La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury

Wino z La Rioja, jednego z najstarszych regionów winiarskich Hiszpanii, charakteryzuje się aromatem malin i truskawek oraz delikatną nutą dębu. Jego kuszący smak zwabił tu największe sławy architektury: Zahę Hadid, Franka Gehry'ego, czy Santiago Calatravę.
Bodegas Ysios, projekt: Santiago Calatrava Bodegas Ysios, projekt: Santiago Calatrava fot. Wojtek Gurak

Bodegas Ysios, Santiago Calatrava

Nowy budynek winnicy w Laguardia miał sprostać trudnemu zadaniu: oddać kunszt kompozycji prestiżowego wina "La Rioja alavesa", które dopiero co trafiło na rynek. Wykonanie projektu powierzono jednemu z najlepszych hiszpańskich architektów, Santiago Calatravie. W rezultacie powstał obiekt, który skomponowany jest z równie wielkim kunsztem, co hiszpańskie wino.

Bodegas Ysios, santiago calatrava

Winnica Bodegas Ysios idealnie dopasowuje się do górzystego krajobrazu, który dominuje w okolicy. 196 - metrowy budynek faluje niczym pobliskie łańcuchy gór. Część elewacji wykonano z paneli z drewna cedrowego - te przypominać mają rząd beczek wypełnionych winem. Pozostałą część fasady pokryto betonowymi panelami, a sinusoidalny dach wykonano z aluminium.

Winnica Bodegas Ysios

Winnica Bodegas Ysios to prawdziwa uczta dla koneserów wina i architektury. Budynek otaczają winnice, które zajmują ponad 35 tys. m.kw. powierzchni całego kompleksu. Obiekt powstał w 2001 roku i zapoczątkował trend na awangardową architekturę winnic w tym regionie.

Winnica Bodegas Ysios

fot. Wojtek Gurak

Lopez de Heredia, projekt: Zaha Hadid Lopez de Heredia, projekt: Zaha Hadid fot. Wojtek Gurak

Lopez de Heredia, Zaha Hadid

Zanim powstał sklep i pawilon do degustacji wina w miasteczku Haro, Zaha Hadid zaprojektowała małe stanowisko wystawiennicze na targi żywności w Barcelonie w 2002 roku. Projekt tak bardzo się spodobał, że właściciele winnicy López de Heredia postanowili, że zostanie częścią winnicy na stałe. Budynek, który w przekroju przypomina butelkę, został połączony ze szklanym zadaszeniem w kształcie liter 'L'. Nowoczesna dobudowa zespolona została z historycznym pawilonem wykonanym z mahoniu, który reprezentował winnicę na Targach Światowych w Brukseli w 1910 r. Udany mariaż starego z nowym to przedsionek do jednej z najsłynniejszych winnic z regionu La Rioja.

Lopez de Heredia

fot. Wojtek Gurak

Winnica López de Heredia od czterech pokoleń pozostaje w rękach tej samej rodziny. Proces wytwarzania wina nie zmienił się od 1877 roku, czyli od czasu, gdy Rafael López de Heredia założył winnicę. Rodzinne przedsiębiorstwo z Haro to jedno z tych miejsc na mapie La Rioja, do których trzeba zawitać. Oprócz nowoczesnej części zaprojektowanej przez Hadid na terenie winnicy znajdują się zabytkowe budynki. Wspomniany już mahoniowy pawilon, rezydencja z 1886 roku, most ze szkła belgijskiego w stylu art. noveau, czy wiatrak z 1910 roku.

Winnica Marqués de Riscal, projekt: Frank O. Ghery Winnica Marqués de Riscal, projekt: Frank O. Ghery fot. Wojtek Gurak

Winnica i hotel Marqués de Riscal, Frank O. Ghery

Frank Ghery to specjalista od architektury widowiskowej, takiej która przyciąga tłumy gapiów i ciekawskich. W Elciego, jednym z winiarskich miasteczek regionu La Rioja, stanął przed wyzwaniem renowacji winnicy wybudowanej w 1860 roku. Inwestorzy chcieli, by projekt słynnego architekta stał się równie znany, jak muzeum Guggenheima w Bilbao, które kilka lat wcześniej zaprojektował. Dlatego też zgodzili się na radykalne zmiany i odświeżenie wizerunku zabytkowej winnicy. Dziś Marqués de Riscal to duży i popularny kompleks mieszczący również hotel, spa, restaurację, muzeum i sklep.

wojtek gurak

Jak mówi sam architekt, kolory budynku odzwierciedlają barwę wina z La Rioja. Powyginane i swobodnie falujące różowe płaty z tytanu mają nawoływać do bordowego odcienia riojy. Srebro to nawiązanie do folii otaczającej korek hiszpańskiego wina, natomiast złoto reprezentuje siatkę, która okrywa każdą z butelek wina la rioja.

Winnica i hotel Marqués de Riscal, Frank O. Ghery

Winnica i hotel Marqués de Riscal, Frank O. Ghery

fot. Wojtek Gurak

Bodegas Darien, J. Marino Pascual

Bodegas Darien w Logroño to jedna z najmłodszych winnic regionu La Rioja. W 2000 roku odbyło się tam pierwsze winobranie, jednak wino szybko zdobyło sobie uznanie. Wytrawni smakosze docenili dębową nutę uzyskaną z połączenia odmian Tempranillo, Garnacha, Mazuelo i Graciano. Budynek winnicy zaprojektowany przez Jesusa Marino Pascuala, oddaje ducha świeżości i młodą markę wina. Architekt zainspirowany skałami, które otaczają teren winnicy, stworzył budynek złożony z kilku, nieregularnie poukładanych na sobie brył.

Bodegas Darien

Odwiedzający Bodegas Darien poczują ducha nowoczesności. W tak młodej winnicy, w której proces powstawania wina wspierany jest zaawansowanymi technologiami, nie można mówić o winie w inny sposób. Goście wewnątrz budynku obejrzą więc na ogromnych ekranach, jak powstaje najmłodszy w La Rioja trunek. Na terenie winnicy znajduje się również muzeum ceramiki.

J. Marino Pascual, Bodegas Darien

fot. Wojtek Gurak

Bodegas Antion, J. Marino Pascual Bodegas Antion, J. Marino Pascual fot. Wojtek Gurak

Bodegas Antion, J. Marino Pascual

Bodegas Antion, położona w malowniczym Elciego, to kolejna z winnic zaprojektowana przez hiszpańskie biuro J. Marino Pascual y Asociados. Tym razem również inspirację stanowiła otaczająca winnicę przyroda i ukształtowanie terenu. Budynek miał wyglądać tak, jakby od zawsze był częścią tamtejszego krajobrazu. Na nierównej działce, na której różnice w wysokości wynoszą nawet 10 metrów, trudno było umiejscowić minimalistyczną, prostą bryłę. Potrzebna była forma, która jest równie dynamiczna, jak tamtejszy krajobraz. Bodegas Antion wyrasta z ziemi niczym jedno z winogron w winnicy. Budynek ma symbolizować kiść winogrona, a jego poszczególne moduły to grona. Większą część powierzchni winnicy umiejscowiono jednak pod ziemią, co jeszcze bardziej zespala ją z przyrodą.

Bodegas Antion, J. Marino Pascual

fot. Wojtek Gurak

Część budynku zarezerwowana została całkowicie na potrzeby procesu wytwarzania wina, jednak w pozostałej znajdują się m.in. hotel, restauracja i sklep.

Więcej o:
Komentarze (9)
La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hi2per

  Oceniono 5 razy 5

  Zawsze jak czytam negatywne komentarze, do tak wspaniałej architektury, to zdaje mi się że to zwykła zazdrość i tyle.

 • rec303

  Oceniono 3 razy 1

  Owwww Frank!!! Ghery dał popis totalnej tandety....krzykliwej! TANDETY.
  O boniu! tego trzeba zakazać

 • adamzremba

  0

  @kajkasz: wino to przenajświętsze sakrum, przecież to napój bogów, musi więc być świątynia

 • kajkasz1973

  0

  Chyba musiał wypić dużo tego wina ;) Zawsze lubiłam jego budynki, ale ten mi raczej coś sakralnego przypomina.

 • marinarz

  0

  Calatrava najlepszy

 • Gość: Małgorzata

  0

  Szkarada

 • Gość: nintendo

  0

  hell yeah! u nas tylko bimbrownie robią, samowolka budowlana, nie ma co wrzucać...:)

 • Gość: Pani Gienia

  Oceniono 1 raz -1

  ło jezuu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX