Niesamowite konstrukcje: Most przy Zaporze Hoovera

wolf

Jeszcze w tym roku na granicy stanów Arizona i Nevada otwarty zostanie jeden z najbardziej malowniczych mostów na świecie - Hoover Dam Bypass. Jego wielkie betonowe łuki wznoszą się 270 metrów nad lustrem rzeki Kolorado, a widoki z niego przyprawiają o zawrót głowy!

konstrukcja, beton, ameryka, usa, most
Most Hoover Dam Bypass w USA zostanie ukończony w listopadzie 2010 roku. Odciąży od ruchu samochodowego znajdującą się pół kilometra dalej Zaporę Hoovera
www.hooverdambypass.org

 

 

Most powstaje pół kilometra na południe od słynnej Zapory Hoovera. Jego robocza nazwa Hoover Dam Bypass (dosłownie: Objazd Zapory Hoovera) skrywa w sobie odpowiedź na pytanie, po co stawiać tak kosztowna konstrukcję w niezwykle głębokim kanionie.

 

Otóż droga biegnąca na górze tamy jest obecnie za wąska dla ruchu samochodowego. Zaporę budowano w latach 1931-1936, wtedy jeden pas ruchu w każdą stronę był wystarczający. Wysoka na 224,1 metra tama stała się symbolem wychodzenia USA z kryzysu gospodarczego, spowodowała też rozwój Arizony i Newady, zwłaszcza takich miast jak Phoenix i Las Vegas, do których dostarcza prąd z umieszczonej w zaporze elektrowni wodnej.

 

To właśnie dynamiczny rozwój demograficzny tych dwóch miast znajdujących się w sąsiednich stanach spowodował wzrost ruchu kołowego na autostradzie U.S. Highway 93. Zapora Hoovera stanowi wąskie gardło na tej trasie. Problemem nie jest tylko liczba pasów, ale dojazd do zapory szeregiem serpentyn. Duża ilość łuków, niewielkie pole widzenia powoduje masę wypadków, a w momentach szczytowych na zaporze tworzą się gigantyczne korki. Nie pomogły rozwiązania tymczasowe, takie jak przeniesienie ruchu ciężarówek na inne trasy. W końcu władze obu stanów w połączeniu z Federalną Administracją Autostrad postanowiły wybudować nową przeprawę.

 

 

 

Do budowy mostu zmusiły też nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa, jakie wprowadzono w USA po atakach z 11 września. Tama jako obiekt strategiczny może być celem zamachów bombowych. Jednak trudno ją chronić, gdy odbywa się na niej ciągły ruch samochodowy. Dlatego po wybudowaniu Hoover Dam Bypass ruch kołowy na zaporze zostanie na zawsze zamknięty.

 

Most powstaje nad niezwykle głębokim kanionem rzeki Kolorado. Budowany jest w technice mieszanej - betonowo-stalowej. Z betonu są dwa, równoległe łuki oraz słupy, stanowiące główny zrąb konstrukcji, opierające się na kamiennym podłożu kanionu. Natomiast ze stali wykonane są poprzeczne belki spinające łuki oraz platforma jezdni. Ten rodzaj konstrukcji dla tej lokalizacji był najtańszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

 

Budowa mostu ruszyła w 2006 roku, a zakończona zostanie w listopadzie tego roku. Prace byłyby ukończone już dwa lata temu, jednak na wczesnym etapie prac wichura zwaliła olbrzymi dźwig, który wynosił ludzi i materiały nad kanion. Nikt nie ucierpiał, ale rozbiórka dźwigu w niezwykle trudnych warunkach i montaż nowego, wywołała wielomiesięczne opóźnienie.

 

Most będzie miał 579 metrów długości, a jego główne przęsło osiągnie 330 metrów rozpiętości. Kiedy będzie ukończony stanie się pierwszym betonowo-stalowym łukowym mostem w USA. Ponieważ większość kierowców przejeżdżająca przez most nie będzie mogła zobaczyć Zapory Hoovera projektanci przewidzieli parkingi po obu stronach przeprawy. Dzięki temu każdy będzie mógł zostawić samochód i przejść pieszo do platformy widokowej na moście, z której będzie roztaczać się widok na kanion, Zaporę Hoovera oraz ciągnące się za nią sztuczne jezioro Mead.

 

Na nowym moście spodziewa się ruchu samochodowego w liczbie 17 tys. samochodów i ciężarówek dziennie. Przewiduje się, że w ciągu następnych 20 lat liczb ta wzrośnie o połowę.

 

Most kosztował 240 milionów dolarów. Zaprojektowało go konsorcjum firm: HDR, Inc. T.Y. Lin International oraz Sverdrup Civil, Inc.

 

wolf

 

 

Zobacz też:


Nowe mosty Dublina


Trzonolinowiec, zwany wisielcem


Dziwne budynki w kształcie zwierząt

 


Skomentuj:

Niesamowite konstrukcje: Most przy Zaporze Hoovera