Sedesowce, Wrocław

Osiedle przy Placu Grunwaldzkim -

Osiedle przy Placu Grunwaldzkim - "Manhattan", Wrocław. Fot. Tomasz Szambelan /Agencja Gazeta Osiedle przy Placu Grunwaldzkim - "Manhattan", Wrocław. Fot. Tomasz Szambelan /Agencja Gazeta

Podziel się

Co prawda nie jest to jeden, ale sześć bloków. Jednak ich forma jest tak spójna, a zarazem tak wyjątkowa, że mało kto wrocławski kompleks mieszkaniowy wrzuca do jednego worka z innymi osiedlami z lat 70. Wstępny projekt osiedla zatwierdzono w 1967 roku, budowę rozpoczęto trzy lata później, zakończono w 1978. Projekt osiedla opracował zespół pod kierownictwem Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak.

Osiedle przy Placu Grunwaldzkim - Osiedle przy Placu Grunwaldzkim - "Manhattan", Wrocław. Fot. Tomasz Szambelan /Agencja Gazeta

W styczniu zarządzająca blokami Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" ogłosiła, że jeszcze w 2015 roku wykonany zostanie gruntowny remont budynków: co bardzo ważne, projekt ich renowacji (opracowany przez pracownię VROA) powstał w ścisłej współpracy z Jadwigą Grabowską - Hawrylak, co daje pewność, że unikalna forma domów nie zostanie zniszczona. Budynki otrzymają białe fasady, zaś ściany boczne będą grafitowe. Nie jest to wybór przypadkowy: pierwotnie właśnie białe bloki widziała w tym miejscu architektka.

Projekt Projekt "nowego" Manhattanu. Widok od strony Ronda Reagana (Wizualizacja: Vroa Architekci)

Najbardziej charakterystycznym elementem osiedla są elewacje domów. Balkony i okna osłonięto płytami z betonowych prefabrykatów. Ich zaokrąglone kształty oraz naprzemienny układ (poprzesuwano je względem siebie) nadają blokom indywidualny charakter, stanowią też osłonę akustyczną przed hałasem ruchliwej ulicy. W 1973 roku Jadwiga Grabowska-Hawrylak na łamach miesięcznika "Architektura" tłumaczyła: "Przemysłowej produkcji i typizacji mieszkań towarzyszą nieuchronne cechy standardu, serii, zimnej rzeczowości i monotonii, wykorzystanie zatem wszystkich możliwości, aby uzyskać w tym zespole, mimo prefabrykacji, pewną odrębność, wydawało się konieczne".

Projekt Projekt "nowego" Manhattanu. Widok od ul. Nauczycielskiej, Wizualizacja: Vroa Architekci

Więcej o remoncie wrocławskich sedesowców piszemy TU >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (8)
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Zaloguj się
 • Gość: mysłocz

  Oceniono 5 razy 5

  Opisując budownictwo mieszkaniowe PRL nie sposób nie wspomnieć o tak sztandarowych przykładach jak krakowska Nowa Huta czy osiedle "A" w Tychach. Co prawda projekty poszczególnych budynków nie powalają swoją innowacyjnością, zachwyca natomiast swego rodzaju konsekwencja urbanistyczna, dzięki której miejsca te pozytywnie wyróżniają się na tle współczesnej zabudowy, zarówno pod kątem ich estetyki, jak i funkcjonalności.
  _________
  momoni.pl

 • Gość: Barbara Ssak

  Oceniono 4 razy 4

  Brak przykładów z Łodzi.

 • szejski

  Oceniono 3 razy 3

  Pragnę zwrócić uwagę, że beton nie "schnie", tylko wiąże. Gdyby wysechł, toby się rozsypał, bo związana w betonie woda jest jednym z jego podstawowych składników.

 • Gość: Jastrzębianin

  Oceniono 2 razy 2

  Jastrzębie-Zdrój!! Z myślnikiem pomiędzy!!

  A tak w ogóle, to budynek powstał już po '89, więc nie pasuje do artykułu ;)

 • Gość: Trele

  Oceniono 10 razy 2

  Większość bloków z tamtych lat jest bardzo ładna. Niektóre zaniedbane ale większość jest ładnie zaprojektowana.

 • Gość: Madrugada

  Oceniono 8 razy 2

  Jak się już o czymś pisze w publicznych mediach, warto zadbać o to, żeby pisać prawdę. Ulica Moniuszki w Warszawie nie znajduje się obok gmachu Teatru Wielkiego, a obok Filharmonii Narodowej, czyli w zupełnie innej dzielnicy. Niechlujność autora tym bardziej jest widoczna, że pod zdjęciem budynku jest zamieszczony jego adres - ulica Kozia 9. Chętnie zatrudnię się jako korektorka w Waszym portalu.

 • feelikss

  Oceniono 7 razy -1

  Kilka projektów im wyszło ale w większości prl-owskie budownictwo wygląda strasznie i monotonnie.
  _____________
  e-osuszacze.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły