Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
W domu, w którym kilkakrotnie wypoczywała Maria Skłodowska-Curie, w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse powstanie Dom Siostrzeństwa. Wystawiony na sprzedaż budynek w 2022 roku kupiła Dominika Kulczyk – Prezeska Kulczyk Foundation.

Saint-Remy-les-Chevreuse to niewielka podparyska miejscowość, położona ok. 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest bujnymi lasami i malowniczymi jeziorami. Znajduje się tu również ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża. W kamiennej willi z końca XIX wieku, wakacje spędzała Maria Skłodowska-Curie. W 2022 roku dom kupiła Dominika Kulczyk. Powstaje tu Dom Siostrzeństwa - miejsce, gdzie przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślad polskiej naukowczyni.
Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla. W 1903 roku nagrodę z fizyki otrzymała wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 roku Noblem z chemii za odkrycie dwóch nowych pierwiastków – polonu i radu. Polska fizyczka i chemiczka jest jedną z zaledwie czterech osób na świecie dwukrotnie uhonorowaną Noblem, a w tej czwórce jest jedyną kobietą. Była też pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie (po śmierci męża w 1906 roku 38-letnia wówczas Maria przejęła po nim katedrę fizyki).
Zobacz także: Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem>>


Dom w Saint-Remy-les-Chevreuse zwany „Petite Biche” (Mała łania) Maria wynajmowała na pobyty letnie i krótkie wakacje. Budynek ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Willa miała trzy sypialnie i trzy toalety, salon, gabinet, a także kuchnię i piwnicę. Wokół niego jest ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.
Planowany Dom Siostrzeństwa to rozszerzenie Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko.

– Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze – mówi Dominika Kulczyk.
Prace w domu mają się zakończyć w 2025 roku
- Więcej o:
Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji
Najstarszy wiszący most żelazny w Europie jest w Ozimku. Był wzorem dla mostu Golden Gate w San Francisco
Hypérion w Bordeaux - najwyższy drewniany wieżowiec we Francji. Rusza budowa
Zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty