Kaplica z widokiem na ocean

Skąpana w słońcu kaplica została ukończona niedawno, a już jest o niej głośno. Znajduje się na szczycie wzgórza w Acapulco, w Meksyku. Ten surowy, ale jednocześnie frapujący projekt pochodzi z pracowni BNKR Arquitectura.
Kaplica w Acapulco Kaplica w Acapulco www.bunkerarquitectura.com

Betonowa kaplica w Acapulco

W samym założeniu projektantów - Estebana i Sebastiána Suárez - kaplica ma być swoistym pomnikiem. Jest usytuowana w nieprzypadkowym miejscu i wykonana z materiałów szczegółowo przemyślanych. Konstrukcję zbudowano z surowego betonu, a pasmowe wykroje zostały oszklone i tworzą podłużne okna, wpuszczające do środka rozproszone światło słoneczne.

Kaplica w Acapulco Kaplica w Acapulco www.bunkerarquitectura.com

Betonowa kaplica w Acapulco

Kaplica porównywana jest do współczesnego Stonehenge. Jej projekt w przeważającej mierze uwarunkowany został obecnością wielkiego głazu, który stoi tuż na zboczu. - Naszym założeniem było, aby budynek wyglądał dokładnie jak kolejny gigantyczny głaz na szczycie wzgórza, które zbudowane zostało właśnie z takich granitowych skał - opisują architekci. Niecodzienny kształt budynku to zatem znak szacunku dla otaczającej przyrody.

Kaplica w Acapulco Kaplica w Acapulco www.bunkerarquitectura.com

Betonowa kaplica w Acapulco - schemat koncepcji architektonicznej

Betonowa kaplica w Acapulco Betonowa kaplica w Acapulco www.bunkerarquitectura.com

Betonowa kaplica w Acapulco - wnętrza

W kaplicy odprawiane są nabożeństwa żałobne i pogrzebowe. - To miejsce w którym żegnamy się z ukochaną osobą - mówią architekci. Dlatego do stworzenia godnego nastroju posłużyli się językiem przeciwieństw. Budynek można zatem opisać wykluczającymi się przymiotnikami: kruche i przejrzyste szkło kontrastuje z surowością i solidnością betonu, a klasyczne proporcje burzy chaos nietypowej bryły.

Gdy do kaplicy zagląda zachodzące słońce, cała przestrzeń tonie w smugach pomarańczowego światła. Stąd architekci zaczerpnęli nazwę - Sunset Chapel, czyli kaplica zachodzącego słońca.

Inna kaplica z pracowni BNKR Arquitectura

Kaplica w Acapulco to nie pierwszy obiekt sakralny pracowni BNKR Arquitectura. Innym udanym projektem jest ażurowa kaplica ślubna w prywatnym ogrodzie.

więcej projektów tej meksykańskiej pracowni znajdziecie na stronie: www.bunkerarquitectura.com

Więcej o: