Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
W domu, w którym kilkakrotnie wypoczywała Maria Skłodowska-Curie, w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse powstanie Dom Siostrzeństwa. Wystawiony na sprzedaż budynek w 2022 roku kupiła Dominika Kulczyk – Prezeska Kulczyk Foundation.
Saint-Remy-les-Chevreuse to niewielka podparyska miejscowość, położona ok. 15 kilometrów od Wersalu. Otoczona jest bujnymi lasami i malowniczymi jeziorami. Znajduje się tu również ostatnia stacja kolejki podmiejskiej RER, która pozwala na szybki dojazd do centrum Paryża. W kamiennej willi z końca XIX wieku, wakacje spędzała Maria Skłodowska-Curie. W 2022 roku dom kupiła Dominika Kulczyk. Powstaje tu Dom Siostrzeństwa - miejsce, gdzie przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślad polskiej naukowczyni.
Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla. W 1903 roku nagrodę z fizyki otrzymała wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 roku Noblem z chemii za odkrycie dwóch nowych pierwiastków – polonu i radu. Polska fizyczka i chemiczka jest jedną z zaledwie czterech osób na świecie dwukrotnie uhonorowaną Noblem, a w tej czwórce jest jedyną kobietą. Była też pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie (po śmierci męża w 1906 roku 38-letnia wówczas Maria przejęła po nim katedrę fizyki).
Zobacz także: Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem>>
Dom w Saint-Remy-les-Chevreuse zwany „Petite Biche” (Mała łania) Maria wynajmowała na pobyty letnie i krótkie wakacje. Budynek ma 120 metrów kwadratowych, zbudowany został około 1890 roku. Willa miała trzy sypialnie i trzy toalety, salon, gabinet, a także kuchnię i piwnicę. Wokół niego jest ogród o powierzchni około 900 metrów kwadratowych, w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Dom znajduje się na oficjalnej liście francuskich zabytków historycznych. Wewnątrz zachowały się pierwotne elementy wystroju.
Planowany Dom Siostrzeństwa to rozszerzenie Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy. Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko.
– Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze – mówi Dominika Kulczyk.
Prace w domu mają się zakończyć w 2025 roku
- Więcej o:
Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji
Najstarszy wiszący most żelazny w Europie jest w Ozimku. Był wzorem dla mostu Golden Gate w San Francisco
Hypérion w Bordeaux - najwyższy drewniany wieżowiec we Francji. Rusza budowa
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]