Nowy dworzec w Bydgoszczy jest już gotowy. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

W Bydgoszczy oddano do użytku nowy dworzec kolejowy. Trwająca dwa lata inwestycja polegała na kompleksowym remoncie istniejącego zabytkowego budynku dworcowego oraz budowie zupełnie nowego obiektu o ciekawej formie architektonicznej. Pasażerowie już korzystają z nowego dworca, a my wraz z fotografem architektury Bartoszem Makowskim zaglądamy do środka, żeby ocenić efekty prac kolejarzy.

W nowym budynku uwagę zwraca przede wszystkim charakterystyczne wycięcie na poziomie pierwszej kondygnacji i nadwieszenie nad nim wyższej części obiektu. Takie rozwiązanie decyduje o ekspresyjnym i dynamicznym charakterze nowej bryły, ale umożliwia także widokowe otwarcie na zabytkowy budynek dworca z perspektywy ulicy dworcowej.

W nowym obiekcie w części podziemnej zlokalizowano część obsługującą podróżnych z bezpośrednim przejściem pod torami na poszczególne perony dworcowe. Parter został zarezerwowany na punkty handlowe i usługowe, w tym usługi gastronomiczne, z których mogą korzystać pasażerowie oczekujący na pociąg. Wyżej, w nadwieszonej części powstały przestrzenie biurowe.

Za projekt budynku odpowiada firma Allplan.

Dworzec na co dzień będzie służył przede wszystkim bydgoszczanom i dlatego ważne jest, aby był zgodny z ich oczekiwaniami. Mam nadzieję, że po przebudowie bydgoski dworzec kolejowy będzie kolejnym niebanalnym budynkiem na planie miasta, z którego bydgoszczanie będą dumni - mówił podczas przedstawiania planów prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jak oceniacie nowy dworzec Bydgoszcz Głowna. czy ma szansę stać się jednym z symboli miasta? Zapraszamy do galerii, w której pokazujemy jak wygląda nowy dworzec.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co.

Zdjęcie BUBULE Walizki twarde komplet 3 sztuki Origami PCL004K Zdjęcie Dielle walizka mała 01R 50 Zdjęcie Travelite 87002
BUBULE Walizki twarde kompl... Dielle walizka mała 01R 50 Travelite 87002
źródło: Okazje.info
Nowy Dworzec Bydgoszcz Główna to:
Więcej o:
Komentarze (26)
Nowy dworzec w Bydgoszczy jest już gotowy. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • kaliksta2

  Oceniono 57 razy 47

  Cholera nie ma się do czego przyczepić . eeeeech

 • Gość: Deventerro

  Oceniono 45 razy 37

  SUPER (nie jestem zwolennikiem połączenia "stare & nowe", ale tu wyszło genialnie, widziałem na żywo, jest lepiej niż na foto)

 • lokalny_patriota1

  Oceniono 33 razy 29

  Wyszło naprawdę rewelacyjnie. Na żywo dworzec wygląda także świetnie.

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 30 razy 20

  Budynek ładny. Trochę mniej "ładny" jest pod względem niektórych rozwiązań funkcjonalnych, ale nocą robi szczególnie dobre wrażenie :)

 • Gość: Mariuz

  Oceniono 22 razy 18

  Świetna architektura, piękne budynki !!!

 • Gość: Erli

  Oceniono 20 razy 16

  super

 • Gość: Gość

  Oceniono 18 razy 14

  przepiękny

 • Gość: Architekt

  Oceniono 22 razy 6

  Ktoś napisał o problemach natury funkcjonalnej - nie sposób się nie zgodzić
  - do starego dworca wchodziło się wprost z poziomu ulicy, i nie było problemów z wjechaniem wózkiem inwalidzkim, czy chociażby z wciągnięciem walizki na kółkach, którą posiada wiekszość podróżnych. Do nowego dworca trzeba wnieść walizkę po 3 stopniach, lub obejść pół budynku, żeby znaleźć początek rampy. Na prawde nie rozumiem, skąd wzięły się te stopnie, szczególnie w budynku służącym (ułatwieniu) komunikacji.
  - drugą poważnym niedopatrzeniem jest projektowanie bez kontekstu - wygląda to trochę jakby plan zagospodarowania i mapa do celów projektowych pojawiła sie na samym końcu. Przed starym dworcem był "oddech" miedzy budynkiem, a ulicą, który był w stanie pomieścić podróżnych wychodzących falami z budynku. Nowy budynek napęczniał i między głównym wyjściem (licząc od spodu tych 3 schodków) a ulicą jest 1,5-2m, na którym jeszcze wepchnięto tam przystanek, przez co często mamy tłum ludzi na skraju ulicy...

 • Radek Turek

  Oceniono 14 razy 4

  Podoba mi się bryła. I tyle. Kiepskie wykończenie, tandetne materiały, dyskusyjna funkcjonalność, tragiczny, po prostu, tragiczny detal. I najważniejsze, absolutna zbędność tej inwestycji.Wszystko co w tym budynku, wystaje ponad ziemię jest absolutnie niepotrzebne z punktu widzenia zarówno pasażerów jak i mieszkańców. Do wszystkich dotychczasowych funkcji (poza kasami, które obecnie znajduję się w podziemnej kondygnacji nowego dworca) wystarczały całkowicie już stojące, piękne, eklektyczne budynki dworca wyspowego (z których jeden został wyremontowany a drugi zburzony) Z 200 milionów wydanych na nowy dworzec jakiś sens miało może z 50-75. Co za strata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX