Futurystyczna restauracja na dachu starej fabryki w Zabrzu

Właściciel zabudowań po dawnych zakładach mięsnych w Zabrzu chce w oryginalny sposób ożywić to miejsce. Na dachu wieży, w której kiedyś znajdowała się wędzarnia ma powstać restauracja z panoramicznym widokiem na miasto

Inwestycja zrealizowana ma zostać na liczącym dwa hektary powierzchni kompleksie w centrum Zabrza. Obecnie stoją tam stare, ponad stuletnie hale, magazyny, budynki biurowe i dawna willa dyrektora zakładu. Cały kompleks niszczeje od ponad 20 lat, wtedy zbankrutowały działające tam zakłady mięsne.

W 2012 roku cały teren został kupiony przez nowego inwestora, który stopniowo przeprowadza jego rewitalizację. Projekt na kompleksowe ożywienie miejsca powstał w pracowni architektonicznej BAAR.

Zniszczone budynki mają zostać wyremontowane i rozbudowane. Obiekty mają zyskać nowe funkcje: strefę handlowo-usługową w przyziemiu oraz część bankietowo-konferencyjną na pierwszym i drugim poziomie budynku chłodni. Najciekawiej zapowiada się jednak restauracja, która ma powstać w samej wieży.

Przygotowując projekt przebudowy obiektu architekt Adam Radzimski chciał odnieść się z szacunkiem do zastałej architektury i pozostawić ją w możliwie nienaruszonym stanie. Jednocześnie musiał sprostać wymaganiom inwestora, który chciał powiększyć powierzchnię użytkową budynku i dostosować ją do współczesnych przepisów prawa budowlanego.

Aby nie zatracić świadectwa historycznego obiektów postawiono na rozbudowę na zasadzie kontrastu, gdzie obiekty istniejące podlegają wyłącznie renowacji, a części dobudowywane mają całkowicie odmienny współczesny charakter - opisuje architekt.

W budynku chłodni zaprojektowano dodatkową kondygnację, dzięki czemu zmieściła się w nim duża, wielofunkcyjna sala bankietowo-konferencyjna. Salę zaprojektowano tak, by można ją było podzielić na dwie mniejsze. Każda z nich posiada antresolę i zewnętrzne atrium. Sala wyposażona zostanie w profesjonalną scenę i jednocześnie będzie mogła pomieścić nawet 400 osób.

WIZUALIZACJE>>

fot. Karolina Ruczka | wiz. BAARfot. Karolina Ruczka | wiz. BAAR

W budynku wieży znajdzie się kompleks gastronomiczny, którego najważniejszym punktem będzie restauracja zlokalizowana na nadbudowanej kondygnacji. Będzie się ona znajdować 35 metrów nad ziemią. Architekt wykorzystał tą wysokość i zaprojektował przeszklenia z każdej strony, które zapewnią niesamowite widoki na panoramę miasta.

Realizacja projektu rozpocznie się od budynku dawnej chłodni. Prace w tej części kompleksu mają ruszyć w przyszłym roku, z kolei restauracja na szczycie wieży zostanie otwarta prawdopodobnie w 2017 r.

Więcej o:
Komentarze (26)
Futurystyczna restauracja na dachu starej fabryki w Zabrzu
Zaloguj się
 • Gość: d

  Oceniono 41 razy 33

  wow wow wow. polska się zmienia. coraz więcej odważnych projektów

 • Gość: zabrzanin

  Oceniono 30 razy 24

  Jako Zabrzanin trzymam kciuki!

 • Gość: Piotrek

  Oceniono 12 razy 8

  Ciekawy projekt. Najważniejsze, że inwestor nie poszedł na łatwiznę i nie wyburzył dotychczasowych zabudowań. Mur od strony chodnika chyba trochę za wysoki, tak wysoka ściana może przytłaczać przechodniów.

 • Gość: slw

  Oceniono 7 razy 7

  Czy projekt ma sens czy nie, nie wypowiem sie, bo nie znam sytuacji w Zabrzu. Ale w istniejacym budynku tuz pod planowana restauracja jest chyba jakies wysokie pomieszczenie ze starymi oknami, czy mi sie zle wydaje? To mogloby byc ciekawe miejsce na restauracje, po co dodawac kolejne pomieszcznie zamiast wykorzystywac istniejaca strukture? na Slasku nie brak chyba starych fabryk po co wiec powiekszac to co ma juz spore wymiary?

 • blumkwist

  Oceniono 8 razy 4

  Prostopadłościenne szklane pudło na ciekawej poprzemysłowej ceglanej wieży...i to jest fajne i nowoczesne i odważne? aha....

 • Gość: Szymon z Sopotu

  Oceniono 3 razy 3

  Architektoniczny koszmar rodem z filmów science fiction...

 • Gość: m&m

  Oceniono 7 razy 3

  ...chyba architekt zapomniał do wizualki wsadzić pełnej kuchni, zaplecza, socjalu, toalet, komunikacji poziomej oraz pionowej...

 • Gość: pik

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo. Ten projekt przypomina mi rewitalizację Wzorcowni we Włocławku. Nowe życie w starych murach.

 • Gość: MieszkamWblokuJakZwierze

  Oceniono 6 razy 2

  Właśnie doszedłem do bardzo mądrej konkluzji, bloki to spuścizna komunistyczna, która najbardziej niszczy wizerunek polskich miast. (Miejmy nadzieję, że do 2050+ Wszystkie wysadzą :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX