Magazyn detalu architektonicznego. Cztery pomysły na rewitalizację

red

Jak rewitalizować przestrzeń i budynki? Co robić gdy niegdyś żywe centra miast zaczynają się wyludniać? Jak zaadaptować istniejącą miejską tkankę do współczesnych potrzeb i oczekiwań tak, aby jednocześnie nie zatracić historycznego dziedzictwa i ulotnego ducha miejsca?

Nizio Design International

Jak skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami wypływającymi ze zmiany funkcji różnych miejskich obszarów i naturalnymi różnymi procesami wynikającymi z długiej historii miast? Wzajemna konkurencja różnych ośrodków miejskich, a nawet dzielnic, czy ulic, nowe inwestycje, zaniedbania w utrzymaniu niegdyś cennych estetycznie rejonów i obiektów, starczenie się społeczeństwa, nowe środki komunikacji - wszystkie te zmiany mają wpływ na miejską przestrzeń. Obszary, które jeszcze niedawno znakomicie funkcjonowały dziś mogą wymagać pilnej interwencji w celu powstrzymania ich dalszej degradacji i przywróceniu do dawnej świetności.

Aby rewitalizacja przyniosła trwałe efekty - nie wystarczy odświeżyć elewacji i wyrównać chodników. Aby skutki były długofalowe trzeba powstrzymać przyczynę, przez którą doszło do zaniedbań, lub jeśli to niemożliwe, poprzez nowe funkcje zrekompensować wpływ negatywnych czynników. A do tego niezbędny jest dialog z mieszkańcami i poznanie ich potrzeb i oczekiwań. Rewitalizacje przeprowadzane przez niektóre samorządy z góry, ignorujące zdanie mieszkańców mogą przynieść co prawda estetyczne rozwiązania, ale są obarczone bardzo dużym ryzykiem, że choć rynek mimo nowych ławek ciągle będzie pustym miejscem - rewitalizacja to w końcu coś więcej niż remont stanu istniejącego i należy ją rozpatrywać na wielu płaszczyznach.

N naszej galerii przedtswaimy kilka najnowszych projektów rewitalizacji powstały w pracowni Nizio Design International. Łódzki Magazyn Detalu Architektonicznego, zalew w Kraśniku, rynek miejski w Janowie Lubelskim i wreszcie miasto Łęczyca, zobaczcie jak mogą się zmienić w nieodległej przyszłości i co architekci przewidzieli dla poszczególnych lokalizacji, aby znów stały się atrakcyjnymi terenami przyciągającymi mieszkańców.

ZOBACZ PROJEKTY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Magazyn detalu architektonicznego. Cztery pomysły na rewitalizację