Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze budynki z cegły

jj

Jury nie miało łatwego zadania. Na konkurs Brick Award 2010 wpłynęło bowiem aż 260 projektów z 32 krajów. Wszystkie budynki musiały posiadać innowacyjną formę oraz stosować cegłę ceramiczną. Dodatkowo oceniono funkcjonalność i ekologiczność budynku. Zobacz najlepsze z nich.

Wręczenie nagród Brick Award 2010 odbyło się 8 kwietnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Liechtenstein w Wiedniu. Podczas tegorocznej, czwartej już edycji konkursu międzynarodowe jury oceniało 260 projektów z 32 krajów. Kryteriami decydującymi o wygranej, oprócz innowacyjnej formy projektu oraz sposobu zastosowania cegły ceramicznej, były funkcjonalność i ekologiczność budynku.

Oprócz wyróżnienia architektów i wręczenia nagród, podczas wydarzenia przedstawiono także album architektoniczny "Brick 2010", w którym, obok zwycięskich projektów, zaprezentowano 35 innych, niezwykłych budowli z cegły z całego świata. Wśród nich znalazły się także dwa budynki z Polski, które niedawno opisywaliśmy na Bryle. Na kartach albumu pojawił się gmach katowickiego sądu okręgowego projektu Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz oraz krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena.

Miejsce pierwsze Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, w Liechtenstein, Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio

Oba nowe budynki Parlamentu Krajowego - Dom Wysoki (das ?Hohe Haus") oraz Dom Długi (das ?Lange Haus") - powstały u stóp góry zamkowej, tuż pod siedzibą regenta oraz przy siedzibie Rządu Księstwa Liechtenstein. Göritz na nowo zinterpretował poprzedni plan zabudowy i zaprojektował dwa budynki, które dzięki swej nadzwyczaj prostej, prawie sakralnej, formie podnoszą architektoniczny prestiż Vaduz oraz urzekają widza jednolitością i konsekwencją w zastosowaniu cegły elewacyjnej koloru ochry. W projekcie użyto bagatela 680 tysięcy jednakowych cegieł elewacyjnych. Pokryte są nimi ściany i sufity, od garażu podziemnego po sale posiedzeń. Ciepłe światło oddawane przez powierzchnię cegieł tworzy szczególną atmosferę wewnątrz i na zewnątrz tego budynku.

Miejsce drugie: Południowoazjatyckie Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka, Indie, Architekt: Anagram Architects

W nowym budynku Południowoazjatyckiego Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka (SAHRDC) w Delhi połączono design i kreatywność, co tworzy poetyckie wręcz dzieło. Dysponując 50 metrami kwadratowymi powierzchni i ograniczonym budżetem, architekci Valbhav Dimri i Madhav Raman stworzyli ergonomiczne i niedrogie powierzchnie biurowe. Budynek otrzymał ekstrawagancką fasadę za pomocą pojedynczych, powtarzających się modułów z cegły o wzorze, zainspirowanym architekturą tradycyjną - pełnym przepychu elementem "jali", mającym w architekturze hinduskiej długą tradycję.

Miejsce trzecie: Dom Morjan-Poeten, Niemcy, Architekt: Nikolaus Bienefeld

Dom myśliwski zaprojektowany przez architekta Nikolausa Bienefelda zjednuje sobie widza swą archaiczną prostotą. Architekt osobiście zadbał o najmniejszy konstrukcyjny szczegół. Murowana bryła domu o powierzchni jedynie 62 metrów kwadratowych, sprawia wrażenie wytrzymałej, ale i subtelnej konstrukcji. Projekt był z założenia ekonomiczny i uwzględnił użycie cegły korzystnej cenowo. Kunsztowne szczegóły fasady, takie jak niestandardowa skrzynka na listy i dzwonek, dowodzą wyraźnie zamiłowania do drobiazgów.

Nagroda specjalna: budynki użyteczności publicznej, Republika Mali, Architekt: Emilio Caravatti

Architekt Emilio Caravatti swoje projekty realizuje w Republice Mali - jednym z najbiedniejszych regionów świata, przy pomocy miejscowej ludności. Nagrodzony projekt powstał w roku 2005 jako "work in progress", w ramach którego powstało do dziś wiele różnych budynków użyteczności publicznej: dwie szkoły, punkt medyczny oraz domy mieszkalne dla nauczycieli - wszystkie na sawannie w regionie Beledougou, w zachodniej części Mali. Projekty budowlane wykonano przy zastosowaniu dostępnych na miejscu materiałów i tradycyjnej, częściowo już zapomnianej, techniki budowlanej.

Nagroda specjalna: Muzeum Architektury Fundacja Insel Hombroich, Niemcy, Architekci: Álvaro Siza, Rudolf Finsterwalder

W tym projekcie swoje szyki połączyłi dwaj architekci: Portugalczyk Álvaro Siza oraz Rudolf Finsterwalder, architekt niemiecki. Bezpretensjonalny i wyważony budynek muzeum architektury został praktycznie w całości wzniesiony z cegły. Na zielonej wyspie gmach wyróżniają lśniące w głęboką czerwienią ceglane ściany oraz miodowe okna i drzwi. Ciekawostką jest, że cegły uzyte do tego projektu pochodzą z wyburzonych budów, dlatego są spękane i uszkodzone. Rzadko która z nich ma jeszcze ostre brzegi czy kanty. Około dwa procent wmurowanych cegieł nosi na sobie jeszcze ślady białej farby, przez co ściana zyskuje żywy, ognisty charakter.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsze budynki z cegły