Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016

Zobacz czym pochwalić się może najbardziej europejskie z polskich miast. Na architektonicznej mapie Wrocławia, które już w 2016 roku będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zobaczysz min.: pierwszy w Polsce dom na wodzie, wieżowiec sięgający nieba, biurowiec, którego za rok już nie będzie, a także najpiękniejsze apartamentowce i wyjątkowe hotele.
Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu proj. Maćków Pracownia Projektowa Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu proj. Maćków Pracownia Projektowa fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

Apartamentowiec Thespian we Wrocławiu proj. Maćków Pracownia Projektowa

Corte Verona, nowe osiedle we Wrocławiu zaprojektowane w pracowni Lewicki Łatak Architekci Corte Verona, nowe osiedle we Wrocławiu zaprojektowane w pracowni Lewicki Łatak Architekci Lewicki Łatak Architekci

Osiedle Corte Verona, proj. Lewicki Łatak Architekci

Jeden z najpiękniejszych domów mieszkalnych w Polsce, nominowany do tegorocznej Bryły Roku. Budynek projektu krakowskiej pracowni Lewicki Łatak Architekci kontynuuje, charakterystyczne dla Wrocławia, wielowiekowe użycie cegły. Jego pomysłowa architektura nawiązuje do sąsiadujących realizacji powstałych na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, takich jak osiedle Grabiszyn - autorstwa Paula Heim'a i Alberta Kempter'a.

Corte Verona, nowe osiedle we Wrocławiu zaprojektowane w pracowni Lewicki Łatak Architekci

Corte Verona, nowe osiedle we Wrocławiu zaprojektowane w pracowni Lewicki Łatak Architekci

CZYTAJ WIĘCEJ:

Corte Verona we Wrocławiu >>

Pierwszy w Polsce dom na wodzie. Pierwszy w Polsce dom na wodzie. fot. Jakub Korczyk (www.swiatloczule.com)

Dom na wodzie - pierwszy w Polsce!

O planach pływającego domu głośno było już w 2009 roku. Nikt wtedy nie wierzył w ich powodzenie. Kamil Zaremba nie dał jednak za wygraną, przetarł wszelkie możliwe szlaki i dziś pochwalić się może pięknym widokiem na nurt Odry ze swojego wodnego lokum.

kamil zaremba, wrocław, polska, dom na wodzie, dnw

CZYTAJ WIĘCEJ:

Dom na Wodzie we Wrocławiu>>

Solpol - budynek legenda, proj. Wojciech Jarząbek

Solpol ukończono 6 grudnia 1993 roku. Projekt Wojciecha Jarząbka (przy współpracy Pawła Jaszczuka i Jana Matkowskiego) był pionierski jak na polskie warunki. Przełamywał schematy, wyznaczał nowe trendy, pobudzał do dyskusji, intrygował. To odważny przykład postmodernizmu w architekturze. Budynek, który stoi przy ulicy Świdnickiej warto odwiedzić przy najbliższej wizycie we Wrocławiu, ponieważ w 2012 roku ma zostać wyburzony.

Solpol we Wrocławiu

Internet

CZYTAJ WIĘCEJ:

Solpol - budynek legenda idzie do rozbiórki>>

Na stadionie we Wrocławiu zostanie zamontowanych 35 tys. krzesełek. Każde z nich kosztowało 64 euro, co daje łączną sumę 2,2 mln zł, jakie trzeba było na nie wydać. Na stadionie we Wrocławiu zostanie zamontowanych 35 tys. krzesełek. Każde z nich kosztowało 64 euro, co daje łączną sumę 2,2 mln zł, jakie trzeba było na nie wydać. REUTERS/AG

Stadion na Euro 2012, proj. JSK Architekci

Stadion we Wrocławiu będzie przypominał wielki chiński lampion. Aby uzyskać ten efekt, na budowie pracuje obecnie ponad 1200 robotników.

Stadion we Wrocławiu nabiera kształtów

Tak będzie wyglądać stadion we Wrocławiu

CZYTAJ WIĘCEJ:

Stadion na Euro 2012 we Wrocławiu>>

Sky Tower - wieżowiec we Wrocławiu

Już w 2012 roku Sky Tower stanie się drugim najwyższym budynkiem w Polsce. Wieżowiec urośnie na wysokość 212 metrów. Wyższy od niego pozostanie jedynie warszawski Pałac Kultury (230 metrów wysokości).Rozświetlona panorama miasta z 32 piętra megawieżowca zapiera dech w piersiach.

ZOBACZ WIDOK z 30 piętra Sky Tower>>

Sedesowce we Wrocławiu, czyli zespół mieszkano-usługowy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak, lata 60. XX wieku Sedesowce we Wrocławiu, czyli zespół mieszkano-usługowy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak, lata 60. XX wieku fot: Wojtek Prastowski

Sedesowce przy placu Grunwaldzkim, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak

Nazywają go "Manhattanem" lub "bunkrowcami", a często po prostu "sedesowcami" z racji owalnych zagłębień okiennych. Mowa o zespole mieszkano-usługowym przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, który bez wątpienia jedną z ikon współczesnego Wrocławia. Kompleks został zaprojektowany w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku.

CZYTAJ TAKŻE:

Sedesowce, czyli wrocławski Manhattan>>

Osiedle Wohnung und Werkraum Ausstellung (WUWA) 1929 Wrocław Osiedle Wohnung und Werkraum Ausstellung (WUWA) 1929 Wrocław Muzeum Architektury

Modernistyczne osiedle WUWA

Na świecie jest tylko 6 podobnych osiedli. Wszystkie powstały w międzywojniu, kiedy architekci wierzyli, że mogą udoskonalić nie tylko domy, ale i samego człowieka. Najsłynniejsze jest w Stuttgarcie, ale równie ciekawe, choć mniej znane znajduje się właśnie we Wrocławiu i niedawno świętowało swoje 80-lecie.

Wrocławskie osiedle WUWA

Osiedle WUWA, Muzeum Architektury, werkbund, osiedle

Internet

Nieopodal WUWY znajduje się Hala Stulecia projektu Maxa Berga - na skraju Parku Szczytnickiego. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia.

CZYTAJ WIĘCEJ:

WUWA wypięknieje w ciągu 3 lat>>

Hala Stulecia z lotu ptaka>>

Renoma we Wrocławiu Renoma we Wrocławiu Maćków Pracownia Projektowa

Renoma - dom handlowy, proj. rozbudowy Maćków Pracownia Projektowa

Zabytkowa część Renomy to piękny, modernistyczny budynek projektu Hermanna Dernburga z 1930 roku. Pierwotnie nosił on nazwę Domu Towarowego Wertheim od nazwiska ówczesnych inwestorów. Dobudowy nowej części podjęli się architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Renowację starej części przeprowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Renoma we Wrocławiu

Renoma we Wrocławiu

ZOBACZ TAKŻE:

Zupełnie nowa Renoma>>

Neobarokowy hotel Monopol we Wrocławiu przeszedł gruntowną renowację i zyskał nowoczesny szlif dzięki braciom Likus Neobarokowy hotel Monopol we Wrocławiu przeszedł gruntowną renowację i zyskał nowoczesny szlif dzięki braciom Likus Hotel Monopol

Gdzie zanocować? Ciekawe hotele we Wrocławiu

Hotel Monopol, Likus Concept Store

Z socjalistycznego skansenu stworzono luksusowy hotel, który szczyci się standardem pięciu gwiazdek. Za pieczołowitą rewitalizacją ponad stuletniego hotelu Monopol stoją bracia Likusowie, którzy zaniedbanej budowli w centrum miasta nadali nowoczesny szlif i wysmakowaną elegancję.

Hotel Monopol we Wrocławiu

Hotel Monopol we Wrocławiu

CZYTAJ WIĘCEJ:

Hotel Monopol we Wrocławiu>>

Hotel Puro, proj APA Hubka

APA Hubka, Wrocław, polska architektura, hotel, Puro Hotels

Hotel sieci PURO powstał w Dzielnicy Czterech Świątyń, przy ul. Włodkowica. Jest w zasadzie samoobsługowy - tradycyjną recepcję zastępuje "PURO Concierge", gdzie każdy sam może się zameldować w hotelu podając nazwisko, numer rezerwacji i odbierając zbliżeniową kartę-klucz do pokoju. W dużej mierze dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym obsługa hotelu liczy zaledwie 11 osób.

APA Hubka, Wrocław, polska architektura, hotel, Puro Hotels

APA Hubka, Wrocław, polska architektura, hotel, Puro Hotels

CZYTAJ WIĘCEJ:

Pierwszy taki hotel w Polsce>>

Więcej o:
Komentarze (19)
Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016
Zaloguj się
 • Gość: dolioress

  Oceniono 8 razy 8

  sam jesteś żenada!!! WROCŁAW najlepsze miasto!!!!

 • Gość: dddd

  Oceniono 6 razy 4

  już się bałem, że wybiorą te syfiaste i brudne katowice albo jakąś wioche typu lublin gdzie nie ma żadnego dojazdu nawet. moim zdaniem wroclaw to dobry wybór. no i do 2016 jeszcze sporo sie we wrocku zmieni.

 • Gość: zzz

  Oceniono 3 razy 3

  a gdzie hala 100 lecia??????? przecież to perła europejska !!!

 • Gość: wroclove

  Oceniono 3 razy 3

  Kocham Wrocław 
  Genialna decyzja dot. ESK! :)

 • jaczesko

  Oceniono 4 razy 2

  Sopol co za brzydal, dokladnie brakuje Renomy!

 • pszeszczep666

  Oceniono 3 razy 1

  o trzonoliniowiec konkretnie chodzi bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,7455628,Trzonolinowiec__zwany_wisielcem.html

 • Gość: aga

  Oceniono 1 raz 1

  brakuje Renomy

 • Gość: imi

  0

  Zastanawialam sie jak znajda te 10;) WUWA.no jasne!

 • wz43

  0

  Mój znajomy artysta-fotografik zwykł mawiać - cytuję: w kolorze, to i gó... ładnie wygląda!
  Chciałoby się rzec: święta prawda! Wiele lat spędziłem mieszkając we Wrocławiu i poznając jego "wielkomiejską architekturę" - mając jej serdecznie dosyć przenisłem się na wieś do cichego, zielonego zakątka, gdzie mam mały domek, i wiem jedno nie zamieniłbym go za żadne pieniądze na lokal w najlepszym wrocławskim apartamentowcu, bloku, czy w ogóle w wielkim mieście, bo chcę mieć spokój bez uciążliwych sąsiadów, smrodu spalin - i najważniejsze: to co mam po prostu jest tylko moje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX