Biurowiec w centrum Poznania. Z dużym parkingiem i trawą na dachu

Budowa biurowca przy ul. Za Bramką w Poznaniu rozpoczęła się w listopadzie 2014 r. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni Ultra Architects. Budynek uzupełni jeden z kwartałów śródmiejskiej zabudowy.

Lokalizacja inwestycji była głównym czynnikiem, który zdeterminował formę naziemnej części budynku. Od strony ulicy architekci zaproponowali nowoczesną, ale też spokojną elewację, która ma dobrze wpisać się w miejską pierzeję. Do sąsiednich kamienic mają nawiązywać gzymsy, którymi rozdzielono piętra. Z kolei ściany posiadają pionowe otwory okienne rozmieszczone w dość rytmiczny i powtarzający się sposób.

Biurowiec sąsiaduje z bardzo wąskimi uliczkami, dlatego architekci zaproponowali dużo przeszkleń, które mają do środka wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła.

Od strony wnętrza kwartału budynek ma zupełnie inne oblicze. Każda jego kondygnacja została cofnięta względem poprzedniej, tworząc w ten sposób rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Również po tej stronie ogromne znaczenie mają przeszklenia. Dzięki nim zaciera się wizualna granica między wnętrzem i zewnętrzną częścią obiektu. Dodatkowo trawa pojawi się także na dachu.

Istotnym elementem projektu jest część publiczna. Powstanie ona od strony ulicy Za Bramką i stanowić będzie niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego budynku.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>

Biurowiec przy ul. Za Bramką w Poznaniuźródło: Ultra Architects

W sumie biurowiec będzie miał siedem kondygnacji i 14 tys. m kw. powierzchni. Mogący pomieścić niemal 300 aut parking powstanie na trzech kondygnacjach podziemnych i części parteru.

Będzie to w dużej mierze parking ogólnodostępny z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów - wyjaśniają projektanci.

Parking przejmie część miejsc postojowych, które niedawno zniknęły z pobliskiego pl. Kolegiackiego.

Zakończenie inwestycji planowane jest na maj 2016 r.

Więcej o:
Komentarze (19)
Biurowiec w centrum Poznania. Z dużym parkingiem i trawą na dachu
Zaloguj się
 • Gość: Grzegorz80

  Oceniono 23 razy 15

  Pełna ekscytacja i wielka nadzieja na realizację, która będzie wierna projektowi. Szacun za urbanę, architektoniczną powściągliwość i, jak się wydaje, przyjemną funkcjonalność. Trzymam kciuki.

 • Gość: TePe

  Oceniono 10 razy 8

  Fajne Ultra.. jak zwykle pokazują o co chodzi w nowoczesnej architekturze.

 • Gość: Kwachu

  Oceniono 11 razy 5

  Projekt rewelacja ! Nie mogę doczekać się realizacji.
  Natomiast "makiety" na zdjęciach 8-10 są żałosne, jakby nie można było budowanego obiektu wyróżnić innym kolorem. Gdyby nie zdj. 10 nie wiedziałbym o który budynek chodzi !

 • Gość: verseau

  Oceniono 11 razy 5

  zrobcie materiał o budynkach na piątkowskiej

 • Gość: 957

  Oceniono 8 razy 2

  bardzo udany projekt! super! trzymam kciuki!

 • treemen

  Oceniono 7 razy 1

  True! najciekawszy projekt w Poznaniu ostatniego czasu. Bardzo dobrze wpasowane w wymagające miejsce, bardzo współczesne, świadome społecznie i dające chyba duży komfort pracy dla ludzi. Po prostu wyczute i fajne.

 • drzejms-buond

  0

  jestem fanem zielonych dachów, szczególnie w miastach. To co POD DACHEM jest już dla mnie kompletnie nieistotne- może być nawet kostnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX