Pomnik Chrystusa w Peru, będzie najwyższy na świecie

Chrystus w Świebodzinie zagrożony. W Peru powstaje bowiem najwyższa statua Chrystusa na świecie - będzie gotowa już pod koniec czerwca.

Pomnik stanie na wzgórzu Morro Solar w Limie nad brzegiem Pacyfiku. Będzie miał w sumie 37 metrów (22 metry ma sama statua Chrystusa z rozkrzyżowanymi ramionami, stanie na 15-metrowym postumencie), ale widoczny będzie z dziesiątków kilometrów wokoło, bo wzgórze ma kilkadziesiąt metrów i wznosi się nad i tak wysokim, urwistym brzegiem morskim, na którym położona jest stolica Peru. Będzie kolorowo oświetlony. Elementy ogromnego pomnika zrobionego ze zbrojonego betonu przyjechały z Brazylii, gdzie zostały wykonane, i są już składane.

Prezydent Peru ogłosił, że pomnik jest prezentem od Brazylii, ale zrzuciły się na niego peruwiańskie firmy. Kosztował około miliona dol. Prezydent Alan Garcia mówi, że z własnych oszczędności przeznaczył na pomnik 37 tys. dol.

Sam wpadł na ten pomysł, długo trzymał go w tajemnicy i ujawnił dopiero trzy tygodnie przed odsłonięciem zapowiadanym na 29 czerwca. - Zawsze marzyłem, żeby postawić Chrystusa na wzgórzu w Limie. Nazwałem go Chrystusem Pacyfiku - ogłosił w ubiegły piątek.

Podobnie jak u nas, pomnik wzbudza duże kontrowersje. W Peru, a zwłaszcza w Limie, od razu wybuchły spory. Pomnika nie chce nad morzem burmistrz Limy Susana Villaran.

- Dowiedziałam się przed chwilą. Pomnik jest kopią Chrystusa z Corcovado z Rio de Janeiro. W ogóle nie jest podobny do naszego Pana Cudów [miejscowego patrona]. Nie wiem, z jakiej racji mamy szpecić wybrzeże i zatokę 37-metrową statuą, bez konsultacji z nikim i bez uprzedzenia. Minister kultury powiedziała mi, że to prezent dla prezydenta Peru. Ale Lima ma jeszcze gospodarza, którego trzeba zapytać o zdanie - mówiła oburzona dziennikarzom.

- Skoro to prezent od Brazylii, to niech stanie na granicy, na trasie międzyoceanicznej - powiedziała burmistrz. - Tam byłby ładnym symbolem.

Alan Garcia odpiera zarzuty. Twierdzi, że jako prezydent ma prawo postawić pomnik, gdzie chce, a burmistrz Limy nie ma nic do gadania.

Przeciw są historycy i urbaniści: - Na co nam replika Chrystusa z Rio de Janeiro? Równie dobrze może być druga wieża Eiffla, Statua Wolności albo Herakles - mówił agencji AFP prof. Guillermo Lumbreras.

źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz także:

Pomnik w Świebodzinie - krok po kroku

Pomnik Chrystusa w Ustroniu jednak nielegalny

MAKABRYŁA ROKU 2010 - wyniki głosowania

Więcej o:
Komentarze (48)
Pomnik Chrystusa w Peru, będzie najwyższy na świecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • nokadux

  Oceniono 4 razy 4

  Mieliśmy największego na świecie " Misia" ze słomy i nikt nas nie przebije .Nikt nie będzie się pytał na co i po co był ten MIŚ - a co :)

 • Gość: zenek

  Oceniono 6 razy 4

  A wiecie kiedy wybudowano Tesco w Świebodzinie?
  S

  P

  O

  I

  L

  E

  R

  5 lat przed Chrystusem.

 • judas1

  Oceniono 7 razy 3

  To w Świebodzinie się pochlastają...

  I zbudują antenkę?

 • amsterdam53

  Oceniono 4 razy 2

  Balwochwalcy i cymbały do potęgi entej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Gość: k_d

  Oceniono 2 razy 2

  przynajmniej jakis taki bardziej gustowny bez zlotej korony ...choc mimo wszystko wyglada jak przskalowana kiczowata figurka ze straganu. Szkoda, ze nastapil wylew Chrystusow, ten w Rio byl naprawde niesamowity dopuki byl jedyny w swoim rodzaju..m..

 • Gość: Podróżnik

  Oceniono 1 raz 1

  Chrystus...i tak nic nie pobije widoku z Corcovado.Choćby zbudowali najwyższego Chrystusa na księżycu.Ot i tyle..co z budowli kiedy nie ma w koło tego co jes w Rio.Ważne jak wielkiego Chrystusa mamy w sercu a nie w kamieniu..

 • Gość: edmund

  Oceniono 1 raz 1

  czyli straciliśmy tytuł najgłupszej inwestycji ostatnich lat, teraz jesteśmy drudzy !

 • ronin929

  Oceniono 5 razy 1

  Im większa bieda, im większa głupota w narodzie, tym więcej igrzysk religijnych a mniej chleba! Czy ktoś zadał pytanie, skąd miliony na to betonowe monstrum w Świebodzinie? Proboszcz z tacy go wystawił? Normalnych ludzi US skarbowy rozlicza z kazdej złotówki!!

 • arahat1

  Oceniono 5 razy 1

  a pozniej chca pomocy bo plebs zdycha z glodu...religie najwielsza tragedia ludzkosci!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX