Architekci stworzyli dom dla książek! [ZDJĘCIA]

Biblioteka w niewielkiej wsi Szynwałd może przypominać willę z ogrodem. Może dlatego, że nowy budynek ma integrować mieszkańców i zapraszać ich do środka. Można tutaj wypożyczyć książkę albo spotykać się przy okazji edukacyjnych warsztatów. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014!

Bibliotekę w Szynwałdzie (woj. małopolskie) zbudowano z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Jej projekt powstał w biurze Kucia Tyczyński Pracownia Architektoniczna.

WYNIKI PLEBISCYTU BRYŁA ROKU 2014>>

Zadaniem architektów było zaprojektowanie obiektu, który będzie nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury - przestrzenią dla spotkań autorskich, warsztatów edukacyjnych i wystaw.

Działka, na której stanął budynek znajduje się w sąsiedztwie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Dwukondygnacyjny budynek składa się z prostej bryły. Jej szary, dwuspadowy dach ma nawiązywać do lokalnej zabudowy. Z kolei nowoczesny, mocno przeszklony parter ma świadczyć o otwartości obiektu i zachęcać mieszkańców do jego częstych odwiedzin.

Górna część biblioteki jest niemal pozbawiona okien. By zapobiec monotonni architekci przełamali ją w połowie. Elewację parteru ozdobiono pionowymi, drewnianymi żaluzjami, które otaczają niemal cały budynek. Biblioteka stanęła na zboczu, dlatego było możliwe stworzenie wejścia z zewnątrz do obu kondygnacji. Przed budynkiem powstał sporej wielkości plac z miejscami postojowymi dla rowerów i ławkami.

ZDJĘCIA>>

Biblioteka w Szynwałdzie

W środku przestrzeń podzielono na dwie strefy. Jedną stanowi biblioteka, a drugą wysoka na dwie kondygnacje sala, która jednocześnie może pomieścić nawet 150 osób. W sumie nowa biblioteka ma 700 m kw. powierzchni.

Zaledwie 30 kilometrów dalej znajduje się najpiękniejszy budynek Małopolski>>

Więcej o:
Komentarze (13)
Architekci stworzyli dom dla książek! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: 95768

  Oceniono 29 razy 29

  Super projekt !

 • Gość: gość

  Oceniono 22 razy 22

  Bardzo przyjemny projekt

 • Gość: archetyp

  Oceniono 14 razy 12

  Niech się wstydzi Prezydent pobliskiego Tarnowa, który przy Wyższej Szkole Zawodowej przy al. Solidarności wybudował bibliotekę o pretensjonalnej bryle na podstawie najtańczego katalogowego projektu i zdegradował trwale na wieki, przy współudziale Konserwatora Zabytków, publiczną przestrzeń w interesującym historycznym krajobrazie.

 • Gość: ffaakaa

  Oceniono 6 razy 6

  piękny, prosty budynek. bez przegadania, pomby. super!

 • 123jna

  Oceniono 5 razy 5

  Piekny, taki uszlachcony moj domek finski. Brawo architekci!

 • Gość: eleleldudtki

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem z Szynwałdu naprawdę super nowoczesny budynek- ale niestety książek brak / w sensie mało książek/ książki były przeniesione ze starej biblioteki do nowej a Pani Bibliotekarka niestety nie daje żadnych nowości. które mogło by zaciekawić. Wszystko mi sie podoba procz tej pani Bibliotekarki. Mało nowości maaaaaało wielka sala a książek brak :(

 • Gość: annamaria

  Oceniono 2 razy 2

  Świetny projekt!

 • Anna Prusak

  0

  W obiekcie ciągle odbywają się jakieś kulturalne wydarzenia- super ! Mam nadzieję, że to nie tylko chwilowa promocja lecz stały "program" . Z czasem zapewne będzie wciąż przybywać ciekawych pozycji książkowych. Najważniejsze, że nawet małe dzieciaki chętnie odwiedzają miejscówkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX