniami aerodynamicznymi. Bez nich jest tylko ciekawostką, zapisem majaczeń wyobraźni.

 • Gość: a

  Oceniono 36 razy 34

  no właśnie problem, który próbuje się rozwiązać prawie, że nie istnieje, przecież zmiany w konkursie wywołane wiatrem odnoszą się głownie to fazy lotu a nie zjazdu. A reżyseria architektury - ostro...

 • Gość: rekin

  Oceniono 20 razy 18

  logo pracowni słabe, a projekt zadaszenia raczej nie trafiony

 • Gość: idea4u

  Oceniono 25 razy 17

  Banda nieuków
  Już widzę jak do rury będzie wiał wiatr od dołu jak w komin hamując skoczków.
  Czy naprawdę dzisiejsi architekci to skończeni ...

 • Gość: anonim

  Oceniono 17 razy 17

  Ludzie po pierwsze ktoś oglądał ten rozbieg ??? To jedna z najpiękniejszych skoczni naturalnych na świecie - ROZBIEG jest wykuty w skale i jest piękny po co go osłaniać jakimś ....plastikiem z pierścieniami - które przy 100 km na h będą tylko rozpraszać zawodnika...(rozbieg idealnie jest osłoniety od wiatru) ehh Bydgoszcz chyba nie widziało W.Krokwi im. Marusarza ..... ta wizualizacja n jak się ma do W.Krokwi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX