ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza

W sklepach pojawiła się nowa książka poświęcona warszawskiej architekturze. Elegancko wydany "ŻOL - ilustrowany atlas architektury Żoliborza" przedstawia kilkadziesiąt budynków charakterystycznych dla tej dzielnicy.

Nową książkę wydała Fundacja Centrum Architektury. ŻOL - ilustrowany atlas architektury Żoliborza to publikacja, w której znaleźć można 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali, które znajdują się na warszawskim Żoliborzu.

To album nietypowy, ponieważ autorzy publikacji zgromadzili ilustracje budynków, a nie ich zdjęcia.  Każdy z obiektów opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Obiekty zamieszczono w kolejności od najstarszych po najnowszych.

Według autorów taki sposób prezentacji architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej).

Na pomysł, aby architekturę Żoliborza zgromadzić w jednej publikacji wpadła Magdalena Piwowar, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autorami tekstu są: historyk sztuki Michał Krasucki oraz żoliborska aktywistka miejska Monika Powalisz.

Książka jest dostępna w księgarniach oraz w sklepie internetowym Bęc Zmiany.

Więcej o: