Less is more po polsku. Elegancki biurowiec z Jaworzna
W Jaworznie pojawił się nowy, kameralny biurowiec. Zaprojektował go architekt Miłosz Stopiński z Pracowni 111























Obiekt powstał dla firmy Nova Trading, która zajmuje się handlem stalą i aluminium. Biurowiec jest regionalnym oddziałem firmy i sąsiaduje z magazynem, z którym razem tworzy nowe logistyczne centrum. W kompleksie na co dzień pracuje kilkadziesiąt osób.
Chcieliśmy uniknąć charakterystycznego dla tego typu obiektów obrazka: wielka, systemowa hala i dolepiony przy froncie, kolorowy kwiatek - mówią projektanci.
Część biurowa ma dwa poziomy i 650 metrów powierzchni kwadratowej. Na parterze znalazła się niewielka kuchnia, recepcja i małe pomieszczenie biurowe. Na piętrze z kolei powstały dwie sale konferencyjne, otwarta przestrzeń dla pracowników, biuro kierownika oddziału i druga kuchnia. Większość pomieszczeń przedzielono jedynie taflami szkła, które sięgają od podłogi do sufitu.
Biurowiec jest bardzo skromny. Jego elewacja ogranicza się do odcieni szarości, bieli i szklanych elementów. Elewację tworzą tynkowane panele zawieszone tak, by przeszklenia osadzone były w głębokich wnękach. Metalowe płaszczyzny ustawione są pod różnymi kątami dzięki czemu "chwytają" wschodnie i zachodnie słońce co potęguje trójwymiarowy efekt.
W naszej pracy zawsze pamiętamy o prostej zasadzie: architekturą nie jest wizualizacja, tylko realizacja. W przypadku biurowca w Jaworznie włożyliśmy bardzo wiele pracy w "dopilnowanie projektu". Dzięki temu, mimo bardzo bolesnego procesu optymalizacji kosztów, ostateczny efekt przyniósł nam satysfakcję - mówi architekt Tomasz Miąskiewicz.
Jest to pierwsza realizacja architektów z Pracowni 111 w tej części kraju. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Erbud S.A.
- Więcej o:
Biurowiec Green Day we Wrocławiu
Quartz office. Kanciasty biurowiec w Poznaniu
Skromny biurowiec bydgoskich urzędników
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki