Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony

Biały dom w podwarszawskich Opypach to wynik inspiracji projektami takich wybitnych architektów jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe. Prosta modernistyczna bryła nawiązuje do projektowanych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pawilonów wystawowych oraz eksperymentalnych wówczas amerykańskich tzw. Case Study Houses

Położony na wąskiej działce równoległej do drogi dom z pracowni Paweł Lis Architekci to prosta modernistyczna bryła podejmująca dialog z najlepszymi realizacjami domów jednorodzinnych tworzonych w latach powojennych.

Dom powstał na planie niesymetrycznego podłużnego krzyża. Przecięcie bryły parteru i ustawionej do niej prostopadle pierwszej kondygnacji to miejsce komunikacji pionowej. Na parterze rozdziela ona część dzienną umieszczoną w dłuższym skrzydle oraz garaż i pomieszczenia techniczne znajdujące się w krótszym ramieniu.

Pierwsze piętro to w całości część prywatna - sypialnie oraz łazienki. Okna pokoi na pierwszym piętrze oraz salonu wychodzą na rodzaj otwartego patia z basenem.

Aby uniknąć strat cieplnych duże przeszklenia zostały zaprojektowane z wykorzystaniem cieplnych profili aluminiowych ograniczających ilość mostków termicznych występujących przy tradycyjnej stolarce.

Duże powierzchnie przeszkleń, biały kolor oraz nadwieszenie pierwszego piętra składają się razem na bardzo lekką w odbiorze formę budynku, który mimo sporej powierzchni (ok. 230 m kw.) sprawia wrażenie raczej pawilonu niż ciężkiej, masywnej bryły.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

_______________________________________________________________________________________________

Ile potrzeba czasu na wybudowanie domu? Im wystarczył JEDEN DZIEŃ!

Więcej o:
Komentarze (87)
Biały dom jednorodzinny pod Warszawą niczym modernistyczne pawilony
Zaloguj się
 • arturtek_twarowski

  Oceniono 250 razy 152

  Piękny dom, marzenie.
  Ale oczywiście na typowo polski gust zakochany w domkach gargamela ze spadzistym dachem w stylu góralskim to już nie przejdzie. Zaraz posypią się komentarze negatywne.
  Aha, możecie mnie minusować. Zapraszam :)
  pozdro dla kumatych!

 • agonda

  Oceniono 104 razy 64

  Świetny projekt, zwłaszcza na tle "willowej" masówki, która zasr..wa Polskę od morza po góry.

 • Gość: sraczezwersacze

  Oceniono 76 razy 42

  Totalny budowlany bezsens w naszych warunkach klimatycznych. Odcinam się od kwestii estetycznych, o gustach się nie dyskutuje (być może nawet taki sam wybudowałbym sobie gdybym mieszkał (jednak) w Hiszpanii, Portugalii lub słonecznej Kalifornii :-). Domy takie jakie znamy w większości z sąsiedztwa mają jednak swoje głębokie uzasadnienie technologiczne (środowiskowe). I na wstępie uprzedzam, że dom "tradycyjny" niekoniecznie musi być brzydki czy "oklepany" - potrzeba trochę wyobraźni (obejdzie się nawet bez pomocy architekta, wystarczy IQ i odrobina lektury darmowej części poradników internetowych). Do rzeczy:
  1. NIE robi się basenu na dachu !!!. Zalegający śnieg, roztopy, 100 cykli zamarzania i rozmarzania rocznie w naszych warunkach klimatycznych zrobi swoje i polegnie najlepsza ekipa i najlepsze materiały do hydroizolacji dachu + koszty jego odśnieżania :-)
  2. Brak okapu: po 2-3 latach spływająca po elewacji BRUDNA woda deszczowa sprawi, że po śnieżnej katalogowej bieli pozostanie wspomnienie i żal wyrzuconych w błoto pieniędzy na regularną renowację.
  3. Na fizyce mnie uczono, że szkło nie jest izolatorem cieplnym i nie pomogą tutaj żadne najbardziej wymyślne technologie - okien projektuje się TYLE ILE TRZEBA, o ile to możliwe głównie od strony południowej z JEDNOCZESNYM koniecznym uwzględnieniem ich osłony roletami ZEWNĘTRZNYMI w okresie letnim (inaczej wydamy worek pieniędzy na klimatyzację - a po co ? :-)
  4. Znajdźcie osobę, która umyje Wam nieskazitelnie bez smug TAKIE POŁACIE SZKŁA. Ja jak do tej pory nie znalazłem. Prędzej nabawicie się nerwicy w promieniach wschodzącego/zachodzącego słońca (a miało być tak romantycznie). Nie można mylić DOMU z ogrodem zimowym tudzież z oranżerią
  P.S: "Przetrawione" i "przerobione" na sobie samym. Amen

 • nabbuko

  Oceniono 36 razy 24

  fajne wizualizacje. kiedy inwestycja będzie gotowa w realu i czy pokażecie wtedy zdjęcia jak wyszło? Bo komputerowe obrazki vs rzeczywistość to dwie różne rzeczy :)

 • old_axe

  Oceniono 35 razy 23

  Projekt piękny, ale co ze stratami ciepła przy tak wielkich powierzchniach szklanych. Albo z nagrzewaniem latem?

 • Gość: tata

  Oceniono 41 razy 17

  Ładny- TO RZECZ GUSTU.
  Ważniejsze czy praktyczny i ekonomiczny?Wydaje się że zimą wydamy majątek na ogrzewanie a latem na schłodzenie tego cuda.

 • Gość: cozaludzie

  Oceniono 34 razy 16

  Dwa kontenery robotnicze jeden na drugim. Jeszcze nie widziałem żeby w naszym kalifornijskim klimacie elewacja była biała dłużej niż rok. A ile wychodzi za ogrzewanie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX