Pierwszy indyjski architekt, który otrzymał Nagrodę Pritzkera. Poznajcie Balkrishna Doshi'ego

Balkrishna Doshi na przestrzeni wielu lat stworzył mnóstwo nowoczesnych, oryginalnych i wizjonerskich projektów architektonicznych. Jego obiekty zawsze przyczyniały się do wzbogacenia otaczającej nas przestrzeni. W tym roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem.
Balkrishna Doshi Balkrishna Doshi Fot.pritzkerprize.com

Indyjskie miasto Czandiggarh

Balkrishna Doshi jest absolwentem Szkoły Architektury w Momabju. W latach 50. zdobywał doświadczenie zawodowe w biurze Le Corbusiera w Paryżu, który to architekt stał się dla niego prawdziwym guru. Właśnie wtedy przyczynił się m.in. do powstania ważnego projektu indyjskiego miasta Czandiggarh.

Po otrzymaniu Nagrody Pritzkera Doshi wrócił do tamtych czasów, mówiąc

- Moje prace są przedłużeniem mojego życia, filozofii i marzeń próbujących stworzyć skarbnicę architektonicznego ducha. Zawdzięczam tę prestiżową nagrodę mojemu guru, Le Corbusierowi. Jego nauki doprowadziły mnie do pytania o tożsamość i zmusiły mnie do odkrycia nowego, regionalnie przyjętego wyrazu dla zrównoważonego holistycznego środowiska.
Institute of Management Institute of Management Fot.pritzkerprize

Współpraca z Louisem Kahnem

W kolejnych latach współpracował z Louisem Kahnem, któremu pomagał w stworzeniu Indian Institute of Management w Ahmadabadzie. Później, gdy zdobył doświadczenie i wszelkie niezbędne umiejętności architektoniczne, rozpoczął pracę nad własnymi projektami, które charakteryzowały się nowoczesnością i oryginalnością, ale przede wszystkim odpowiadały na potrzeby społeczne.

Institute of Management Institute of Management Fot.pritzkerprize.com

Modernistyczna, uproszczona forma

Projekty budynków architekta zawsze opierały się na surowej, geometrycznej formie oraz materiałach takich jak cegła, kamień i beton. Balkrishna Doshi mimo iż stosował w swoich pracach modernistyczną, uproszczoną formę, nigdy nie zrezygnował z inspirowania się tradycyjną architekturą indyjską.

Do takich obiektów zaliczają się: Centre for Environment and Planning Technology (CEPT) w Ahmadabadzie oraz Indian Institute of Management w Bangalore.

Sangath Sangath Fot.pritzkerprize.com

Kompleks zabudowań Sangath

W 1980 roku Balkrishna Doshi stworzył Sangath, czyli kompleks pawilonowych zabudowań otoczonych zielenią, który wyróżnia się półotwartą formą oraz konstrukcją złożoną z powtarzających się łuków. To miejsce znajduje się Ahmadabadzie i kiedyś pełniło rolę pracowni indyjskiego architekta.

Osiedla dla najbiedniejszych Osiedla dla najbiedniejszych Fot.pritzkerprize.com

Osiedla dla biednych mieszkańców Indii

Balkrishna Doshi zbudował też osiedla dla najbiedniejszych mieszkańców Indii. Dzięki temu wielu z nich otrzymało szansę na uzyskanie taniego i wygodnego lokum. Indyjski architekt zawsze uważał, że w jego pracy najważniejsza jest praca na rzecz otoczenia człowieka i poprawy jego warunków życia.

Amdavad Ni Gufa Amdavad Ni Gufa Fot.pritzkerprize.com

"Moja praca to historia mojego życia"

Laureat Nagrody Pritzkera 2018, pokusił się również o podsumowanie swojej wieloletniej pracy architektonicznej:

- Każdy obiekt wokół nas i sama natura - światła, niebo, woda i burza - wszystko jest w symfonii - wyjaśnia Doshi. - A ta symfonia jest tym, czym jest architektura. Moja praca to historia mojego życia, nieustannie ewoluująca, zmieniająca się i poszukująca... Poszukująca, by odrzucić rolę architektury i patrzeć tylko na życie.
Więcej o:
Komentarze (8)
Pierwszy indyjski architekt, który otrzymał Nagrodę Pritzkera. Poznajcie Balkrishna Doshi'ego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • adamczajka

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe jest widzieć świadome samooszpecanie w architekturze. Ale architekt w Indiach pewno miałby problemy z wiarygodnością w Indiach promując zachodni styl, materiały i jakość obróbki. A same pomysły i prostota metod budowania pozwalają na dobroczynność. I w ogóle umożliwiają realizację.
  Te rury np. to takie antymonumenty, pełna asceza i mają sens w gorącym klimacie z ogromnymi ilosciami wody podczas monsunu.
  Osobiście mam tak dość widoku szkła i gładzi. Serio, nie mogę nawet patrzeć już na fotki jak - szklane domy letnie, szkło w monotonnych klockach obecnie popularnej droższej architektury mieszkalnej i biurowej albo nawet prace biura Zaha Hadid.
  A ten Pritzker to przyznano bardziej za oryginalność i EQ niż za dobroczynność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX