Skromnie i elegancko. Dom-kostka po metamorfozie

"Lepsza kostka" to śmiały projekt przebudowy i modernizacji budynku jednorodzinnego. Typowy dom z PRL-u zyskał zupełnie nowe oblicze

Dom kostka stoi w Poznaniu. Budynek powstał w latach 60-70 XX wieku i przez kilkanaście ostatnich lat był pustostanem. W środku dom miał zawilgocone stropy i ściany. Woda dostawała się do niego przez nieszczelny dach. W wielu miejscach widoczne były zagrzybienia i odpadający tynk. Można było odnieść wrażenie, że nadaje się już tylko do rozbiórki.

Jednak przeprowadzona analiza konstrukcyjno-budowlana wykazała, że elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie i budynek można ocalić przed zburzeniem. Projekt jego przebudowy powstał w pracowni PL+ Paweł Litwinowicz.

Przygotowany projekt zakładał uporządkowanie wewnętrznej i zewnętrznej przestrzeni budynku. Zdecydowano się usunąć zbędne ściany działowe, które znajdowały się na parterze (w tej części działał kiedyś salon fryzjerski). Od strony ulicy zlokalizowano kolejno: kuchnię, jadalnię oraz salon z bezpośrednim wyjściem na taras.

Na parterze powstał pokój, który posiada samodzielne wyjście na taras. Od salonu oddziela go przesuwana ściana, która w razie potrzeby umożliwia powiększenie powierzchni pokoju dziennego o dodatkowe 12 m kw.

Gruntownie wyremontowano też dwie łazienki, które znajdują się na parterze i piętrze.

Przed przebudowąPrzed i po (źródło: PL+ Paweł Litwinowicz)

Przygotowując projekt przebudowy architekt postawił na prostotę rozwiązań. Bryła budynku pozbawiona została zbędnych detali, co sprawiło, że dom wygląda nowocześnie i elegancko. Elewację wykonano z dwóch kontrastujących kolorów. Dominującą szarość przełamano bielą, która znalazła się we wnękach i ramach okien oraz drzwi.

Więcej o:
Komentarze (38)
Skromnie i elegancko. Dom-kostka po metamorfozie
Zaloguj się
 • marcin.kleofas

  Oceniono 147 razy 49

  Mysle, ze przed remontem dom, otoczony naturalna i wielokolorowa zielenia wygladal duzo lepiej i bardziej wtapial sie w otoczenie. Teraz wyglada jak przyblokowa wiata smietnikowa rozmiaru XXL otoczona trawnikiem jak przy McDonaldzie.

 • q-ku

  Oceniono 53 razy 25

  domy w sąsiedztwie straciły na cenie...

 • kieliszki

  Oceniono 26 razy 16

  Wygląda jak coś tymczasowego. Gorszy tynk, brak wykończeń wokół (w prostokąt) okna, gorsze ramy. Ludzie! Było dobrze a jest kolejny market.

 • harry_callahan

  Oceniono 42 razy 12

  Nie ma kolumienek, kutych tralek i okien mansardowych. Znaczy nie podoba się.

 • Gość: dd

  Oceniono 41 razy 11

  dla mnie super, kojarzy się z architekturą japońską

 • Gość: Radek

  Oceniono 10 razy 10

  Irytują mnie te komentarze. Myślę, że efekt jest zamierzony i dosyć przemyślany. Jak można napisać, że dom, który jest czyjąś pewnie dumą jest gównem? Szanujmy się trochę. Na świecie jest miejsce na surowe konstrukcje jak i te utopione w zieleni z wielkimi oknami na ulice jak jeszcze na małe różowe i zielone szopki z gankiem które wypełniają większość przedmieść, wsi i miasteczek. Te ostatnie np. mnie irytują ale nie strzelam do ludzi mówiąc, że mieszkają w markecie, gó...e itp.
  Zlitujcie się to czyjś dom. Kogoś pewnie fajnego

 • kieliszki

  Oceniono 23 razy 9

  Był modernistyczny budynek, jest salon samochodowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX