Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]

Niedawno pokazywaliśmy Wam przegląd najlepszych projektów domów jednorodzinnych. Pisaliście w komentarzach, że na wizualizacjach można pokazać wszystko, a rzeczywistość wymusza zmiany. Dlatego prezentujemy 10 wspaniałych polskich domów, które już stoją i udowadniają, że możemy być dumni także z realizacji.
Dom w Józefowie Dom w Józefowie Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur/fot. Paulina Czarnecka

Modernistyczna willa w podwarszawskim Józefowie

Modernistyczna willa w podwarszawskim Józefowie, w myśl pierwszego inwestora miała wyglądać jak tradycyjny polski dworek. Po zmianie właściciela w tym miejscu stanął budynek o prostopadłościennej bryle i czystej formalnie białej elewacji, która wycina bryłę z ciemnego tła lasu. Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur stworzyła projekt nawiązujący do historii podwarszawskich modernistycznych willi mieszkalnych.

Dom w Józefowie

Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur/fot. Paulina Czarnecka

Teren pod budowę domu w Józefowie jest miejscem o dominującym znaczeniu przyrody. Projektując w takim kontekście postanowiliśmy wydobyć czytelną formę budynku, kontrastującą z otoczeniem. Od lat trzydziestych dwudziestego wieku istnieje tradycja budowania prostych geometrycznych budynków w lasach, znajdujących się na przedmieściach Warszawy. Stały się one dzisiaj ikonami polskiego modernizmu. Ich abstrakcyjna, często biała forma, wyraźnie odróżnia się od organicznej formy lasu. Nawiązanie do tej tradycji było dla nas naturalną kontynuacją dobrych wzorców projektowych - mówią architekci.

Dom w Józefowie

Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur/fot. Paulina Czarnecka

Duże przeszklenia budynku otwierają wnętrze domu na otaczający las. Dzięki temu natura staję się kolejnym elementem dekoracyjnym. Wstęgowe okna pozwalają na doświetlenie przestrzeni światłem dziennym. Poziome linie utworzone przez rytm elewacji kontrastują z pionami otaczających dom sosen i brzóz.Dom w Józefowie - rzut parteru

Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur

Dom w Józefowie - rzut piętraPracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Betonowy dom pod Warszawą Betonowy dom pod Warszawą Kameleonlab

Betonowy dom pod Warszawą

Bryła tego budynku jest niezwykle prosta i oszczędna. Dodatkowo beton, podstawowy materiał użyty do budowy, sprawia, że prezentowany dom nabiera surowej szlachetności. Jak każdy tak radykalny i spójny w założeniach projekt może zachwycić, ale również wzbudza kontrowersje. Budynek posiada jednak dwie bezsprzeczne zalety. Jedną z nich jest elewacja, która nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych i sama w sobie stanowi dekorację. Drugą jest energooszczędność. Projekt wykonany w pracowni architektonicznej Kameleonlab.

Betonowy dom pod WarszawąKameleonlab

Dom zapewnia intymność mieszkańcom. Od strony drogi fasada jest zamknięta, posiada jedynie dwa otwory, drzwi wejściowe i bramę wjazdową do garażu. Wjazd usytuowany jest od strony północnej, natomiast duże przeszklenia wychodzą na południe, co pozwala na doświetlenie strefy mieszkalnej światłem dziennym. Takie usytuowanie umożliwiło rozplanowanie domu w formie budynku pasywnego.

Betonowy dom pod WarszawąKameleonlab

Wnętrza rozplanowano w układzie dwóch pasów. Od południa na parterze znajduje się część dzienna z salonem o podwójnej, zróżnicowanej wysokości. Natomiast pokoje dziecięce położone są na pierwszym piętrze. Pas od strony północnej został zagospodarowany na pomieszczenia techniczne, łazienki oraz zamykające go na końcach dwie sypialnie. Takie rozmieszczenie umożliwiło doświetlenie sypialni od wschodu i zachodu. Pomieszczenia sanitarne doświetlone zostały za pomocą znajdujących się w stropie świetlików.

Betonowy dom pod Warszawą - rzut piętraKameleonlab

Betonowy dom pod Warszawą - rzut parteru


Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom w warszawskim Wawrze Dom w warszawskim Wawrze www.rubikarchitekci.pl

Introwertyczna miejska Willa

Z daleka obserwator dostrzeże jedynie prostą drewnianą ścianę, można nawet nie domyślić, że przesłania ona przestronny miejski dom. Jednolita elewacja umieszczona od strony ulicy kryje w sobie wjazd do garażu. Ściana, jak się domyślacie, jest ruchoma i pełni funkcję bramy wjazdowej. Sposób usytuowania budynku na działce zapewnia mieszkańcom prywatność, jednocześnie otwiera część mieszkalną na umieszczony z tyłu ogród. Projekt wykonała pracownia Rubik Architekci.

Dom w warszawskim Wawrze

www.rubikarchitekci.pl

Pomimo parterowego rozplanowania wszystkich pomieszczeń oraz stosunkowo wąskiej działki w projekcie udało się stworzyć dobrze powiązane przestrzenie z wyraźnym podziałem na strefy przy jednoczesnym zapewnieniu poczuciu intymności w przestrzeni domu oraz stworzenia własnego mikrokosmosu niedostępnego dla osób postronnych.

 

 

Dom w warszawskim Wawrzewww.rubikarchitekci.pl

Przeszklenia salonu otwierają się na wewnętrzne patio. Wnętrze, tak jak w realizacjach czerpiących inspirację z modernizmu, płynnie przechodzi w zewnętrze. Elementy konstrukcyjne bryły zarazem tworzą intymną przestrzeń otwartego na ogród tarasu.

Dom w warszawskim Wawrzewww.rubikarchitekci.pl

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Pływający dom z Bydgoszczy Pływający dom z Bydgoszczy floatinghouses.eu

Pływający dom w bydgoskim porcie

Pływający dom to jedna z realizacji marzenia o wolności. Można nim podpłynąć i zacumować w dowolne miejsce. Floating House z Bydgoszczy został zaprojektowany przez polską pracownię DFD.studio i zrealizowany przez floatinghouses.eu. Jeżeli nie lubicie się przywiązywać do jednego miejsca to taki dom będzie idealnym rozwiązaniem. Przez okna roztacza się widok na krajobraz, który nigdy nie pozostanie taki sam.

Pływający dom z Bydgoszczyfloatinghouses.eu

Prosta bryła domu kontrastuje z zaokrąglonymi rogami nadającymi bryle opływowy kształt. W środku domu znajdują się duża część dzienna połączona z kuchnią i jadalnią, a dodatkowo znajdziemy także dwunastometrowy salon kąpielowy z jacuzzi. Prostopadłościenny kształt pozwolił na umieszczenie na dachu 80-metrowego tarasu, z którego roztaczają się piękne widoki i pozwalają domownikom spędzać czas na świeżym powietrzu.

Nad prototypem, od projektu do jego wykonania, pracowaliśmy dwa lata. To jest nasze ukochane dziecko. Dom na wodzie zbudowany jest z prefabrykowanych modułów o wymiarach transportowych 12 na 2,45 m. Zostały wykonane na bazie laminatu epoksydowego, który odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i z powodzeniem stosowany jest w elektrowniach wiatrowych, przemyśle lotniczym, kolejowym i oczywiście marynistycznym. Ograniczyliśmy do minimum zużycie stali. Praktycznie nie ma mostków termicznych. To jest nowoczesny energooszczędny budynek, który ma zaledwie 20 cm zanurzenia i waży tylko 15 ton.

Pływający dom z Bydgoszczy

floatinghouses.eu

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom jednorodzinny w Brennej, proj. Robert Konieczny i Łukasz Marciniak (KWK Promes) Dom jednorodzinny w Brennej, proj. Robert Konieczny i Łukasz Marciniak (KWK Promes) fot. Juliusz Sokołowski/mat. Centrum Architektury

Arka z betonu we wsi Brenna koło Cieszyna

Nad projektem własnego domu architekt Robert Konieczny pracował dwa lata. Inspiracją była polska tradycja budowania, z niej pochodzi dach z dużym okapem, natomiast przeszklony dół nawiązuje do realizowanych na początku XX-wieku modernistycznych wilii. Rozwiązaniem konstrukcyjnym, który nadaje bryle nietypowy wygląd jest powtórzenie formy dachu na dole budynku. Taki sposób wykończenia  dodatkowo ułatwia płynięcie wody po stoku w czasie deszczu.

Dom fot. KWK PROMES

Co ciekawe, architekt nie musiał budować dużych ścian oporowych, ukośna kosntrukcja dolnej części chroni dom przed wodą niczm dach na jego szczycie. Ale to nie koniec innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w projekcie. By zachować czystość formalną bryły architekt zdecydował się na ocieplenie budynku od wewnątrz. Warstwę izolacyjną położono w środku budynku i przykryto drewnem, odwrtonie niż dzieje się to zazwyczaj.

Brenna , Robert Konieczny , dom. Arka Koniecznego
Fot. Juliusz Sokolowski
SLOWA KLUCZOWE:
architektura
ZDJĘCIE DO WKŁADKI:
DGWRP Gazeta WyborczaKulturaFot. Juliusz Sokołowski/KWK PROMES

Arka to futurystyczny i lekki w formie budynek. Odważne rozwiązanie konstrukcyjne i usytuowanie budynku na zboczu góry potęguje wrażanie, jakby dom unosił się częściowo nad ziemią. Odwołanie się do dwóch, odmiennych tradycji architektonicznych w zestawieniu z nowatorskimi, śmiałymi rozwiązaniami projektowymi przyniosło intrygujące rezultaty. Spójność formy współgra z jej funkcjonalnością.

Dom fot. KWK PROMES

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina a4_project

Dom z rdzawą ścianą we Wrocławiu

Niegdyś zwalczana rdza, dziś staje się ozdobą wielu budynków. Na elewacjach zrobionych z cortenu, w miarę upływu czasu i oddziaływania warunków atmosferycznych, pojawia się powłoka ochronna przypominającą rdzę. To zjawisko zostało docenione we współczesnej architekturze i jest stosowane często w projektowaniu gmachów użyteczności publicznej. Użycie cortenu na elewacjach domów jednorodzinnych dotychczas nie było częstym zjawiskiem. Prezentujemy dom ze świetnie wkomponowaną w bryłę rdzawą ścianą.

Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina

a4_project

Dom pozbawiony jest ogrodzenia i otwiera się bezpośrednio na ogród, co jest niezwykle rzadkim rozwiązaniem stosowanym w polskim budownictwie jednorodzinnym. Prywatność mieszkańcom zapewnia usytuowanie budynku i uformowanie bryły. Pracowni architektonicznej a4_project udało się wypracować takie rozwiązania przestrzenne, by uzyskać balans między przestrzeniami otwartymi i zamkniętymi. Strefa wypoczynkowa umieszczona jest od wewnętrznej strony działki, z dala od ulicy.

Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina

a4_project

Po wejściu do domu znajdujemy się w dużej, otwartej przestrzeni, w której szczególną uwagę przykuwa ażurowa klatka schodowa i rosnące obok niej okazałe bananowce. To jeden z elementów, który ma zatrzeć granicę miedzy wnętrzami a ogrodem. Roślinność doświetlona jest poprzez duży świetlik w dachu, który przy okazji oświetla także schody czyniąc je bardziej bezpiecznymi.

Zardzewiały dom na wrocławskim osiedlu Klecina

a4_project

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48 Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48 fot. Krzysztof Smyk

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach - tradycja w nowoczesnym wydaniu

To przykład świetnego domu zrealizowanego w duchu interpretacji tradycji architektonicznej regionu i zastosowania naturalnych materiałów. Zarówno dach, jak i elewacja pokryte są gontem. Dom powstał na działce znajdującej się na rozległym stoku, nieco powyżej poziomu wsi, zwróconym ku malowniczym, zalesionym zboczom Ślęży. Projekt wykonała pracownia architektoniczna+48.

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48fot. Krzysztof Smyk

Bryłę domu na pół przecina pasmowy świetlik, który biegnie wzdłuż ścian budynku, aż po jego dach. Równolegle do niego umiejscowiono drugi świetlik wkomponowany jedynie w dach domu. Dzięki temu budynek nabiera więcej dynamiki i przerwana zostaje jego monotonna forma. W ten sposób architekci rozdzieli też strefę prywatną od dziennej i gospodarczej. Wyraźnie zarysowana granica, która przebiega wzdłuż holu budynku, pozwala wytyczyć poszczególne funkcjonalności budynku. Dynamikę budynku tworzą również różnej wielkości okna znajdujące się na bocznych fasadach domu.

Bryłę domu na pół przecina pasmowy świetlik, który biegnie wzdłuż ścian budynku, aż po jego dach. Równolegle do niego umiejscowiono drugi świetlik wkomponowany jedynie w dach domu. Dzięki temu budynek nabiera więcej dynamiki i przerwana zostaje jego monotonna forma. W ten sposób architekci rozdzieli też strefę prywatną od dziennej i gospodarczej. Wyraźnie zarysowana granica, która przebiega wzdłuż holu budynku, pozwala wytyczyć poszczególne funkcjonalności budynku. Dynamikę budynku tworzą również różnej wielkości okna znajdujące się na bocznych fasadach domu.
Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48

fot. Krzysztof Smyk

Architekci z pracowni +48 odpowiedzialni za projekt domu, tak opowiadają o motywach swojej pracy:

Jednym z naszych głównych zadań, jako projektantów, jest szukanie pomysłów, które nadają danemu miejscu wyraz i tożsamość. Chętnie odwołujemy się do miejscowej tradycji, do lokalnego katalogu form i materiałów, wreszcie do porządnego rzemiosła budowlanego .

Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48fot. Krzysztof Smyk

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom Tetris w małopolskim Bukownie Dom Tetris w małopolskim Bukownie Kameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski

Dom z drewnianą elewacją, która wtapia się w las

Wąskie działki stanowią nie lada wyzwania dla architektów. W tym wypadku z zadaniem poradzono sobie świetnie, co zauważymy najlepiej patrząc na dom z góry. Nietypowy kształt budynku jest wynikiem analizy otoczenia. Architekci z pracowni Kamelonlab stworzyli bryłę w ten sposób, by zapewnić jak największy komfort mieszkańcom w użytkowaniu przestrzeni i otworzyć wnętrze na otaczający las.

Dom Tetris w małopolskim BukownieKameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski

Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.

Dom Tetris w małopolskim BukownieKameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski

Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni. Architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania inwestorów. Wejście do budynku znajduje się od wschodniej granicy działki.Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.

Dom Tetris w małopolskim BukownieKameleonlab, fot. Tomasz Zakrzewski

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki Wieś Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki Wieś BECZAK/BECZAK Architekci

Dom z grafitowym pancerzem

Okazuje się, że ograniczenia projektowe czasem mogą stanowić twórcze wyzwanie dla architekta. Tak było i w tym przypadku. Kształt budynku zdeterminowały zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które wymagały zaprojektowania domu z dachem dwuspadowym. Zamiast tradycyjnych rozwiązań formalnych pracownia BECZAK/ BECZAK/ ARCHITEKCI postawiła na poszukiwania atrakcyjnie wizualnej formy kształtującej bryłę budynku, a jednocześnie pozwalającej na funkcjonalne rozplanowanie wnętrza.

Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki Wieś

BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

Drugim czynnikiem, który wpłynął na formę budynku jest skośny kształt działki. Znalazł on odbicie w dwóch kierunkach, wzdłuż których zostały zaprojektowane ściany budynku. Parterowy garaż został zlokalizowany równolegle do drogi, podczas gdy główny korpus równolegle do bocznych granic działki. W zestawieniu z asymetrycznym dachem całość tworzy dość dynamiczną  i ekspresyjną kompozycję podkreśloną dodatkowo skontrastowanymi barwami grafitowej elewacji i połaci dachowych oraz ciepłego drewna pojawiającego się we wnękach na elewacji.

Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki WieśBECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

Śmiałe rozwiązania zastosowane w bryle kontynuowane są wewnątrz budynku. W aranżacji pomieszczeń powtórzono zabieg stylistyczny zastosowany na elewacji i zestawiono surowe betonowe stropy z elementami drewnianymi oraz czystą bielą ścian. Niezwykle dekoracyjnym elementem w tej uporządkowanej przestrzeni są szklane balustrady, naturalne kamienie zastosowane u podnóża schodów i przeskalowane, zgeometryzowane formy lamp, które zawisły w salonie.

Dom nagrodzony tytułem Fasada Roku Baumit 2015 (Nagroda Internautów oraz Nagroda Jury w kategorii Budynek Jednorodzinny Nowy), Zielonki WieśBECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI, fot. JanKarol.com

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Dom Akustyczny w Żernikach Małych Dom Akustyczny w Żernikach Małych Major Architekci

Dom z ceglaną elewacją w Żernikach Małych

Ten dom na tle innych realizacji obecnych w Polsce wyróżnia się prostymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami i odpowiednim dopasowaniem skali do otoczenia. Jego bryła przywodzi na myśl tradycyjne wiejskie budownictwo z dwuspadowymi dachami i ceglanymi elewacjami. Nietypowym rozwiązaniem jest rozbicie bryły na dwie części i połączenie ich za pomocą korytarza.

Dom Akustyczny w Żernikach MałychMajor Architekci

Prezentowany dom mimo dużej powierzchni zabudowy - około 350 m nie dominuje nad otoczeniem. Zastosowanie dwóch budynków przesuniętych względem siebie pozwoliło uzyskać odpowiednie proporcje i skalę realizacji. Podział domu na dwie osobne bryły wynika również z chęci rozdzielania funkcji. W jednej części znajduje się ogólnodostępna, otwarta strefa dzienna, czyli salon wraz z kuchnią, natomiast druga ma charakter prywatny i mieści sypialnie. Oba budynki połączone są korytarzem łączącym te dwie oddzielne strefy.

Dom Akustyczny w Żernikach MałychMajor Architekci

Nowoczesne wnętrze, w którym dominują biele i surowe materiały kontrastuje z tradycyjnym w duchu zewnętrzem. Dodatkowo skosy budynku podkreślone są za pomocą poziomych pasów namalowanych na ścianach. Kontrast to zasada kompozycyjna, którą kierowali się inwestorzy i architekci z pracowni Major Architekci. Zauważymy ją również w zestawieniach materiałów: betonowych ścian, ciepłych, drewnianych blatów, ostrych skosów dachu i mebli o obłych krawędziach.

Dom Akustyczny w Żernikach MałychMajor Architekci

Więcej o tym domu przeczytasz: TUTAJ

Więcej o:
Komentarze (33)
Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
Zaloguj się
 • Gość: mlodybambam

  Oceniono 81 razy 79

  Nigdy więcej nie wejdę już na waszą stronę. Wrzućcie jeszcze więcej autoodtwarzających się filmików, to na pewno zachęcicie innych do odwiedzania.

 • ggargi

  Oceniono 28 razy 18

  w tytule: "mieszkają tu prawdziwi szczęściarze" i powinno jeszcze być BOGACZE. Tam gdzie są duże pieniądze to i urbaniści się znajdą i architekci tam gdzie jest taniocha to z budynku wyciska się jak najwięcej samodzielnych mieszkań a z terenu jak najwięcej pod budowę. Okna w okna, mieszkania z otwartą sic! kuchnią ( to nie szczyt nowoczesności a wyłącznie zabieg by sprzedać mniejsze mieszkanie …

 • lech2011

  Oceniono 28 razy 10

  Rankingi zimnych i biuro-podobnych domków widzieliśmy tu już wiele razy.
  Ja poproszę teraz top 10 domków nowoczesnych i przytulnych.

 • wenge1

  Oceniono 32 razy 10

  "Betonowy dom pod Warszawą"
  Zaczynam wnioskować, że podstawowym wysiłkiem architekta nie jest stworzenie wyjątkowego projektu, tylko odpowiednie "ubranie" go w słowa mające na celu ubarwienie efektu końcowego jaki w rezultacie powstaje. Do tego zabiegu służą tzw. słowa klucze. Oszczędny, surowy, minimalistyczny, radykalny, kontrowersyjny, to tylko niektóre słowa, z całej gamy określeń budynku, który w końcowym efekcie nie do końca musi mieć coś wspólnego z wiekopomnym dziełem. Przy takim opisie, klient nie odważy się nawet odezwać, bo zostanie uznany za całkowitego laika, którego opisać można tylko w jeden sposób: "nie zna się".
  A co my tu mamy? Bryłę faktycznie przypominającą bunkier, albo raczej niedokończoną (zaadaptowaną?), wielorodzinną budowlę z wielkiej płyty lat 80-tych, w której wykonano parter- ciąg handlowy nakryty daszkiem, a następnie dobudowano piętro, które swym "ciężarem" powoli wtłacza go w ziemię. Przeciwna elewacja to już tylko bunkier, który nie wiadomo dlaczego nie został schowany w ziemi. Budynek którego określić można dwoma słowami: banalny i zimny. Praktycznie, żadna przesłanka (w tym te o surowości i minimalizmie) oprócz wizji architekta i jego klienta, nie uzasadnia postawienia takiego KLOCA. Zalety? " Elewacja, która nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych". Tworzący opis, chyba nigdy nie słyszał jakich problemów przysparza "surowy beton", mało tego, na dołączonych zdjęciach już to wyraźnie widać. "Energooszczędność"? Jakże chwytliwe słówko. To raczej zależy od zastosowanych technologii, a nie projektu. Jaki dzisiaj architekt "energooszczędności" nie ma wpisanej na pierwszej stronie w swym słowniku?
  Najpiękniejszy?

 • Gość: Michnik

  Oceniono 21 razy 9

  Brakuje tylko wózka widłowego na podjeździe oraz tablicy informacyjnej co to za magazyn :D

 • blue-sky-0

  Oceniono 9 razy 7

  translucentnego? to nawet wasz słownik na forum to podkreśla jako błąd. to już nie można podstawowych słów przetłumaczyć? żeby mądrzej brzmiało, tak?

 • Gość: Adam

  Oceniono 6 razy 2

  Dom jednorodzinny w Sulistrowicach - rura spustowa od rynny polozona w poprzek opaski domu - czy naprawde nie mozna tego detalu rozwiazac estetycznej - niedopatrzenie w tak cudownym projekcie?!

 • nukula4

  0

  Nowoczesne? Nowoczesne powinny uwzględniać też potrzeby przyrody a więc powinny mieć miejsca dla jerzyków, sów, jaskółek itpodobnego drobiazgu tym bardziej że te domy stoją w otoczeniu natury. Naturalnym środowiskiem ludzi jest asfalt i beton a te skoro są posadowione w naturze są wtrętem nie na miejscu. Muszą się funkcyjnie przystosować do natury!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX